2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de mentenanță și suport pentru componentele software principale ale Sistemului Informatic Integrat de Gestiune a Spectrului Radio - SIIGSR
Description: Acord – cadru în baza căruia se vor încheia contracte subsecvente având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și suport pentru componentele software principale ale Sistemului Informatic Integrat de Gestiune a Spectrului Radio - SIIGSR în conformitate cu cerințele minime obligatorii prevăzute în Sectiunea 2: Caietul de sarcini. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub). Numar zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 20. Autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificări: in a 11-a zi inainte de termenul limita de stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor. Posibilitatea de reluare a competitiei: NU. Acord-cadru cu un singur operator economic. Durata acord-cadru: 48 luni
Internal identifier: MB04/2024
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72540000 Computer upgrade services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Acord – cadru în baza căruia se vor încheia contracte subsecvente având ca obiect prestarea de servicii de mentenanță și suport pentru componentele software principale ale Sistemului Informatic Integrat de Gestiune a Spectrului Radio - SIIGSR, in conformitate cu prevederile Sectiunii 2: Caietul de sarcini. Serviciile de mentenanţă și suport tehnic vor avea două componente: - Servicii de mentenanţă preventivă, corectivă, evolutivă si suport tehnic cu caracter periodic, prestate pe baza de abonament lunar. Mentenanţa va fi realizată, prin încheierea de contracte subsecvente la acordul-cadru, pe bază de abonament lunar, pentru toate componentele software ale sistemului, astfel încât să se asigure că performanţele sistemului respectă cerinţele de fiabilitate şi disponibilitate; - Servicii suplimentare, la cerere, cu caracter neperiodic, în funcție de necesitățile autorității contractante. Pentru prestarea acestor servicii se va/vor încheia act/acte adițional/e la contractul subsecvent aflat în derulare la momentul solicitării realizării serviciilor. Frecventa si valoarea contractelor subsecvente care urmeaza sa fie atribuite: Minim un contract subsecvent/an. Contractele subsecvente vor fi atribuite astfel încât să se asigure pe întreaga perioadă de derulare a acordului-cadru posibilitatea de a achiziționa, la cererea autorității contractante, servicii de mentenanță și suport pentru componentele software principale ale Sistemului Informatic Integrat de Gestiune a Spectrului Radio - SIIGSR, în conformitate cu prevederile din Secțiunea 2: Caietul de sarcini. Valoarea estimata, fara TVA, a celui mai mare contract subsecvent: 1.522.040,00 Lei Estimare cantități care ar putea fi solicitate pe durata acordului-cadru: i. Servicii sub formă de abonament lunar: - cantitate minimă – minim 1 lună, pe bază de abonament lunar; - cantitate maximă – maxim 48 de luni, pe bază de abonament lunar. ii. Servicii suplimentare, la cerere: - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.1. din Caietul de sarcini; - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.2. din Caietul de sarcini; - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.3. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 4 servicii din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.1. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 16 servicii din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.2. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 16 servicii din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.3 din Caietul de sarcini, în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini. Estimare cantități care ar putea fi solicitate în cadrul unui singur contract subsecvent: i. Servicii sub formă de abonament lunar: - cantitate minimă – minim 1 lună, pe bază de abonament lunar; - cantitate maximă – maxim 12 de luni, pe bază de abonament lunar. ii. Servicii suplimentare, la cerere: - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.1. din Caietul de sarcini; - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.2. din Caietul de sarcini; - cantitate minimă – minim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.3. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 1 serviciu din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.1. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 4 servicii din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.2. din Caietul de sarcini; - cantitate maximă – maxim 4 servicii din categoria serviciilor suplimentare tip 3.2.3 din Caietul de sarcini, în conformitate cu cerințele din Caietul de sarcini. Durata acordului-cadru: 48 de luni de de la data semnării acestuia de către ambele părți. Contractele subsecvente se estimează a se încheia pentru următoarele perioade: a) 01.04.2025* – 31.12.2025; b) 01.01.2026 – 31.12.2026; c) 01.01.2027 – 31.12.2027; d) 01.01.2028 – 31.12.2028; e) 01.01.2029 – 31.03.2029. * Primul contract subsecvent se va încheia astfel încât să intre in vigoare începând cu data de 1 aprilie 2025, în funcție de data semnării acordului-cadru de către ambele părți. În cazul în care primul contract subsecvent se va încheia dupa data de 01.04.2025, ca urmare a derularii procedurii de atribuire, data de încetare a ultimului contract subsecvent se va determina in mod corespunzator, astfel incat sa nu se depaseasca perioada maxima de derulare a acordului-cadru de 48 de luni. În situaţia în care contractul va intra în vigoare după data de 1 a lunii calendaristice, valoarea abonamentului lunar pentru servicii de mentenanță și suport pentru componentele software principale ale Sistemului Informatic Integrat de Gestiune a Spectrului Radio - SIIGSR va fi recalculată în funcție de numărul efectiv de zile din luna respectivă pentru care au fost prestate serviciile. Contractele subsecvente se vor încheia în funcție de necesitățile autorității contractante, astfel încât să nu fie depășite limitele unui an bugetar (să nu se depășească 31 decembrie a fiecărui an) și în condițiile existenței resurselor financiare alocate cu această destinație. În măsura în care, având în vedere prevederile legislației privind finanțele publice, nu pot fi identificate fondurile necesare a fi angajate prin încheierea contractelor pentru perioadele menționate mai sus, se vor încheia contracte pentru perioade mai mici, în funcție de fondurile care pot fi disponibilizate pentru această destinație.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 72261000 Software support services