See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Acord cadru furnizare REACTIVI CONSUMABILE
Description: Acord cadru furnizare REACTIVI CONSUMABILE - conform Caietului de sarcini
Internal identifier: 4701339_1_PAAPD1125388, 4944/07.02.2020
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33696200 Blood-testing reagents
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Mediu cromogen pentru depistarea Enterobacteriilor rezistente la carbapeneme (CRE)
Description: Placi gata turnate cu mediu selectiv pentru izolarea Enterobacteriilor rezistente la carbapeneme: E. coli, Klebsiella, Enterobacter, Serratia si Citrobacter (KESC grup), direct din probele clinice, in 18-24 ore.Formula grame / litru: Peptone 15.0 Carbohidrati 2.0 Oxid de titan 5.1 Amestec cromogen 1.0 Amestec de antibiotice 19.0 ml Agar 15.0.Controlul intern de calitate sa se efectueze cu tulpinile de referinta: Klebsiella pneumoniae NCTC 13443 si Acinetobacter baumannii NCTC 13420. Prezentare 10 plăci ambalate în folie. Termen de valabilitate de minimum 6 saptamani de la data fabricatiei
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 24931250 Culture medium
Lot: LOT-0002
Title: Ser de aglutinare monovalent O3 - Yersinia enterocolitica
Description: Ser monovalent O3 pentru identificarea serologica a tulpinilor de Yersinia enterocolitica prin metoda aglutinarii pe lama. Flacon din sticla /plastic etichetat cu specificarea denumirii produsului si a producatorului, a termenului de valabilitate si a conditiilor de transport si depozitare.
Internal identifier: 2
Main classification (cpv): 33651510 Antisera
Lot: LOT-0003
Title: Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea numarului total de germeni
Description: Folosite pentru detectarea si numararea microorganismelor prezente pe suprafetele de importanta sanitara in scopul evaluarii gradului de contaminare al acestora (controlul dezinfectiei suprafetelor). Structurarea acestora sa asigure contactul complet intre geloza si suprafata de controlat. Suprafata de contact a fiecarei placi: 10cm2. Mediu de cultura neselectiv gata turnat in placi sterile cu diametrul intern de 50mm pe care sa fie inscriptionate: denumirea mediului; termenul de valabilitate; numarul lotului.Ambalare in cutii etichetate pe care sa fie specificate: denumirea mediului, modul de conservare al mediului si conditiile de transport si depozitare. Continutul cutiilor: pungi din plastic cu 5 placi. Valabilitate: minim 90 de zile de la livrare
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea prezentei coliformilor
Description: Folosite pentru detectarea si numararea microorganismelor prezente pe suprafetele de importanta sanitara in scopul evaluarii gradului de contaminare al acestora (controlul dezinfectiei suprafetelor). Structurarea acestora sa asigure contactul complet intre geloza si suprafata de controlat. Suprafata de contact a fiecarei placi: 10cm2. Mediu de cultura selectiv si diferential gata turnat in placi sterile cu diametrul intern de 50mm pe care sa fie inscriptionate: denumirea mediului; termenul de valabilitate; numarul lotului. Ambalare in cutii etichetate pe care sa fie specificate: denumirea mediului, modul de conservare al mediului si conditiile de transport si depozitare. Continutul cutiilor: pungi din plastic cu maxim 5 placi. Valabilitate: minim 90 de zile de la livrare
Internal identifier: 4
Lot: LOT-0005
Title: Placi FOOD STAMP RODAC destinate controlului microbiologic al suprafetelor de lucru pentru determinarea prezentei S. aureus
Internal identifier: 5
Lot: LOT-0006
Title: Tulpini de referinţă Haemophilus influenzae ATCC 49144
Internal identifier: 6
Lot: LOT-0007
Title: Tulpini de referinţă Haemophilus influenzae ATCC 10211
Description: Tulpina de referinta folosita pentru controlul intern de calitate al mediilor de cultura/ al antibiogramei /identificarii microorganismelor. Cultura microbiana liofilizata, exclusiv de prima generatie (primul pasaj) din culturi master de microorganisme provenite din colectiile de culturi recunoscute international (ATCC/NCTC) Sa nu necesite congelarea la -70 grade C Prezentare sub forma de discuri sau microcomprimate fiecare avand o concentratie de 106-109 microorganisme Ambalare in flacoane cu 10-12 discuri, etichetate pe care sa fie specificate: denumirea tulpinii de referinta, modul de conservare si conditiile de transport si depozitare. Valabilitatea tulpinilor: 9-12 luni de la deschiderea flaconului
Internal identifier: 7
Lot: LOT-0008
Title: Tulpini de referinţă Salmonella typhimurium ATCC 14028
Internal identifier: 8
Lot: LOT-0009
Title: Tulpini de referinţă Candida albicans ATCC 66027
Description: Tulpina de referinta folosita pentru controlul intern de calitate al mediilor de cultura/ al antibiogramei /identificarii microorganismelor . Cultura microbiana liofilizata, exclusiv de prima generatie (primul pasaj) din culturi master de microorganisme provenite din colectiile de culturi recunoscute international (ATCC/NCTC) Sa nu necesite congelarea la -70 grade C Prezentare sub forma de discuri sau microcomprimate fiecare avand o concentratie de 106-109 microorganisme Ambalare in flacoane cu 10-12 discuri sau anse/ tampoane cu 2-5 buc etichetate pe care sa fie specificate: denumirea tulpinii de referinta, modul de conservare si conditiile de transport si depozitare. Valabilitatea tulpinilor: 9-12 luni de la deschiderea flaconului.
