2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de elaborare a documentației tehnico-economice etapa II - Studiu de fezabilitate pentru obiectivul de investiții ” Pod verde peste Mureș” (”Mureș Green Bridge”)- ROHU00321
Description: Prezenta procedura a facut obiectul unei alte achizitii (CN 1087316/12.11.2025) care a fost anulata la data de 09.02.2026. În baza contractului, se vor presta următoarele servicii principale: • Obținerea Certificatului de urbanism și a avizelor/acordurilor; - Prestatorul va elabora, în conformitate cu prevederile legale în vigoare, documentațiile necesare obținerii Certificatului de urbanism, va depune/transmite documentațiile întocmite tuturor instituțiilor locale/județene/regionale, din România și din Ungaria ale căror teritorii vor fi afectate/ocupate de traseul Proiectului și va obține în numele Autorității contractante/Beneficiarului, Certificatul de urbanism necesar. • Elaborarea Analizei multicriteriale (AMC); • Elaborarea Studiului topografic, inclusiv documentația privind ocuparea terenurilor; • Elaborarea Studiului geotehnic; • Elaborarea Studiului pedologic; • Elaborarea Studiului hidrologic, hidraulic și hidrotehnic; • Realizarea procedurii de Evaluare a impactului asupra mediului, incluzând elaborarea studiilor de mediu, participarea la consultările publice și obținerea Acordului de mediu • Elaborarea Studiului de trafic; • Elaborarea Studiului privind poluarea fonică; • Elaborarea Studiului de fezabilitate, incluzând Analiza cost-beneficiu și Modelul financiar, avizele și acordurile privind investiția precum și documentația elaborată în vederea obținerii acestora. Infrastructura rutieră care se va realiza se compune din: - Pe teritoriul României: infrastructură rutieră de conexiune a podului Mureș cu DN6, cu ocolirea localității Cenad (cca. 8,5 km) - Pod transfrontalier peste râul Mureș, amplasat între digul de pe malul stâng al râului Mureș (RO) și digul de pe malul drept al râului Mureș (HU) - Pe teritoriul Ungariei: infrastructură rutieră de conexiune între terminalul podului (HU) și sensul giratoriu de pe M43 (HU), dacă va fi cazul. În funcție de soluția propusă de către Proiectant și analizată cu partenerii maghiari, se va decide asupra amplasamentului exact al terminalului podului de pe teritoriul Ungariei, astfel încât vor exista informații mai precise privind infrastructura de conexiune din Ungaria, cuprinsă între terminalul podului și M43 (sens giratoriu). Activitățile aferente prezentei documentații, vor fi prestate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini, ale documentației tehnice postate in SEAP si a prevederilor legale in vigoare. Serviciile care fac obiectul prezentei proceduri, vor fi prestate pe o perioada de 20 luni de la data Ordinului de începere, etapizat, conform prevederilor documentației de atribuire – caiet sarcini cap.5 ETAPIZAREA ȘI DOCUMENTELE CONTRACTULUI. Valoarea estimată de 2.317.090,88 lei fără TVA. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, in a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in condițiile in care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Internal identifier: 4358029_2026_PAAPD1582933
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 79314000 Feasibility study
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Prezenta procedura a facut obiectul unei alte achizitii (CN 1087316/12.11.2025) care a fost anulata la data de 09.02.2026. În baza contractului, se vor presta următoarele servicii principale: • Elaborarea Analizei multicriteriale (AMC); • Elaborarea și depunerea documentației în vederea obținerii Certificatului de Urbanism; • Realizarea procedurii de Evaluare a impactului asupra mediului • Elaborarea Studiilor de teren: - Elaborarea Studiului topografic, inclusiv documentația privind ocuparea terenurilor; - Elaborarea Studiului geotehnic; - Elaborarea Studiului pedologic; - Elaborarea Studiului hidrologic, hidraulic și hidrotehnic; • Elaborarea Studiului de trafic; • Elaborarea Studiului privind poluarea fonică; • Elaborarea Studiului de fezabilitate, incluzând Analiza cost-beneficiu și Modelul financiar, avizele și acordurile privind investiția precum și documentația elaborată în vederea obținerii acestora. Infrastructura rutieră care se va realiza se compune din: - Pe teritoriul României: infrastructură rutieră de conexiune a podului Mureș cu DN6, cu ocolirea localității Cenad (cca. 8,5 km) - Pod transfrontalier peste râul Mureș, amplasat între digul de pe malul stâng al râului Mureș (RO) și digul de pe malul drept al râului Mureș (HU) - Pe teritoriul Ungariei: infrastructură rutieră de conexiune între terminalul podului (HU) și sensul giratoriu de pe M43 (HU), dacă va fi cazul. În funcție de soluția propusă de către Proiectant și analizată cu partenerii maghiari, se