403655-2023 - ResultRomania-Arbore: Gas supply mains construction work
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de Elaborare PT+DDE, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări pentru obiectivul de investiții „DEZVOLTARE RETEA INTELIGENTA DE DISTRIBUTIE A GAZELOR NATURALE IN TERITORIUL ASOCIATIEI DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA BAZINUL SOLCA BUCOVINEI (COMUNA ARBORE, COMUNA IASLOVAT, COMUNA VOLOVAT, COMUNA BURLA, ORAS MILISAUTI SI ORAS SOLCA, JUDETUL SUCEAVA),,
Reference number: 001
II.1.2.
Main CPV code
45231221 Gas supply mains construction work
II.1.4.
Short description
Achiziție Servicii de proiectare, Execuție lucrări și Servicii de asistenta tehnica din partea proiectantului pentru proiectul Dezvoltare rețea inteligenta de distribuție a gazelor naturale in teritoriul Asociației de dezvoltare intercomunitara Bazinul Solca Bucovinei (comuna Arbore, comuna Iaslovăț, comuna Volovăț, comuna Burla, oraș Milișăuți si oraș Solca, județul Suceava)" în valoare estimata de 97.335.414,47 lei fără TVA.
Obiectivul de investitie este amplasat judetul Suceava, in localitatile care fac parte din ADI “BAZINUL SOLCA BUCOVINEI”:
orasul Milisauti, aflat la intersectia coordonatelor 47°47′11″N 26°0′16″E
comuna Iaslovat, aflata la intersectia coordonatelor 47°45′31″N 25°58′38″E
comuna Arbore, aflata la intersectia coordonatelor 47°44′00″N 25°56′00″E
orasul Solca, aflata la intersectia coordonatelor 47°42′9″N 25°49′54″E
comuna Burla, aflata la intersectia coordonatelor 47°47′25″N 25°55′37″E
comuna Volovat, aflata la intersectia coordonatelor 47°48′26″N 25°53′44″E
Obiectivul de investitie va fi amplasat in extravilanul si intravilanul localitatilor componete ale ADI “BAZINUL SOLCA BUCOVINEI”.
Toate retelele de distributie gaze naturale vor fi amplasate pe domeniul public, apartinatoare localitatilor din ADI “BAZINUL SOLCA BUCOVINEI”.
Statia de reglare masurare predare gaze naturale va fi amplasata pe teren proprietate a orasului Milisauti, iar racordul va fi amplasat pe terenuri publice/private, care se afla in proprietatea solicitantului sau pentru care acesta va obtine acordul proprietarilor privind dreptul de acces asupra terenurilor. Actele admise de lege pentru dreptul de proprietate, precum si acordurile proprietarilor privind dreptul de acces asupra terenurilor vor fi prezentate de catre solicitant la faza de contractare a fondurilor, conform Ghidului.
Terenul pe care urmeaza sa fie amplasata reteaua de distributie, constituie domeniu public. Pentru realizarea obiectivului de investitii este necesara ocuparea definitiva a unei suprafete de 600 mp, alocate amplasarii SRMP-ului (modul SRMP si imprejmuire).
Terenul ocupat temporar in vederea organizarii de santier este estimat la 412000,00 mp pentru retelele de distributie.
b) relatii cu zonele invecinate, accesuri existente si/sau cai de acces posibile;
Orașul Milișăuți
Orașul Milișăuți se afla la o distanta de 28 km de municipiul Suceava si la 8 km de municipiul Rădăuți. Orașul Milișăuți este format din localitățile Bădeuți, Milișăuți, Gara si Lunca.
Orașul Milișăuți se învecinează la est cu comuna Satu Mare si comuna Grănicești, la sud cu orașul Cajvana, la vest cu comuna Iaslovăț si comuna Burla si la nord cu comuna Volovăț, municipiul Rădăuți si comuna Satu Mare.
Căile principale de acces spre orașul Milișăuți sunt:
drumul național DN 2H
drumul național DN 2K
drumul județean DJ 209K,
drumul comunal DC 40,
drumul comunal DC 40A,
drumul comunal DC 41,
drumul comunal DC 41A.
Comuna Iaslovăț:
Comuna Iaslovăț se afla la o distanta de 33 km de municipiul Suceava si la 13 km de municipiul Rădăuți
Comuna Iaslovăț se învecinează la est cu orașul Milișăuți, la vest cu comuna Arbore, la sud cu comuna Arbore, iar la nord cu comuna Burla.
Căile principale de acces spre comuna Iaslovăț sunt:
drumul național DN 2K,
drumul comunal DC 42A,
drumul comunal DC 42B,
drumul comunal DC 42D,
drumul comunal DC 42E
drumul comunal DC 42F
Comuna Arbore:
Comuna Arbore este formata din satul Arbore, satul Bodnăreni si satul Clit.
Comuna se afla la o distanta de 40 km de Municipiul Suceava si la 19 km de Municipiul Rădăuți.
Comuna Arbore se învecinează la nord cu comuna Burla, comuna Volovăț si comuna Marginea, la est cu comuna Iaslovăț, la vest cu orașul Solca, la sud cu comuna Poieni Solca, comuna Botoșana si orașul Cajvana.
Căile principale de acces spre comuna Arbore sunt:
drumul național DN 2E,
drumul județean DJ 178,
drumul județean DC 42,
drumul comunal DC 42C,
drumul comunal DC 151
Orașul Solca:
Orașul Solca este situat la 23 de km de municipiul Rădăuți
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45231223 Gas distribution ancillary work, 45333200 Gas meter installation work, 71322200 Pipeline-design services, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Capitolul bugetar din cadrul proiectului VALOARE (fără T.V.A.)
1.2. Amenajarea terenului 51.228,70
1.3. Amenajari pentru protectia mediului și aducerea terenului la starea inițială 45.000,00
2.1. Cheltuieli pentru asigurarea utilităților obiectivului 146.253,00
3.5.4. Documentații tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/ acordurilor/autorizațiilor 300.000,00
3.5.6. Proiect tehnic și detalii de execuție 1.667.625,00
3.8.1. Asistență tehnică din partea proiectantului 96.166,47
TOTAL PROIECTARE 2.063.791,47
4.1. Construcții și instalații 76.719.953,72
4.1.1. Rețea de distribuție gaze naturale 76.586.078,94
4.1.2. Instalația de racordare SNT 133.874,78
4.2. Montaj utilaje, echipamente tehnologice și functionale 18.152.220,63
4.2.1. Rețea de distribuție gaze naturale 16.507.088,60
4.2.2 Instalație de racordare la SNT 1.645.132,03
4.6 Active necorporale 38.000,00
5.1.1. Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier 51.275,61
5.1.2 Cheltuieli conexe organizarii santierului 7.691,34
6.2. Probe tehnologice si teste 60.000,00
TOTAL EXECUȚIE 95.271.623,00
TOTAL GENERAL (PROIECTARE + EXECUTIE DE LUCRARI) 97.335.414,47