398950-2021 - ResultRomania-Giurgiu: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Modernizare drumul județean DJ 503: Giurgiu – Ghizdaru –Gara Stănești – Gara Chiriacu – Toporu – limita județ Teleorman” în cadrul proiectului „Modernizare drumul judeţean DJ 503: Giurgiu - Ghizdaru - Gara Stăneşti - Gara Chiriacu - Toporu - limită judeţ Teleorman”, cod SMIS 117661, finanțat prin Programul Operațional Regional 2014 – 2020 - servicii de proiectare... detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 4938042_2019_PAAPD1097603
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Prin implementarea proiectului se urmărește modernizarea DJ 503 pe traseul Giurgiu - Ghizdaru - Gara Stănești – Gara Chiriacu - Toporu - limita județ Teleorman, pe o lungime totala de 32,18768 km, :- Sector 1: km 1+304,10 - km 3+308,10 (L1 = 2,004 km);- Sector 2: km 5+407,53 - km 7+757,53 (L2 = 2,350 km);- Sector 3: km 8+050,32 - km 28+479,32 (L3 = 20,413 km);- Sector 4: km 28+479,32 - km 35+900,00 (L4 = 7,42068 km): 1) lucrări la platforma drumului: 2) scurgerea apelor 3) drumuri laterale – drumurile laterale vor fi amenajate pe o lungime de 5,00 m din drumul județean. 4) lucrări de siguranța circulației: se va proceda la realizarea marcajului orizontal și plantarea de indicatoare rutiere, în concordanța cu auditul de siguranța rutieră pentru sporirea siguranței pietonilor, la traversarea drumului județean vor fi prevăzute la trecerile de pietoni indicatoare rutiere cu semnalistică de avertizare luminoasă verticală, cu alimentare fotovoltaică. 5) lucrări de artă – pod la km 12+990 peste canal principal de irigații la Stănești 6) stații de autobuz: 7) parcări: la km 9+560 pe partea dreaptă și la km 27+850 pe partea dreapta au fost prevăzute parcări de scurtă durată, cu urmatoarele dotări: mese cu bănci și toalete ecologice vidanjabile; parcările vor asigura 6 locuri de parcare pentru autoturisme și 2 locuri pentru autocamioane cu remorci.- Prestarea de servicii de elaborare a proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), proiectului de organizare a execuţiei lucrărilor (P.O.E.), proiect tehnic de execuţie (P.T.), detalii de execuţie (D.D.E.), caiete de sarcini pe specialităţi (C.S.), proiectul pentru semnalizări şi marcaje rutiere, documentații pentru obținerea avizelor și acordurilor precum şi prestarea de servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor; Execuţia de lucrări la obiectivul de investiţii „Modernizare drumul județean DJ 503: Giurgiu – Ghizdaru –Gara Stănești – Gara Chiriacu – Toporu – limita județ Teleorman” Se consideră că prin realizarea lucrărilor de modernizare, drumul va fi adus într-o stare care să corespundă cerinţelor de calitate prevăzute de Legea nr. 10/1995 privind calitatea în construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi anume,rezistenţă şi stabilitate la acţiuni statice, dinamice şi seismice, siguranţă în exploatare, igienă, sănătatea oamenilor, protecţia şi refacerea mediului. Termenul pana la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari in a 10-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului consta atat in prestarea serviciului de proiectare, cat si in executia lurarilor aferente obiectivului de investitie Modernizarea drumului județean DJ 503 pe traseul Giurgiu - Ghizdaru - Gara Stănești – Gara Chiriacu - Toporu - limita județ Teleorman, pe o lungime totala de 32,18768 km, astfel: 1. Prestarea de servicii de elaborare a proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), proiectului de organizare a execuţiei lucrărilor (P.O.E.), proiect tehnic de execuţie (P.T.), detalii de execuţie (D.D.E.), caiete de sarcini pe specialităţi (C.S.), proiectul pentru semnalizări şi marcaje rutiere, documentații pentru obținerea avizelor și acordurilor precum şi prestarea de servicii de asistenţă tehnică din partea proiectantului pe perioada de execuție a lucrărilor; 2. Execuţia de lucrări la obiectivul de investiţii „Modernizare drumul județean DJ 503: Giurgiu – Ghizdaru –Gara Stănești – Gara Chiriacu – Toporu – limita județ Teleorman”