va decide asupra amplasamentului exact al terminalului podului de pe teritoriul Ungariei, astfel încât vor exista informații mai precise privind infrastructura de conexiune din Ungaria, cuprinsă între terminalul podului și M43 (sens giratoriu). Activitățile aferente prezentei documentații, vor fi prestate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini, ale documentației tehnice postate in SEAP si a prevederilor legale in vigoare. Serviciile care fac obiectul prezentei proceduri, vor fi prestate pe o perioada de 20 luni de la data Ordinului de începere, etapizat, conform prevederilor documentației de atribuire – caiet sarcini cap.5 ETAPIZAREA ȘI DOCUMENTELE CONTRACTULUI. Valoarea estimată de 2.317.090,88 lei fără TVA. Autoritatea contractanta va răspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare /informații suplimentare, in a 12-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in condițiile in care solicitările se vor adresa cu cel puțin 22 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificările depuse după acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71241000 Feasibility study, advisory service, analysis
416085-2026 - Kilpailu
Hankintailmoitus tai käyttöoikeussopimusta koskeva ilmoitus – vakiojärjestelmä - Ilmoituksen muutos
Palvelut
2. Menettely
Menettely
Sisäinen tunniste4358029_2026_PAAPD1582933
Menettelyn tyyppiAvoin
Käytetään nopeutettua menettelyäei
Tarkoitus
Pääasiallinen hankintalajiPalvelut
Pääasiallinen luokitus (cpv): 79314000 Toteutettavuustutkimus
5. Osa
OsaLOT-0000
Ilmoituksen nimiDefault lot
Sisäinen tunniste1
Lisäluokitus (cpv): 71241000 Toteutettavuustutkimus, neuvontapalvelut, analyysit
2. Postupak
Postupak
Interna identifikacijska oznaka: 4358029_2026_PAAPD1582933
Vrsta postupka: Otvoren
Postupak je ubrzan: ne
Svrha
Priroda ugovora: Usluge
Glavna klasifikacija (cpv): 79314000 Studija izvodljivosti
5. Grupa
Grupa: LOT-0000
Naslov: Default lot
Interna identifikacijska oznaka: 1
Dodatna klasifikacija (cpv): 71241000 Studija izvodljivosti, savjetodavna usluga, analiza
2. Proċedura
Proċedura
Identifikatur intern: 4358029_2026_PAAPD1582933
Tip ta’ proċedura: Miftuħa
Il-proċedura hija aċċellerata: le
Għan
Natura tal-kuntratt: Servizzi
Klassifikazzjoni prinċipali (cpv): 79314000 Studju dwar l-affidabbiltà
5. Lott
Lott: LOT-0000
Titlu: Default lot
Identifikatur intern: 1
Klassifikazzjoni addizzjonali (cpv): 71241000 Studji ta' fattibbiltà, servizz ta' konsulenza, analiżi
416085-2026 - Mededinging
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling - Bericht van wijziging van een aankondiging
Diensten
Interne identificatiecode4358029_2026_PAAPD1582933
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractDiensten
Belangrijkste classificatie (cpv): 79314000 Haalbaarheidsonderzoek
5. Perceel
PerceelLOT-0000
TitelDefault lot
Interne identificatiecode1
Aanvullende classificatie (cpv): 71241000 Haalbaarheidsstudie, adviesverlening, analyse
416085-2026 - Procedura konkurencyjna
Ogłoszenie o zamówieniu lub ogłoszenie o koncesji – tryb standardowy - Ogłoszenie o zmianie
Usługi
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator4358029_2026_PAAPD1582933
Rodzaj proceduryOtwarta
Procedura jest przyspieszonanie
Przeznaczenie
Charakter zamówieniaUsługi
Główna klasyfikacja (cpv): 79314000 Analiza możliwości wykonawczych
5. Część zamówienia
Część zamówieniaLOT-0000
TytułDefault lot
Wewnętrzny identyfikator1
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 71241000 Studia wykonalności, usługi doradcze, analizy
416085-2026 - Concurso
Anúncio de concurso ou de concessão – regime normal - Anúncio de alteração
Serviços
2. Procedimento
Procedimento
Identificador interno4358029_2026_PAAPD1582933
Tipo de procedimentoAberto
O procedimento é aceleradonão
Finalidade
Natureza do contratoServiços
Classificação principal (cpv): 79314000 Estudos de viabilidade
5. Lote
LoteLOT-0000
TítuloDefault lot
Identificador interno1
Classificação adicional (cpv): 71241000 Estudo de viabilidade, serviço consultivo, análise
2. Procedură
Procedură
Tip de procedură: Deschisă
Procedura este accelerată: nu
Scop
Natura contractului: Servicii
Clasificarea principală (cpv): 79314000 Studiu de fezabilitate
Identificator intern: 1
Clasificare suplimentară (cpv): 71241000 Studii de fezabilitate, servicii de consultanţă, analize
416085-2026 - Súťaž
Oznámenie o vyhlásení verejného obstarávania alebo oznámenie o koncesii – štandardný režim - Oznámenie o zmene
Služby
2. Postup
Postup
Interný identifikátor4358029_2026_PAAPD1582933
Druh postupuVerejná súťaž
Postup je zrýchlenýnie
Účel
Druh zmluvySlužby
Hlavná klasifikácia (cpv): 79314000 Štúdie realizovateľnosti
5. Časť
ČasťLOT-0000
NázovDefault lot
Interný identifikátor1
Doplňujúca klasifikácia (cpv): 71241000 Štúdia realizovateľnosti, poradenská služba, analýza