419553-2020 - ResultRomania-Timișoara: Tramline construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract lucrări (proiectare și execuție) aferent obiectivului de investiții „Reabilitare linii de tramvai și modernizarea tramelor stradale în Municipiul Timișoara, traseul 4 – bulevardul Cetăţii”
Reference number: 14756536_2020_ PAAPD1112073
II.1.2.
Main CPV code
45234126 Tramline construction works
II.1.4.
Short description
În baza contractului vor fi realizate următoarele activitati: modernizarea întregului ansamblu rutier şi a liniilor de tramvai, inclusiv a reţelelelor edilitare stradale, subterane şi supraterane de pe Bulevardul Cetaţii, amenajarea de trotuare, piste pentru biciclete şi de zone verzi, aducându-se astfel o contribuţie substanţială la reducerea emisiilor de poluanţi în atmosferă, reducerea prafului, a nivelului de zgomot şi, implicit, la creşterea confortului şi a siguranţei circulaţiei.
Serviciile si respectiv lucrarile care fac obiectul prezentei proceduri constau in realizarea a:
— 1,57 km linie cale dublă de tramvai;
— 25 800,94 m2 carosabil reabilitat;
— 12 291,45 m2 trotuare reabilitate;
— 3 590,62 m2 pistă pentru biciclete;
— 20 530,79 m2 spaţiu verde;
— 10 buc. staţii tramvai.
Activitatile aferente prezentei documentatii vor fi realizate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si ale legislatiei in vigoare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatii suplimentare, in a 11-a zi înainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in conditiile in care solicitarile se vor adresa cu cel putin 20 de zile înainte de termenul-limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233120 Road construction works, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Prin prezentul contract, vor fi realizate următoarele activitati: modernizarea întregului ansamblu rutier şi a liniilor de tramvai, inclusiv a reţelelor edilitare stradale, subterane şi supraterane de pe bulevardul Cetaţii, amenajarea de trotuare, piste pentru biciclete şi de zone verzi, aducându-se astfel o contribuţie substanţială la reducerea emisiilor de poluanţi în atmosferă, reducerea prafului, a nivelului de zgomot şi, implicit, la creşterea confortului şi siguranţei circulaţiei.
Serviciile si ,respectiv, lucrarile care fac obiectul prezentei proceduri constau in realizarea a:
Activitatile aferente prezentei documentatii, vor fi realizate in conformitate cu prevederile caietului de sarcini si ale legislatiei in vigoare.
Termenul de realizare a investitiei este de 36 de luni (șase luni proiectare si 30 de luni executie).