Internal identifier: 9
Lot: LOT-0010
Title: Placi Agar Chocolate cu tip Vitox
Description: Placi gata turnate cu mediu nutritiv folosit pentru izolarea si cresterea microorganismelor fastidioase. Formula grame / litru: Peptona Speciala 15.0 Amidon din porumb 1.0 NaCl 5.0 Hidrogen fosfat de K 4.0 Dihidrogen fosfat de K 1.0 Glucoza 2.0 Hemoglobina10.0 Vitamina B1 0.0002 L-Glutamina 0.2 Adenina 0.02 Guanina 0.0006 Acid p-Aminobenzoic 0.00026 L-Cystina 0.022 NAD(Coenzima 1)0.005 Cocarboxilaza 0.002 Nitrat ferric 0.0004 Thiamina 0.00006 Cisteina 0.518 Agar 12.0 Controlul intern de calitate sa se efectueze cu tulpinile de referinta: Haemophilus influenzae ATCC 10211 Neisseria gonorrhoeae ATCC 49226 Staphylococcus epidermidis ATCC 12228 Prezentare 10 plăci ambalate în folie. Termen de valabilitate de 14 saptamani de la data fabricatiei. Depozitare la 6-12° C. Culoarea mediului maro deschis, transparent.
Internal identifier: 10
Lot: LOT-0011
Title: EHEC VT1+ VT2
Description: Trusa – teste rapide combo pentru determinarea simultana calitativa a verotoxinelor 1 si 2 produse de E.coli din materii fecale -Metoda de lucru imunocromatografica – teste rapide -Caseta sa contina 2 stripuri separate cu membrane de nitroceluloza tapetate cu verotoxina 1( VT1)si verotoxina 2 (VT2) pentru evitarea interferentelor la citirea rezultatului -Solutie tampon sau de extractie sa fie in flacoane din plastic - Flaconul sa contina dopul sau capacul pentru infiletare sau insurubare cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide -Dopul sau capacul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul produsului in caseta de lucru - Caseta sa aiba banda de Controlul intern de calitate inclusa pe strip - In zona de Control intern si cea a Testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida corecta dintre controlul intern al reactivilor si rezultatul pozitiv al testului in toate conditiile de lucru fie la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial -Trusa sa contina instructiunile de lucru in limba romana -Trusa sa specifice limitele si interferentele ce pot aparea privind rezultatul - Trusa sa aibe termen de valabilitate cel putin 6 sase luni Rezultatul sa fie obtinut in 10 minute de la depunerea probei in casete - Testul sa aiba sensibilitatea si specificitate >=98%
Internal identifier: 11
Lot: LOT-0012
Title: CLOSTRIDIUM DIFFICILE
Description: Trusa – teste rapide combo pentru determinarea calitativa simultana a Clostridium difficile - GDH , Toxina A si Toxina B din materii fecale -Metoda de lucru imunocromatografica – teste rapide -Caseta sa contina 3 stripuri cu mambrane separate de nitroceluloza tapetate cu GDH, Toxina A si Toxina B pentru evitarea interferentelor la citirea rezultatului -Solutie tampon sau de extractie sa fie in flacoane din plastic - Flaconul sa contina dopul sau capacul pentru infiletare sau insurubare cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide -Dopul sau capacul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul produsului in caseta de lucru - Caseta sa aiba banda de Controlul intern de calitate inclusa pe strip - Trusa sa fie sa fie insotita de flacoane separate care sa contina control intern de calitate de titru cunoscut , utilizate la validarea rezultatelor - zona de Control intern si cea a Testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida corecta dintre controlul intern al reactivilor si rezultatul pozitiv al testului in toate conditiile de lucru fie la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial -Trusa sa contina instructiunile de lucru in limba romana -Trusa sa specifice limitele si interferentele ce pot aparea privind rezultatul - Trusa sa aibe termen de valabilitate cel putin 6 sase luni - Rezultatul sa fie obtinut in 10 minute de la depunerea probei in casete - Testul sa aiba sensibilitatea si specificitate >=98%
Internal identifier: 12
Main classification (cpv): 33141625 Diagnostic kits
Lot: LOT-0013
Title: Calprotectina
Description: Trusa pentru determinarea semi-cantitativa a calprotectinei din materii fecale. Metoda imunocromatografica. Trusa sa contina casete ce au control intern inclus, membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali specifici anti- calprotectina. Zona de control intern si cea a testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida si corecta atat a controlului intern al reactivilor cat si a rezultatului pozitiv al testului in toate conditiile de lucru, la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial. Sa se specifice valoarea de cut-off si interpretarea rezultatelor in functie de aceasta valoare. Solutia tampon sau de extractie sa fie in flacoane de plastic. Flaconul sa contina dop pentru infiletare sau insurubare , cu dispozitiv de colectare din materii fecale si / sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide. Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminarii in timpul lucrului
Internal identifier: 13
Lot: LOT-0014
Title: Ag Cryptosporidium si Giardia
Description: Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Cryptosporidium/ Giardia din materii fecale. Metoda imunocromatografica. Trusa sa contina casete separate cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Cryptosporidium si anti- Giardia. Testul sa poata fi utilizat pentru detectarea antigenelor Cryptosporidium parvum si Giardia lamblia din materii fecale umane. Caseta sa aiba control intern inclus. Zona de control intern si cea a testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida si corecta atat a controlului intern al reactivilor cat si a rezultatului pozitiv al testului in toate conditiile de lucru, la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial. Sa fie specificata cross reactivitatea cu alte specii bacteriene. Solutia tampon sau de extractie sa fie in flacoane de plastic. Flaconul sa contina dopul pentru infiletare sau insurubare , cu dispozitiv de colectare din materii fecale. Si/ sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide. Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminari in timpul lucrului .
Internal identifier: 14
Lot: LOT-0015
Title: Ag Campylobacter
Description: Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Campylobacter din materii fecale. Metoda imunocromatografica. Trusa sa contina casete cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Campylobacter. Caseta sa aiba control intern inclus. Zona de control intern si cea a testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida si corecta atat a controlului intern al reactivilor cat si a rezultatului pozitiv al testului in toate conditiile de lucru, la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial. Sa fie specificata cross reactivitatea cu alte specii bacteriene. Solutia tampon sau de extractie sa fie in flacoane de plastic. Flaconul sa contina dopul pentru insurubare sau infiletare, cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/ sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide. Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminari in timpul lucrului .
