401466-2022 - ResultRomania-Constanța: Marine construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și Execuție pentru realizarea obiectivului de investiții “EXTINDEREA CHEURILOR DANELOR 10 ŞI 12 DIN ZONA MIDIA, INCLUSIV CONSOLIDĂRI ȊN SPATELE CHEURILOR
Reference number: 11062831/2022/C9
II.1.2.
Main CPV code
45244000 Marine construction works
II.1.4.
Short description
- Elaborarea Proiectului Tehnic, a tuturor documentatiilor de avize si autorizatii
- Elaborarea Documentatiei Detalii de Executie
- Executie lucrari
Valoarea totala estimata: 60.299.297,17 lei, fara TVA
- Studii: 555.292,88 lei
- Expertizare tehnica: 277.646,44 lei
- Proiectare si inginerie: 2.289.249,40 lei
- Asistenta tehnică din partea proiectantului: 166.587,87 lei
Total serv. de proiectare 3.288.776,59 lei
- Investiția de bază 55.529.288,37 lei
- Organizare de șantier 1.388.232,21 lei
- Cheltuieli pentru dare in exploatare +probe tehnologice: 58.000,00 lei
- Total lucrări: 60.264.297,17 lei
Comunicare si publicitate 35.000,00 lei
Total valoare fără div. si neprevazute: 60.299.297,17 lei
Valoarea cheltuielilor diverse si neprevazute, respectiv 5.889.775,21 lei nu este cuprinsa in valoarea estimata.
Durata contractului: 60 luni, din care 24 luni proiectare + executie (3 luni proiectare + 21 luni executie) si 36 de luni perioada de notificare a defectelor (de garantie)
Având în vedere ca finanțarea obiectivului de investiții se va face din fonduri externe nerambursabile și surse bugetare prin Programul Operațional Infrastructura Mare 2014-2020, Axa prioritară 1 – Îmbunătățirea mobilității prin dezvoltarea rețelei TEN –T și a transportului cu metroul. Obiectivul specific 1.3 – Creșterea gradului de utilizarea a căilor navigabile și a porturilor situate pe rețeaua TEN – centrală, EC va incheia contractul cu ofertantul declarat castigator numai in masura in care fondurile necesare achizitiei vor fi asigurate prin aprobarea cererii de finantare de Ministerul Transporturilor si Infrastructurii in calitate de Organism Intermediar de Transport.
In cazul în care, indiferent de motive, contractul de finantare cu Ministerul Transporturilor si Infrastructurii in calitate de Organism Intermediar de Transport nu se va semna, EC îsi rezerva dreptul de a aplica prevederile art.225 alin (1) lit. c) din Legea 99/2016, dupa primirea notificarii din partea MTIC – OIT cu privire la neacordarea finantarii, fiind imposibila încheierea contractului de achizitie publica.
Ofertantii din cadrul acestei proceduri înteleg ca EC si/sau MTIC – OIT nu pot fi considerati raspunzatori pentru vreun prejudiciu în cazul anularii procedurii de atribuire, indiferent de natura acestui prejudiciu si indiferent daca EC si/sau MTIC – OIT au fost notificati asupra existentei unui asemenea prejudiciu. Ofertantii din cadrul acestei proceduri accepta utilizarea prezentelor conditii speciale ale fisei de date /clauza suspensiva si isi asuma întreaga raspundere în raport cu eventualele prejudicii pe care le-ar putea suferi în situatia descrisa.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Conform Caiet de sarcini
Termenul limită până la care orice op. ec. interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu DA este cu 18 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor.
EC stabileste 2 termene limită in care va raspunde tuturor solicit de clarif/ info. suplim, dupa cum urmeaza:
• EC va raspunde într-un prim termen de 25 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor tuturor solicitărilor de clarificare adresate de op. ec. in intervalul de la publicarea AP si până la data la care se implineste termenul cu 35 de zile anterior datei limită de depunere a ofertelor;
• EC va raspunde într-un al 2-lea termen de 11 zile inainte de termenul limită de depunere a ofertelor restului de solicitări de clarificare adresate cu 18 zile anterior datei limită de depunere a ofertelor. EC isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificări în acest al 2-lea termen pt care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus.
Cele 2 termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul op. ec. de a adresa solicitari de clarificari pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicării anuntului de participaresi până la a 18-a zi anterior termenului limita de depunere a ofertelor stabilit de EC.
La solicitarile adresate dupa acest termen entitatea contractanta nu va raspunde.