410078-2019 - ResultRomania-Târgu Mureș: Road construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de proiectare, faza proiect tehnic şi execuție a obiectivului de investiţii „Modernizarea drumurilor judeţene DJ 151B şi DJ 142, Ungheni (DN15)-Mica-Târnăveni (DN14A), judeţul Mureş”
Reference number: 8743 din 23.04.2018
II.1.2.
Main CPV code
45233120 Road construction works
II.1.4.
Short description
Prestarea serviciilor de proiectare și execuție a lucrării „Modernizarea drumurilor judeţene DJ 151B şi DJ 142, Ungheni (DN15)-Mica-Târnăveni (DN14A), judeţul Mureş”.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari cu 10 zile inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor.
Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor este de 15 zile.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Sunt prevăzute a se executa următoarele categorii de lucrări:
— sistematizarea traseului și realizarea unei structuri rutiere noi,
— modernizarea a 2 poduri,
— modernizarea a 2 treceri la nivel de cale ferată,
— modernizarea a 60 podeţe transversale,
— amenajarea intersecţiilor cu 123 drumuri laterale,
— realizarea acceselor pentru 780 de riverani,
— realizarea a 2,43 km de piste pentru biciclete,
— modernizarea a 4.003 mp de trotuare,
— realizarea a 29 staţii pentru transportul public de persoane,
— consolidarea suprafeţelor afectate de alunecări prin drenuri transversale, piloţi şi ziduri de sprijin,
— realizarea sistemelor de canalizare pentru apele pluviale în municipiul Tîrnăveni,
— montarea a 796 indicatoare rutiere şi panouri de avertizare şi marcaje orizontale pe lungimea de 24,09 km,
— realizarea a 2 poduri provizorii şi variantele de drumuri provizorii în cadrul obiectului de Organizare de şantier.
Serviciile de proiectare constau în:
— întocmirea documentaţiilor pentru obţinerea avizelor/acordurilor/autorizaţiilor (altele decât autorizaţia de construire),
— întocmirea documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării lucrărilor de construire/desfiinţare,
— întocmirea documentaţiilor tehnice pentru autorizarea executării organizării lucrărilor,
— elaborare proiect tehnic, detalii de execuţie, caiete de sarcini, cartea tehnică a construcţiei (documentaţia privind proiectarea, documentaţia privind execuţia, documentaţia privind recepţia, documentaţia privind exploatarea, repararea, întreţinerea, urmărirea comportării în timp şi postutilizarea construcţiei, jurnalul evenimentelor), intocmirea documentaţiei As-Built,
— elaborarea studiilor de teren necesare, (studii geotehnice, hidrotehnice, topografice, de trafic, de stabilitate a terenului, de identificare a reţelelor în zona drumului, etc.), expertize proprii,
— asistenţă tehnică din partea proiectantului.