Internal identifier: 15
Lot: LOT-0016
Title: Ag Helicobacter pylori
Description: Trusa pentru determinarea calitativa a antigenului Helicobacter pylori din materii fecale. Metoda imunocromatografica. Trusa sa contina casete cu membrane de nitroceluloza tapetate cu anticorpi monoclonali anti- Helicobacter pylori. Caseta sa aiba control intern inclus. Zona de control intern si cea a testului sa fie de culori diferite pentru a asigura o vizualizare rapida si corecta atat a controlului intern al reactivilor cat si a rezultatului pozitiv al testului in toate conditiile de lucru, la lumina zilei sau noaptea la iluminatul artificial. Solutia tampon sau de extractie sa fie in flacoane de plastic. Trusa sa specifice limitele, interferentele ce pot aparea privind interpretarea rezultatelor pacientilor, precum si cross- reactivitatea cu alte specii bacteriene. Flaconul sa contina dopul pentru insurubare sau infiletare, cu dispozitiv de colectare din materii fecale si/ sau pipete pentru recoltarea scaunelor lichide. Dopul sa poata fi folosit si ca picurator pentru transferul picaturilor din acel amestec in caseta de lucru spre evitarea contaminari in timpul lucrului .
Internal identifier: 16
Lot: LOT-0017
Title: Stripuri indicatoare de pH tip Merck
Description: Stripuri universale pentru toate mediile de analiza, interval de pH=0-14, dimensiuni 6x85 mm, 100 teste/ cutie; campurile de culori sa nu interfere intre ele.
Internal identifier: 17
Main classification (cpv): 30197600 Processed paper and paperboard
Lot: LOT-0018
Title: Quantiferon-pentru determinarea Mycobacterium tuberculosis -metoda cantitativa ELISA
Description: 1.Truse ELISA cu minim 96 teste cu microplaci ELISA standard cu godeuri 2. Sa se utilizeze la modul de lucru ca si probe biologice ser sau plasma umane 3.Testul sa fie bazat pe o tehnologie cu specificitate inalta pentru determinarea infectiei cu Mycobacterium tuberculosis 4.Testul determina detectia IFN -gamma din sangele total pentru identificarea , asociate cu infectia cu Mycobacterium tuberculosis antigenelor specifice 5.Kitul sa includa tuburi de colectare speciale pentru colectarea sangelui integral care sa fie tapetate cu controale negative, positive si stimulatoare de antigen 6.Sensibilitatea si specificitatea trusei sa fie de minim 95 % 7.Sa fie asigurat programul de citire si interpretarea a rezultatelor obtinute 8.In prospectul trusei trebuie specificat tipul de curba de calibrare care este utilizat de producatorul trusei respective
Internal identifier: 18
Lot: LOT-0019
Title: Kit detectie boli autoimune ANA 14 Profile
Description: Kit imunoblotcu stripuri fixe , cu o singura membrana, pentru a se evita interpretarea eventualelor efecte de background. Profil autoimun ANA care sa contina cel putin urmatorii parametri ce pot fi determinati cantitativ, simultan pentru un singur pacient: Ro/SS-A 52, Jo-1, Sm, CENP-B, La/SS-B, Histone, PM/Scl 100, Rib. Phosphopr. Po, dsDNA, Scl-70, U1-snRNP, Ro/SS-A 60, Mi-2, Ku.Testele sa poata fi lucrate din ser sau plasma;Procesarea stripurilor sa fie automata, cu ajutorul echipamentului BeeBlot Polycheck din dotarea laboratorului.Citirea benzilor sa se faca cu un scanner compatibil, program cu transmitere automata a rezultatelor in sistemul informatic.Testele sa se evalueze cu un software specializat in limba romana, cu posibilitatea pastrarii unui istoric al rezultatelor pacientilor.Rezultatele sa fie incadrate in 5 clase.
Internal identifier: 19
Main classification (cpv): 33696500 Laboratory reagents
Lot: LOT-0020
Title: Kit imunoblot detectie alergeni din lapte si gluten
Description: Panel compatibil cu analizorul BeeBlot Polycheck Panelul trebuie sa permita analiza concomitenta a urmatorilor parametrii in conformitate cu standardele actuale de calitate: f02 Lapte, f76 Alpha-Lactalbumina, f77 Beta-Lactoglobulina, f78 Cazeina, e204 Albumina serica bovina, f79 Gluten. Panelul trebuie sa prezinte o membrana de nitroceluloza, fixa, impregnata cu alergeni si 5 calibratori standardizati conform 1st WHO IRP 67/86 pentru IgE uman pentru calibrare individuala Panelul trebuie sa foloseasca un principiu imunoenzimatic pe suport de membrana de nitroceluloza (imunoblot). Trusa de reactivi trebuie sa prezinte componente precum : reactiv Antibody, reactiv Conjugate, reactiv Substrate, reactiv Wash Solution sub forma lichida , nu liofilizate, gata de utilizare. Testele sa poata fi lucrate din ser sau plasma, iar volumul maxim de proba trebuie sa fie 300 µl. Timpii de incubare nu trebuie sa depaseasca 3 ore. Panelul pediatric trebuie sa permita rularea probelor tinute la frigider 7 zile, iar pentru cele stocate la -20 °C să se specifice perioada de stabilitate. Stabilitatea solutiei reconstituite de inhibare trebuie sa fie de minim 2 saptamani. Procesarea stripurilor sa fie automata, cu ajutorul echipamentului din dotarea laboratorului. Softul pentru interpretarea rezultatelor trebuie sa fie in limba romana , sa genereze raport de analiza in limba romana si sa poata fi conectat la Sistemul Informatic al Laboratorului, cu posibilitatea pastrarii unui istoric al rezultatelor pacientilor -Furnizorul trebuie sa puna la dispozitie un control intern de calitate pentru testarea functionarii corecte a scannerului folosit la interpretarea rezultatelor. Rezultatele sa fie exprimate in si incadrate automat in 6 clase de alergii, conform clasificarii EAST.
