See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Hammaslaboratoriopalveluiden hankinta
Description: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soite pyytää tarjoustanne Suun terveydenhuollon toimeksiannosta hammasteknisten töiden suorittamisesta tämän tarjouspyynnön ja liitteiden mukaisesti puitejärjestelyn solmimista varten. Palvelua tuotetaan kaikille Keski-Pohjanmaan hyvinvointialueen hammashoitoloille. Hankinnan suunniteltu sopimuskausi on 1.9.2026 - 31.8.2028, mahdolliset optiot ajalle 1.9.2028 - 31.8.2029 ja 1.9.2029 - 31.8.2030. Option käytöstä ilmoitetaan erikseen. Suun terveydenhuollon asiakkaiden hoitoon liittyvät hammastekniset työt. Hankintaan kuuluu toimittajan tekemät irrotettavat ja kiinteät proteettiset työt, proteesien korjaukset, oikomishoidon kojeet, kiskot ja kipsimallit. Hankintaan sisältyvät seuraavat hammasteknisten töiden palvelutuotteet: 1. Kipsimallit 2. Uniapnea-, purenta- ja ohjauskiskot 3. Oikomishoidolliset rengaskojeet 4. Oikohoidolliset retentiokojeet 5. Oikohoidolliset funktionaaliset kojeet 6. Levy- ja rankaproteesit 7. Proteesin korjaukset 8. Kruunu- ja siltaproteesit Puitesopimustoimittajaksi valitaan osa-alueittain (1-8) parhaat pisteet saanut tarjoaja sekä enintään 1-2 rinnakkaistoimittajaa. Hankinta toteutetaan puitejärjestelynä siten, että jokaiseen palvelutuotteeseen valitaan arviolta yksi palveluntuottaja. Puitejärjestelyyn valittujen palvelun-tuottajien määrä tarkentuu saatujen tarjousten perusteella. Puitejärjestelyyn valittujen palveluntuottajien kanssa tehdään puitesopimukset, joissa vahvistetaan kaikki ehdot ja palvelun hinta. Tarjouspyynnön liitteenä ovat palvelunkuvaus (Liite 1) ja sopimusluonnos (Liite 2) hankittavasta palvelusta.
Internal identifier: 2749/02.08.01/2026
Type of procedure: Open
Main features of the procedure: Puitesopimustoimittajaksi valitaan osa-alueittain (1-8) parhaat pisteet saanut tarjoaja sekä enintään 1-2 rinnakkaistoimittajaa siten, että hankinnan ehdot on sitovasti sovittu. Mikäli Palveluntuottajia on useita, ne laitetaan etusijajärjestykseen tarjouspyynnön pisteytyksen mukaisesti. Hankinnat osa-alueittain tehdään ensisijaisesti palveluntuottajalta, jonka tarjous on saanut tämän kilpailutuksen tarjouspyynnön määritellyn mukaisesti parhaimman pisteet. Etusijajärjestys muodostuu annetun edullisimman tarjoushinnan ja laatupisteytyksen perusteella. Vertailuun otetaan mukaan tämän tarjouspyynnön vaatimukset täyttävät tarjoukset. Vertailuhinta muodostuu kohdassa "hankinnan kohteen kriteerit" kerrotulla tavalla. Puitejärjestelyyn valittujen palvelun-tuottajien määrä tarkentuu saatujen tarjousten perusteella. Puitejärjestelyyn valittujen palveluntuottajien kanssa tehdään puitesopimukset, joissa vahvistetaan kaikki ehdot ja palvelun hinta. Mikäli valittu palveluntuottaja ei pysty riittävästi tuottamaan palvelua, käytetään seuraavaksi edullisinta eli toiseksi parhaimmat pisteet saanutta tuottajaa kunnes tarvittava määrä on saatu hankittua. Tarjouspyynnön liitteenä ovat palvelunkuvaus (Liite 1) ja sopimusluonnos (Liite 2) hankittavasta palvelusta.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 85130000 Dental practice and related services
Additional classification (cpv): 33130000 Dental and subspecialty instruments and devices
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: 1. Kipsimallit
Description: Katso Liite 1. Palvelukuvaus.
Internal identifier: Kipsimallit-0
Lot: LOT-0002
Title: 2. Uniapnea-, purenta- ja ohjauskiskot
Internal identifier: Uniapnea-, purenta- ja ohjauskiskot-1
Lot: LOT-0003
Title: 3. Renkaalliset oikomiskojeet
Internal identifier: Oikomishoidolliset kojeet-2
Lot: LOT-0004
Title: 6. Levy- ja rankaproteesit
Internal identifier: Levy- ja rankaproteesit-3
Lot: LOT-0005
Title: 7. Proteesin korjaukset
Internal identifier: Proteesin korjaukset-4
Lot: LOT-0006
Title: 8. Kruunu- ja siltaproteesit
Internal identifier: Kruunu- ja siltaproteesit-5
Lot: LOT-0007
Title: 4. Oikomishoidolliset retentiokojeet
Internal identifier: Oikomishoidolliset retentiokojeet-6
Lot: LOT-0008
Title: 5. Funktionaaliset oikomiskojeet
Internal identifier: Funktionaaliset oikomiskojeet-7