2. Procedure
Procedure
Title: ENERGIE ELECTRICĂ
Description: Furnizarea de energie electrică pentru o perioadă de 12 luni (1 iulie 2025 - 30 iunie 2026), conform specificaţiilor din Caietul de sarcini. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 20 zile. Entitatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 13863739_2025_PAAPD1524858
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 09310000 Electricity
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Încheierea unui contract de furnizare energie electrică pentru o perioadă de 12 luni, pentru necesarul Metrorex, aferent sistemului de alimentare ce include 37 locuri de consum, evidențiate în Anexa 3-C.S., respectiv Anexa 4 – C.S. (83 de puncte de măsurare a energiei electrice alimentate la medie tensiune (10 kV și 20 kV). Cantitatea de energie electrică pentru 12 luni este cuprinsă în intervalul: 175.000 MWh, reprezentând cantitatea minimă și 204.000 MWh, reprezentând cantitatea maximă (Anexa 2-C.S.). Cantitatea de energie electrică livrată profilat la medie tensiune, care face obiectul contractului de furnizare este evidențiată în Anexa 2 – C.S. și este defalcată pe zile standard și intervale bază de decontare, respectiv Anexa 3 – C.S. energia și puterea electrică lunară. Cantitatea de energie electrică activă și reactivă consumată este cea rezultată din datele de măsurare transmise furnizorului de către operatorul care asigură serviciul de distribuție (în format electronic), în conformitate cu reglementările legale în vigoare. Furnizorul de energie va încheia contractele aferente activității de transport, servicii de sistem și distribuție a energiei electrice incluzând în prețul de livrare costurile aferente tarifelor reglementate de ANRE, pe baza deciziilor sau ordinelor emise. Structura prețului de livrare al energiei electrice ( PL) este formată din: a) preț energie electrică activă la medie tensiune (PEA), cu dezechilibre incluse în lei /MWh; b) taxe și tarife reglementate de A.N.R.E. / alte autorități, valabile la data ofertării: i. tarif de transport - componenta de introducere a energiei electrice în rețea – TG în lei/MWh; ii. tarif de transport - componenta de extragere a energiei electrice din reţea -TL în lei/MWh; iii. tarif pentru serviciul de sistem - TSS în lei/MWh; iv. tarif specific pentru serviciul de distribuţie IT a energiei electrice – TDIT în lei/MWh; v. tarif specific pentru serviciul de distribuţie MT a energiei electrice – TDMT în lei/MWh; vi. acciza comercială VA – conform Codului fiscal - Legea 571/2003 actualizată în lei/MWh; vii. contribuția pentru cogenerarea de înaltă eficiență PCGEN - conform legislației în vigoare în lei/MWh; viii. certificatul verde PCV – conform legislației în vigoare în lei/MWh.; ix. contribuția pentru contracte pentru diferență CfD - conform legislației în vigoare în lei/MWh: Astfel, PL = PEA + TG + TL + TSS + TDIT + TDMT + VA + PCGEN + PCV + CfD. Energia reactivă înregistrată în punctul de delimitare, care se va plăti la prețuri reglementate de A.N.R.E. pentru distribuitorul concesionar Societatea Rețele Electrice România S.A., conform Ordinului ANRE nr 33 /2014, modificat și completat prin Ordinul A.N.R.E. 76/2016. Prețul contractului (Pc) se compune din prețul de livrare a energiei electrice aferent cantității minime de energie electrică activă pentru perioada contractului (175.000 MWh), calculat cu utilizarea prețului ofertat pentru livrarea energiei electrice (PL), la care se adaugă valoarea estimată a energiei reactive. Pc = (EA x PL) + VER unde EA - cantitatea de energie electrică activă (MWh); PL – prețul de livrare al energie electrice lei/MWh, VER - estimată a energiei reactive. Valoarea estimată a energiei reactive pentru 12 luni de furnizare, respectiv 1 iulie 2025 ÷ 30 iunie 2026, în sumă de 3.600.000 lei, a fost stabilită ținând cont de : • cantitatea de energie reactivă capacitivă și inductivă facturată în perioada 2021 - 2024; • prețul energiei electrică reactive practicat de către Societatea Rețele Electrice România S.A la data întocmirii prezentei documentații. Contravaloarea energiei electrice livrată consumatorului de către furnizor se calculează lunar, pe baza cantităţii totale de energie electrică efectiv consumată (cantitatea rezultată din datele de măsurare, conform reglementărilor specifice domeniului energiei) și a prețului de livrare al energiei electrice (PL), la care se adaugă energia electrică reactivă facturată conform reglementărilor în vigoare. Cantitatea de energie electrică consumată este cea rezultată din datele de măsurare transmise furnizorului de catre operatorul de distribuţie (în format electronic), în conformitate cu reglementările legale în vigoare. (1) Cantitatea de energie electrică contractată poate fi revizuită, corespunzător cantității efectiv consumate care rezultă din datele de măsurare, conform reglementărilor specifice domeniului energiei electrice, suplimentarea cantității de energie activă urmând să se încadreze în limita cantității maxime stabilite, respectiv 204.000 MWh; (2) Prețul aferent cantității suplimentare de energie electrică este același cu prețul energiei electrice aferent cantității minime – conform 5.3; (3) Energia reactivă corespunzătoare cantității suplimentare de energie se va plăti la prețuri reglementate de A.N.R.E. pentru distribuitorul concesionar Societatea Rețele Electrice România S.A., conform Ordinului ANRE nr 33 /2014, modificat și completat prin Ordinul A.N.R.E. 76/2016. Taxele și tarifele reglementate de ANRE/alte autorități se ajustează corespunzător reglementărilor aplicabile. Componenta variabilă incluzând acciza, taxele și tarifele reglementate de ANRE, inclusiv contribuția pentru cogenerare și valoarea certificatelor verzi, care se vor lua în calcul la întocmirea ofertei vor fi cele valabile cu 15 zile anterior datei stabilite pentru deschiderea ofertelor; Pe parcursul derulării contractului, valoarea certificatelor verzi prevăzută în facturi va fi calculată în confomitate cu prevederile art.8, alin. (4) din Legea 220/2008, cu modificările şi completările ulterioare, dar și reglementărilor Ordinului A.N.R.E. nr. 187/7 noiembrie 2018.
Internal identifier: 1
Options:
Description of the options: Contractul poate fi modificat în conformitate cu prevederile art. 236 din Legea 99/2016, modificată și completată, prin aplicarea directă a clauzelor de revizuire a cantității de energie electrică, corespunzător cantității efectiv consumate care rezultă din datele de măsurare, conform reglementărilor specifice domeniului energiei electrice. Suplimentarea cantității de energie nu va depăși cantitatea maximă stabilită, respectiv 204.000 MWh. Pentru stabilirea prețului aferent cantității suplimentare de energie electrică consumată se va proceda în mod similar cu modul de calcul al prețului energiei electrice corespunzător cantității minime, astfel cum se prezintă detaliat în caietul de sarcini la cap. 5.3 și în prezenta secțiune la cap II.2.4;