Internal identifier: 20
Lot: LOT-0021
Title: ANTI CCP – Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Description: Test pentru dozare cantitativa a Ac anti CCP, în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci4100. Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anti Anti CCP monoclonali de soarece , anti Anti CCP policlonali / marcati cu acridinium in tampon MES, Trigger, Pre- Trigger Sensibilitate >99 % Specificitate >99% Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 21
Lot: LOT-0022
Title: ANTI CCP CALIBRATOR - compatibil cu analizorul Architect
Description: Ser de calibrare pentru detectia de Anti CCP pe analizorul Architect ci4100 Metoda de detectie utilizata : CMIA Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 22
Lot: LOT-0023
Title: ANTI CCP CONTROL - compatibil cu analizorul Architect
Description: Ser de control pentru detectia de Anti CCP pe analizorul Architect ci4100, gata de utilizare Metoda de detectie utilizata : CMIA Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 23
Lot: LOT-0024
Title: CA 125- Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Description: Test pentru dozare cantitativa a CA 125 (test sandwich) , în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci 4100. Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anticorpi monoclonali anti CA 125, anticorpi monoclonali anti CA 125 marcati cu acridinium fosfat (conjugat), diluent pentru dilutie manuala, solutie Pre Trigger, solutie Trigger, Wash Buffer Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 24
Lot: LOT-0025
Title: CA 125 Calibrator- compatibil cu analizorul Architect
Description: Ser de calibrare pentru CA 125 compatibil cu sistemul integrat Architect ci4100 Metoda de detectie utilizata : CMIA Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 25
Lot: LOT-0026
Title: CA 19-9 Reactiv compatibil cu analizorul Architect
Description: Test pentru dozare cantitativa a CA 19-9 (test sandwich) , în ser și plasma umana, compatibil cu analizorul Architect ci 4100. Reactivi gata de utilizare: microparticule acoperite cu anticorpi monoclonali anti CA 19-9, anticorpi monoclonali anti CA 19-9 marcati cu acridinium fosfat (conjugat) , diluent pentru dilutie manuala, Solutie Pre trigger, Solutie Trigger, Wash Buffer Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 26
Lot: LOT-0027
Title: CA 19-9 calibrator compatibil cu analizorul Architect
Description: Ser de calibrare pentru CA 19-9 compatibil cu sistemul integrat Architect ci4100 Metoda de detectie utilizata : CMIA Impachetare : cutii sigilate de carton cu data fabricatiei și data expirării inscrise pe acestea.
Internal identifier: 27
Lot: LOT-0028
Title: Diluent Ac HBs compatibil cu analizorul Architect
Description: Diluent specific pentru testul AcHBs pentru analizorul Architect c1000
Internal identifier: 28
Lot: LOT-0029
Title: Kit de precipitare pentru ciclosporine compatibil cu analizorul Architect
Description: Kit de reactivi compus din: - 1 fl de reactiv de solubilizare pentru ciclosporina - 1 fl de reactiv de precipitare pentru ciclosporina
Internal identifier: 29
Lot: LOT-0030
Title: Sange de berbec
Description: - De uz bacteriologic - Sange de berbec steril de buna calitate, fara cheaguri, nehemolizat cu termen de valabilitate minim 1 luna ( cu pastrarea calitatii in acest interval)
Internal identifier: 30
Lot: LOT-0031
Title: Albastru de metilen alcalin Loffler
Description: Destinat coloratiei simple in bacteriologie Compozitie: -albastru metilen solutie alcoolica saturata 300ml - KOH solutie apoasa 0.01 % 1000ml
Internal identifier: 31
Main classification (cpv): 24200000 Dyes and pigments
Lot: LOT-0032
Title: May Grunwald tip Merck
Description: Solutie pentru colorarea frotiurilor de sange periferic si maduva osoasa ce contine solutie de eosine methylene blue modificat pentru microscopie. Contine methanol. Ambalat in flacon de plastic de 500ml. conditii de pastrare la 15-25⁰C Solutie sa aiba certificate IVD
Internal identifier: 32
Lot: LOT-0033
Title: GIEMSA tip MERCK
Description: Solutie pentru colorarea frotiurilor de sange periferic si maduva osoasa ce contine solutie de azur eosina methylene blue modificat pentru microscopie. Contine methanol. Ambalat in flacon de plastic de 500ml. conditii de pastrare la 15-25⁰C Solutie sa aiba certificate IVD
Internal identifier: 33
Lot: LOT-0034
Title: Pachet reactivi compatibil cu analizorul automat ELISA
Description: a Ac. Anti Gliadina deamidata IgA (metoda cantitativa Elisa) b Ac. Anti Gliadina deamidata IgG (metoda cantitativa Elisa) c Ac anti -Saccharomices cerevisiae IgA -metoda cantitativa ELISA d Ac anti -Saccharomices cerevisiae IgG -metoda cantitativa ELISA e Calprotectina -metoda cantitativa ELISA din materii fecale f Elastaza pancreatica -metoda cantitativa ELISA din materii fecale g Anticorpi anti helicobacter pylori IgG (metoda cantitativa) ELISA h Anticorpri anti toxoplasma gondii IgM (metoda calitativa) ELISA i Anticorpi anti VEB IGM (VIRUS EPS TEIN BARR) METODA CANTITATIVA ELISA j Anticorpi anti VEB IGG (VIRUS EPS TEIN BARR) METODA CANTITATIVA ELISA k Antigen HBs (metoda calitativa) ELISA l Ac.anti CMV IgM (metoda calitativa) ELISA m Ac.anti CMV IgG (metoda cantitativa) ELISA n Anticorpi antitoxoplasma gondii IgG (metoda cantitativa) ELISA o Ag/Ac Hbe metoda calitativa ELISA p ANA screen TOTAL (-ds DNA, HISTONE,SS-A(Ro),SS-B(La),Sm,snRNP/Sm,Scl-70 , PM-Scl, Jo-1,antigen centromeric)metoda calitatativa ELISA r Anticorpi anti- mieloperoxidaza – (p-ANCA) metoda cantitativa ELISA s Mycoplasma pneumoniae IgA-metoda cantitativa ELISA t Mycoplasma pneumoniae IgG-metoda cantitativa ELISA u Mycoplasma pneumoniae IgM-metoda cantitativa ELISA
Internal identifier: 34
Lot: LOT-0035
Title: Plasma deficitara in Factorul VIII
Description: Necesara pentru determinarea activitatii FVIII : C prin metoda one-stage folosind testul APTT Plasma sa fie liofilizata cu continut FVIII sub 1 %. Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului .
