See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Proiectare şi Execuție lucrări aferente obiectivului de investiţii ”Modernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti - Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureștiˮ
Description: Lucrările aferente obiectivului de investiție ”Modernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti, Faza I: Racord C.F. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureștiˮ, constau în proiectarea și execuția lucrărilor în conformitate cu legislația și reglementările tehnice în vigoare. Realizarea obiectivului de investiţie ˮModernizarea liniei de cale ferată Bucureşti Nord – Aeroport Internaţional Henri Coandă Bucureşti, Faza I: Racord c.f. la Terminalul T1, Aeroport Internațional Henri Coandă Bucureștiˮ contribuie la: - Dezvoltarea şi extinderea legăturilor transportului aerian cu alte moduri de transport prin interconectarea aeroportului cu întreaga reţea de cale ferată a României şi cu reţeaua europeană de transport TEN-T, precum şi conexiunea cu modurile de transport urban (metrou, tramvai, etc); - Atragerea unui număr cât mai mare de călători din localitaţile limitrofe către transportul feroviar. Linia de cale ferată dintre Aeroport Internațional Henri Coandă București și Gara de Nord va permite transportul pasagerilor participanți la evenimentele sportive din Bucureşti, capitala României, precum și transportul către alte orașe din România. Termen de raspuns la solicitarile de clarificari: in a 12-a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta raspunde doar la solicitarile de clarificari transmise in termen. Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 22 zile. Solicitarile de clarificari ale operatorilor economici se vor adresa in mod exclusiv in SEAP la Sectiunea „Intrebari” din cadrul procedurii de atribuire derulate prin mijloace electronice. Entitatea contractanta nu va da curs solicitarilor adresate prin alta modalitate de comunicare si raspunde doar la solicitarile de clarificare transmise in termenul indicat de anuntul de participare.
Internal identifier: 11054529/2018/1041822
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45234100 Railway construction works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Valoarea totala estimata este 420.113.085 lei fără TVA, compusa din: EXECUTIA LUCRARILOR: 402.711.085 lei fara TVA în care sunt incluse si activitatile: organizare de santier si cheltuieli conexe organizarii de santier, amenajarea terenului, amenajări pentru protecția mediului și aducerea terenului la starea inițială, cheltuieli pentru relocare/protecția utilităților, pentru studii de teren, cheltuieli pentru realizarea investiției. Pentru Cheltuieli cu Publicitatea, s-a prevăzut suma estimată de 100.000 Lei, fără TVA. SERVICII DE PROIECTARE : 17.402.000 Lei, fără TVA in care sunt incluse activitati privind elaborarea documentațiilor tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/ acordurilor/ autorizațiilor la faza de Proiectare, verificare tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție elaborare proiect tehnic si detalii de execuție si asistență tehnică din partea proiectantului. Valoarea estimată pentru execuţia lucrărilor nu include cheltuieli diverse şi neprevăzute. Obiectul contractului cuprinde construirea unei cai ferate duble in lungime de 2,95 km, unui viaduct de 1,52 km care traverseaza DN1, a 3 podete, unei instalatii de centralizare electronica precum si a unei statii de calatori la terminalul T1. Durata contractului - 74 de luni, din care: 2 luni proiectare, 12 luni executie, 60 de luni perioada de garantie. CLAUZA SUSPENSIVA: Procedura de atribuire se desfasoara sub incidenta prezentei clauze suspensive, in sensul ca semnarea contractului de proiectare si executie lucrari se va face numai dupa asigurarea sursei de finantare. Se estimeaza că perioada pe parcursul căreia se aplică clauza suspensivă este de 12 luni de la publicarea anunţului de participare.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45213321 Railway station construction work, 45221000 Construction work for bridges and tunnels, shafts and subways, 45233140 Roadworks, 45234115 Railway signalling works, 45246200 Riverbank protection works, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45315300 Electricity supply installations, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services, 79341000 Advertising services