408953-2021 - ResultRomania-București: Specialist optical instruments
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Echipamente portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune fără răcire
Reference number: 4193222_2020_PAAPD1156713
II.1.2.
Main CPV code
38636000 Specialist optical instruments
II.1.4.
Short description
Autoritatea contractantă achiziţionează 50 complete echipamente portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune fără răcire, conform specificaţiilor operaționale și tehnice anexate la caietul de sarcini.
În temeiul art. 221 alin. (1) litera a) din Legea nr. 98/2016, actualizată, autoritatea contractantă utilizează în cadrul procedurii de achiziție clauze de revizuire a contractului, astfel cum este prevăzut la secțiunea II.2.11 - Informații privind opțiunile.
În situația utilizării clauzelor de revizuire, termenul de livrare este de 8 luni de la data semnării actului adiţional de către ultima parte.
Valoarea totală estimată a achiziției a fost stabilită cu includerea opțiunea de suplimentare! Având în vedere modalitatea de aplicare a clauzei de revizuire, la întocmirea propunerii financiare, ofertanții vor lua în considerare cantitatea maximă ce include și opțiunea de suplimentare, respectiv 150 complete echipamente portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune fără răcire.
Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare / informațiilor suplimentare în a 10-a zi înainte de termenul limita de depunere a ofertelor, în măsura în care aceste solicitări au fost transmise în termenul menționat la SECTIUNEA I, respectiv 19 zile înainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Pentru respectarea principiului tratamentului egal, operatorii economici interesati vor respecta prevederile notificarii ANAP nr. 247 cu privire la modalitatea de transmitere a solicitărilor de clarificări și a informațiilor suplimentare la documentațiile de atribuire / răspunsurile formulate în cazul desfășurării procedurilor de atribuire a contractelor de achiziție publică prin intermediul mijloacelor electronice (on-line), in sensul ca documentele atasate la sectiunea "Intrebari" NU VOR CONTINE DATELE DE IDENTIFICAREA ALE ACESTORA, intrucat acestea vor deveni publice in momentul transmiterii raspunsului de catre autoritatea contractanta!
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Echipamentele portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune fără răcire sunt destinate observării pe timp de noapte azonei de frontieră, la distanțe mici (minim 2000 de metri), în scopul detectării grupurilor de migranți sau contrabandiști care încearcă să treacă ilegal granițele, precum și în scopul detectării persoanelor care execută activități ilegale în zona de frontieră.
La nivelul Autorității contractante există în dotare astfel de echipamente, iar datorită utilității acestora s-a identificat necesitatea achiziționării a 50 de echipamente portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune în scopul reducerii deficitului la acest gen de echipamente, având în vedere faptul că echipamentele similare aflate în dotare, ca urmare a atingerii duratei de exploatare, vor fi scoase treptat din uz.
Autoritatea contractantă achiziţionează 50 cpl. de Echipamente portabile de vedere pe timp de noapte cu termoviziune fără răcire conform specificațiilor tehnice anexate la caietul de sarcini.