Internal identifier: 35
Lot: LOT-0036
Title: Trusa de reactiv pentru determinarea titrului de inhibitori FVIII
Description: Trebuie sa contina: - Plasma liofilizata cu continut standardizat in FVIII; - Plasma liofilizata cu prezenta de inhibitor FVIII si valoare determinata; - Plasma liofilizata fara prezenta de inhibitori FVII; - Tampon imidazil steril Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului
Internal identifier: 36
Lot: LOT-0037
Title: Kit de reactiv destinat determinarii activitatii FVIII : C
Description: Metoda de detectie este fotometrica. Trusa contine: - Set 4 calibratori pentru calibrarea reactiei in patru puncte, cu certificat de trasabilitate - Substrat FXa + α NAPAP - Reactiv care sa contina fosfolipide si albumina - Reactiv care sa contina FIXa , FX, Ca2+ , albumina, trombina - Tampon imidazol 3,4g/l - Tampon tris 6,06g/l Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului
Internal identifier: 37
Lot: LOT-0038
Title: Proteina C
Description: Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului. Kit de reactivi pentru determinarea activitatii Proteinei C constand din: - Activatori de proteina C (extract de venin de sarpe) - Plasma deficitara in Proteina C; - Tampon imidazol
Internal identifier: 38
Lot: LOT-0039
Title: Antitrombina 3
Description: Reactiv compatibil cu analizorul Trombolizer XR aflat in dotarea laboratorului Kit de reactivi utilizat pentru determinarea nivelului de AT III prin metoda cromogena pe analizorul automat Trombolizer XR constand din: - Trombina liofilizata 43 UI/ flacon; - Substrat cromogen - Tampon Tris 3.03g/l
Internal identifier: 39
Lot: LOT-0040
Title: Neg Urine Combo 57
Description: Panel identificare si antibiograma (metoda punctelor de ruptura) destinat izolatelor din urina, compatibil cu MICROSCAN . Panel care sa contina CMI pentru : amikacina; amoxicilina; amoxicilina+ acid clavulanic; cefepim; cefixim; cefazolin; ceftazidim; cafotaxim; cefoxitin; cefuroxim; cefotaxim+ acid clavulanic; ceftazidim + acid clavulanic; ciprofloxacin; colistin; ertapenem;fosfomicina; gentamicina; imipenem; mecilinam; acid nalidixic; nitrofurantoin; norfloxacina; ofloxacina; piperacilina + tazobactam; tetracicilna; ticarcilina; ticarcilina + acid clavulanic; tigeciclina; trimetroprim/sulfametoxazol; tobramicina;
Internal identifier: 40
Lot: LOT-0041
Title: Kit pentru determinarea Electroforezei Hemoglobinei
Description: Kit pentru Electroforeza hemoglobinei compatibil cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA; identificarea sa se faca prin metoda de migrare pe gel de agaroza la pH alcalin care sa permita separarea si cuantificarea hemoglobinelor normale (HbA, HbF, HbA2) si separarea principalelor hemoglobin patologice de interes medical (HBS, HBD, HbC si HbE) cat si separarea hemoglobinelor normale ale nou-nascutului (HbF si HbA) si a celor patologice (S,C,E,D,Bart); sa permita separarea clara a fractiilor cu posibilitate de detectare a altor variante de Hb patologice. Kitul de reactivi sa contina numar redus de probe/gel (ex: 7 probe/gel), sa contina 10 geluri/kit, solutie dedicata pentru hemoliza, hartie de filtru, benzi tamponate, aplicatoare de unica folosinta, solutie de colorare, diluent pentru solutia de colorare;
Internal identifier: 41
Main classification (cpv): 33696600 Reagents for electrophoresis
Lot: LOT-0042
Title: Control nivel normal pentru eklectroforeza hemoglobinei
Description: Control pentru Electroforeza hemoglobinei nivel normal pentru Hb A2, compatibil cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
Internal identifier: 42
Lot: LOT-0043
Title: Control nivel patologic pentru eklectroforeza hemoglobinei
Description: Control pentru Electroforeza hemoglobinei nivel pathologic pentru Hb A2, compatibile cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
Internal identifier: 43
Lot: LOT-0044
Title: Control pentru hemoglobin patologice
Description: Control pentru fractiile de hemoglobin A,F,C,S, compatibile cu analizorul HYDRAYS 2 SCAN SEBIA aflat in dotarea laboratorului.
Internal identifier: 44
Lot: LOT-0045
Title: Solutie albastru de metilen 1%
Description: Colorant multiplu in bacteriologie Contine minim 1% albastru de metilen Ambalare: flacoane de plastic de 1000 ml pe care sa fie specificate componentele, termenul de valabilitate, conditii de transport si depozitare . Utilizata pentru colorarea preparatelor microscopice
Internal identifier: 45
Lot: LOT-0046
Title: PACHET REACTIVI PENTRU ANALIZORUL FIA 8000
Description: a Troponina I b Dublu test: NT-proBNP/cTnI c Triplu test: CK-MB/cTnI/Myo d D-Dimer e PCT (procalcitonina) f CysC (Cistatina C) g Test PT h Test APTT
Internal identifier: 46
Lot: LOT-0047
Title: ANSE CALIBRATE STERILE 10 UL
Description: anse de uz bacteriologic pentru inoculare, -sa fie prevazute la un capat cu bucla calibrata de 10µl , -utilizate in laboratoarele de microbiologie pentru prelevarea si insamantarea mediilor de cultura, -sa fie sterile,flexibile, -materialul din care sunt fabricate buclele de inoculare sa fie rezistent la deformare,astfel incat volumul preluat sa poata fi procesat in siguranta, -sa fie ambalate in pachete a cate 20 bucati, -ambalajul sa fie punga din plastic transparent ,cu zip sau ambalajul sa fie cu o fata din hartie si o fata din folie plastic ,transparenta,lipit la distanta corespunzatoare pastrarii sterilitatii anselor dupa deschiderea pachetului.
Internal identifier: 47
Main classification (cpv): 33141320 Medical needles
Lot: LOT-0048
Title: ANSE CALIBRATE STERILE 1UL
Description: anse de uz bacteriologic pentru inoculare, -sa fie prevazute la un capat cu bucla calibrata de 1µl -utilizate in laboratoarele de microbiologie pentru prelevarea si insamantarea mediilor de cultura, -sa fie sterile,flexibile, -materialul din care sunt fabricate buclele de inoculare sa fie rezistent la deformare,astfel incat volumul preluat sa poata fi procesat in siguranta, -sa fie ambalate in pachete a cate 20 bucati, -ambalajul sa fie punga din plastic transparent ,cu zip sau ambalajul sa fie cu o fata din hartie si o fata din folie plastic ,transparenta,lipit la distanta corespunzatoare pastrarii sterilitatii anselor dupa deschiderea pachetului,
Internal identifier: 48
Lot: LOT-0049
Title: CARD PT. TRUSA ASLO/CRP
Description: carduri de testare pentru latex-aglutinare, -sa fie din carton, plastifiate, -sa prezinte 6-8 cercuri, diametrul fiecaruia sa fie mai mare de 1 cm, -carduri de culoare alba cu cercuri de culoare neagra,
Internal identifier: 49
Lot: LOT-0050
Title: EPRUBETA 13*100 mm, DIN PLASTIC,CU DOP
Description: -sa fie din material plastic tip polistiren, -sa fie ultratransparenta,cu fund rotund, -nesterila -dimensiuni 13x100 mm, -volumul eprubetei de 7 ml, -prevazuta cu capac etans ,din polietilena, -rezistenta la centrifugare pana la 7500rot./min, -ambalare 500buc./punga.
Internal identifier: 50
Main classification (cpv): 33192500 Test tubes
Lot: LOT-0051
Title: EPRUBETA PLASTIC STERILA 12 ML
Description: sa fie din plastic,tip polipropilena, -sa fie sterila, -sa fie ultratransparenta,cu fund rotund -sa fie prevazuta cu sistem de infiletare etans,pe exterior, -cu dop filetat, -volumul eprubetei sa fie cuprins intre 10-12 ml, -diametrul interior al eprubetei sa fie intre 14-17 mm, -eprubetele sa fie ambalate individual, -ambalare 500buc./cutie(punga).
Internal identifier: 51
Lot: LOT-0052
Title: EPRUBETA SUMAR URINA 16*100mm
Description: --sa fie din material plastic tip polipropilena,transparenta, -nesterila -dimensiuni 16x100 mm, -volumul eprubetei de 10 ml, -prevazuta cu capac etans, din polietilena, -rezistenta la centrifugare , -ambalare 500buc./punga.
Internal identifier: 52
Lot: LOT-0053
Title: LAME MICROSCOP76*26*1 mm, matuite la un capat
Description: -din sticla ultratransparenta, -dimensiuni: 76mm x26mm x1mm. -matuite la un capat (aproximativ 20mm ) -ambalare : 50buc./cutie.
Internal identifier: 53
Main classification (cpv): 33793000 Laboratory glassware
Lot: LOT-0054
Title: LAMELE MICROSCOP 20X20
Description: -din sticla clara,ultratransparenta, -dimensiuni :20mm x 20mm,grosime 0.15mm, -ambalare 100buc./box, 1000buc./cutie.
Internal identifier: 54
Lot: LOT-0055
Title: PENSE UF
Description: Pense sterile, din plastic, de unica utilizare, ambalate individual in hartie sau plastic / hartie (o fata din hartie si o fata din plastic). - lungime 70-120 mm - ambalajul sa fie lipit la distanta mica de unul dintre capete pentru a permite desfacerea usoara .
Internal identifier: 55
Main classification (cpv): 33141000 Disposable non-chemical medical consumables and haematological consumables
Lot: LOT-0056
Title: PIPETE STERILE
Description: Pipete Pasteur sterile, de unica utilizare, din plastic ultratransparent, ambalate individual in hartie,folie plastic sau plastic / hartie (o fata din hartie si o fata din plastic). - ambalajul sa fie lipit la distanta mica de unul dintre capete pentru a permite desfacerea usoara.
Internal identifier: 56
Main classification (cpv): 38437100 Pipettes
Lot: LOT-0057
Title: RECIPIENT EXAMEN PARAZITOLOGIC(NESTERIL
Description: -recipient din material plastic tip polistirol si polipropilena, ultratransparent, -volumul recipientului sa fie intre 15-20ml, diametrul de 20mm si inaltimea de 60mm, -corpul recipientului sa fie foarte bine lipit de fundul acestuia pentru a nu permite prelingerea solutiilor -corpul recipientului sa aiba un sistem de infiletare etans, de preferinta pe exterior, -capacul sa fie prevazut cu lingurita pentru recoltare si filet,de preferinta pe interior, -lingurita pentru recoltare sa fie cat mai aproape de baza recipientului, -ambalare in pungi de plastic de 500-100buc.
Internal identifier: 57
Lot: LOT-0058
Title: UROCULTOARE 60ML
Description: -recoltoare universale pentru colectarea ,transportul si stocarea urinei,sputei. -din material plastic tip polipropilena,ultratransparente, -corpul recipientului sa aiba un sistem de infiletare etans,pe exterior, -capac fabricat din polietilena de inalta densitate,cu filet pe interior, -volumul recipientului sa fie de 60ml, -sterile,ambalate individual , 500buc./punga.
Internal identifier: 58
Lot: LOT-0059
Title: CAMERA DE NUMARAT FUCS-ROSENTHAL,DE UNICA FOLOSINTA
Description: -lama cu 10 camere numarat Fucs –Rosenthal,de unica utilizare,destinate pentru numararea leucocitelor in urina nediluata,necentrifugata’ -din plastic ultratransparent, -fiecare camera sa aiba un caroiaj cu 81 patrate mici, -fiecare patrat mic are volumul de 0.1µ si suprafata de 0.111mm² , -ambalare 100buc./cutie.
Internal identifier: 59
Lot: LOT-0060
Title: ROLA HARTIE TERMOSENSILBILA 57 MM
Description: -hartie termica de calitate superioara, -pentru printare monocrom,alba,nepersonalizata, -rola cu latime 57mm.
Internal identifier: 60
Main classification (cpv): 22993200 Heat-sensitive paper or paperboard
Lot: LOT-0061
Title: ETICHETE AUTOADEZIVE DIRECT TERMIC
Description: etichete folosite pentru imprimarea codurilor de bara folosind imprimante cu cap termic, -compatibile cu imprimantele ZEBRA, -din hartie alba,cu o fata semilucioasa si una adeziva -dimensiuni :38x25mm,1500etichete/rola.
Internal identifier: 61
Main classification (cpv): 30192800 Self-adhesive labels
Lot: LOT-0062
Title: Rola plata sterilizare 25x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 25mmx200m
Internal identifier: 62
Main classification (cpv): 44424200 Adhesive tape
Lot: LOT-0063
Title: Rola plata sterilizare 10x200m
Description: Rola sterilizare plata, (fara volum) 2 IND 10mmx200m
Internal identifier: 63
Lot: LOT-0064
Title: Rola plata sterilizare 15x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 15mmx200m
Internal identifier: 64
Lot: LOT-0065
Title: Rola plata sterilizare 20x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 20mmx200m
Internal identifier: 65
Lot: LOT-0066
Title: Rola plata sterilizare 30x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 30mmx200m
Internal identifier: 66
Lot: LOT-0067
Title: Rola plata sterilizare 40x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 40mmx200m
Internal identifier: 67
Lot: LOT-0068
Title: Rola plata sterilizare 5-5.5x200m
Description: Role sterilizare plate, (fara volum) 2 IND 5-5.5mmx200m
Internal identifier: 68
Lot: LOT-0069
Title: Teste Bowie-Dick
Description: Test Bowie Dick pachet 200 file autoclave; testului din mijlocul pachetului ii vireaza culoarea pentru a confirma uniformitatea penetrarii aburului
Internal identifier: 69
Main classification (cpv): 33772000 Disposable paper products
Lot: LOT-0070
Title: Hartie termosensibila 110 mm
Description: Rola hartie termosensibila cu latime de 110 mm
Internal identifier: 70
Lot: LOT-0071
Title: Strip integrator clasa 4
Description: Strip integrator chimic clasa 4 pentru interior. Fiecare indicator este marcat: numarul de lot, data fabricatiei si data expirarii, clasa , in conformitate cu ISO 11140-1
Internal identifier: 71
Main classification (cpv): 33198200 Paper sterilisation pouches or wraps
Lot: LOT-0072
Title: Vaselina siliconica
Description: Vaselina siliconica rezistenta la temperaturi mari pentru garnitura autoclav
Internal identifier: 72
Main classification (cpv): 09221100 Petroleum jelly
Lot: LOT-0073
Title: INDICATOR CHIMIC STERILIZARE AUTOCLAV STRIP INTEGRATOR 5
Description: Integrator chimic (clasa 5) ABUR – strip Strip integrator laminat pentru sterilizare la autoclav 134°C -7 min/ 121°C-20 min. Monitorizeaza toti parametrii critici: timp, temperatura, absenta aerului si calitatea aburului. Monitorizeaza toate ciclurile de sterilizare cu abur (121°C-134°C) si toti parametrii ciclului. Produsul detecteaza eventualele deficiente in functionarea Fiecare indicator este marcat: numarul de lot, data fabricatiei si data expirarii, clasa , in conformitate cu ISO 11140-1
Internal identifier: 73
Lot: LOT-0074
Title: Solutie Liss pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel (modificata pentru micrometoda)
Description: Forma de prezentare si caracteristici : Solutie cu concentratie ionica scazuta (LISS) modificata, pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel cu reactivi tip cartele, compatibile cu echipamentul aflat in dotare ID Diamed System pentru determinari imunohematologice . Utilizare: Utilizata pentru dilutia standardizata a hematiilor de testat, folosite pentru determinarea grupului sanguin, a fenotipului Rhesus, a Testului Coombs Direct si a compatibilitatii transfuzionale prin Test Coombs Indirect. Principiul tehnicii de lucru: Solutie cu concentratie ionica joasa ce creste rata asocierii anticorpilor astfel potentand reactiile intre antigen si anticorp, aglutinarea hematiilor in coloana de gel ce contine reactivul specific testului fiind evidentiata in urma unei centrifugari standardizate. CERINTE OBLIGATORII • Certificat de la producatorul reactivilor care sa ateste compatibilitatea reactivilor ofertati cu aparatele in dotare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Lotul ofertat sa fie insotit de certificate de analiza de la producator care sa ateste calitatile acestuia declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Folosirea reactivilor sa nu necesite recalibrarea aparatului si nici alte interventii si/sau reglaje suplimentare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Pe eticheta ambalajului reactivilor ce vor fi furnizati trebuie sa fie mentionate: a. denumirea reactivului b. numarul lotului de fabricatie c. volumul de reactivi d. data de expirare e. conditii de stocare f. numele si adresa producatorului declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • -Producatorul sa prezinte certificate din care sa rezulte indeplinirea Normelor Internationale ISO 9001, EN ISO 13485, • -Distribuitorul din Romania al sistemului si al reactivilor (casetelor) sa faca dovada certificarii sistemului calitatii de tip ISO 9001 : 2008 ,ISO 13485 : 2012, ISO 14001 : 2005,
Internal identifier: 74
Main classification (cpv): 33696100 Blood-grouping reagents
Lot: LOT-0075
Title: Set depistaj anticorpi iregulari cu 3 hematii native
Description: Forma de prezentare si caracteristici : Set de trei hematii test native pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel, prin Test Coombs Indirect sau Test salin, fenotipate pentru sistemele antigenice majore, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSs, Lutheran, Lewis, P1 si Xga. Fenotipul Rhesus va fi diferit pentru fiecare hematie dar obligatoriu incadrandu-se in una din formulele urmatoare: R1R1, R2R, rr. Toate hematiile vor fi de grup sanguin O, in suspensie de 0,8 %, cu LISS si solutie stabilizatoare. Fenotipul eritrocitar este marcat in harta de antigene a lotului livrat (identic cu setul de depistare papainat). Setul de hematii test va avea o conditionare de maxim 200 teste. Stabilitate de 7 saptamani de la data fabricatiei; la livrare setul trebuie sa aiba cel putin 6 saptamani valabilitate. Utilizare: Utilizat pentru depistarea anticorpilor iregulari in Testul Coombs Indirect sau Salin, prin tehnica de aglutinare in coloana de gel, in cartele compatibile cu echipamentul aflat in dotare, ID Diamed System pentru determinari imunologice. Se vor prezenta instructiunile originale de utilizare ale producatorului, insotite de traducerea in limba romana si certificatul de calitate al unui lot de productie. Certificat de compatibilitate a reactivului cu sistemul din dotarea unitatii. Unitate de masura/ Ambalare: Unitate de masura: 1 set, Ambalare: 1 cutie x 3 flacoane x 10 ml. CERINTE OBLIGATORII • Certificat de la producatorul reactivilor care sa ateste compatibilitatea reactivilor ofertati cu aparatele in dotare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Lotul ofertat sa fie insotit de certificate de analiza de la producator care sa ateste calitatile acestuia declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Folosirea reactivilor sa nu necesite recalibrarea aparatului si nici alte interventii si/sau reglaje suplimentare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Pe eticheta ambalajului re
Internal identifier: 75
Lot: LOT-0076
Title: Set depistaj anticorpi iregulari cu 3 hematii papainate
Description: Forma de prezentare si caracteristici : Set de trei hematii test papainate pentru tehnica de aglutinare in coloana de gel prin Test Enzimatic, fenotipate pentru sistemele antigenice majore, Rhesus, Kell, Kidd, Duffy, MNSs, Lutheran, Lewis, P1 si Xga. Fenotipul Rhesus va fi diferit pentru fiecare hematie dar obligatoriu incadrandu-se in una din formulele urmatoare: R1R1, R2R, rr. Toate hematiile vor fi de grup sanguin O, papainate, in suspensie de 0,8 %, in solutie stabilizatoare. Fenotipul eritrocitar este marcat in harta de antigene a lotului livrat (identic cu setul de hematii native pentru depistare in LISS). Setul de hematii test va avea o conditionare de maxim 200 teste. Stabilitate de 7 saptamani de la data fabricatiei; la livrare setul trebuie sa aiba cel putin 6 saptamani valabilitate. Utilizare: Utilizat pentru depistarea anticorpilor iregulari in Testul Enzimatic, prin tehnica de aglutinare in coloana de gel, in cartele compatibile cu echipamentul aflat in dotare, ID Diamed System pentru determinari imunologice. Se vor prezenta instructiunile originale de utilizare ale producatorului, insotite de traducerea in limba romana si certificatul de calitate al unui lot de productie. Certificat de compatibilitate a reactivului cu sistemul din dotarea unitatii. Unitate de masura/ Ambalare: Unitate de masura: 1 set, Ambalare: 1 cutie x 3 flacoane x 10 ml. CERINTE OBLIGATORII • Certificat de la producatorul reactivilor care sa ateste compatibilitatea reactivilor ofertati cu aparatele in dotare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Lotul ofertat sa fie insotit de certificate de analiza de la producator care sa ateste calitatile acestuia declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Folosirea reactivilor sa nu necesite recalibrarea aparatului si nici alte interventii si/sau reglaje suplimentare declaratie pe propria raspundere(original-scanat in format pdf) • Pe eticheta ambalajului reactivilor ce
Internal identifier: 76
Lot: LOT-0077
Title: CARTELE PENTRU VERIFICAREA IDENTITATII GRUPULUI SANGUIN LA PATUL BOLNAVULUI ( la pacient si unitatea de sange de transfuzat )
Description: DESCRIERE Cartela test AB0 şi Cartela test AB0+D se folosesc în scopul verificării nemijlocite a identităţii chiar înainte de efectuarea unei transfuzii sanguine (test la patul bolnavului). Testul confirmă caracteristicile grupului sanguin ABO sau ABO şi D ale pacientului ale cărui caracteristici au fost determinate în prealabil şi asigură compatibilitatea dintre grupa sanguină a primitorului şi săngele care urmează a fi transfuzat. În acest fel se pot depista eventuale erori. Testul se poate efectua şi în cazul transfuziilor cu concentrat eritrocitar. Principiul testului Cartele de test impregnate cu reagenţi monoclonali specifici uscaţi. Principiul testului: test de hemaglutinare în scopul determinării antigenţilor eritrocitari respectivi. Grupele sanguine din sistemul AB0, respectiv factorul D din sistemul Rhesus se definesc pe baza prezenţei sau absenţei antigenilor A, B, şi D din eritrocite. Dacă aceşti antigeni sunt prezenţi în eritrocite, vor fi aglutinaţi prin anticorpii corespunzători (reacţie pozitivă). Cartelă dublă / cartelă simplă Cartelele pot fi folosite atât pentru teste de identitate AB0 şi AB0+D ale primitorilor şi donatorilor/pungilor de sânge (cartela dublă), cât şi pentru testarea a doi primitori (cartela simplă). Compoziţie Cartela AB0+D: Cartela dubla care conţine patru suprafeţe de reacţie: una cu anti-A (clon A003, 1:32)200 IU/ml), una cu anti-D (clon BS226, titru: 200 IU/ml), una cu anti-B (clon B005, precum şi o suprafaţă pentru sângele de testat, respectiv pentru autocontrol. 0.1 % NaN3.Stabilizator: una pentru primitor si una pentru donator. Anticorpii provin din culturi de linii celulare stabile şi prezintă specificitatea şi reproductibilitatea caracteristică anticorpilor monoclonali. Valabilitate Cartelele ambalate în folie şi păstrate în condiţii corespunzătoare pot fi folosite până la expirarea termenului de valabilitate înscris pe folie şi eticheta exterioară. Cartela trebuie scoasă din folie doar la
Internal identifier: 77