420970-2023 - ResultRomania-București: Computer-related professional services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de dezvoltare, extindere și mentenanță a sistemului informatic al APIA de gestionare a cererilor de plată
Reference number: 16517187_2022_PAAPD1330620 (16517187-2022-21)
II.1.2.
Main CPV code
72590000 Computer-related professional services
II.1.4.
Short description
Se solicită prestarea de Servicii de dezvoltare, extindere și mentenanță a sistemului informatic al APIA de gestionare a cererilor de plată, în vederea îndepliniriii activităţilor specifice instituției pe care le desfăşoară în direcţia gestionării fondurilor europene şi naţionale destinate sprijinirii agriculturii, prin încheierea unui acord cadru.
Serviciile de dezvoltare se vor realiza la solicitarea autorității contractante, prin atribuirea de contracte subsecvente, în funcție de modificările legislative, precum și de nevoile de dezvoltare aplicații identificate în acord cu cerințele de business identificate în procesarea cererilor de plată, stabilite în baza solicitărilor direcțiilor de specialitate din cadrul APIA, și în conformitate cu cerințele din caietul de sarcini.
Obiectul prezentei achiziții și al Acordului cadru care urmează a fi atribuit, cuprinde, astfel cum reiese din Caietul de sarcini două mari categorii de servicii, după cum urmează:
A. Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent SI-APIA, în acord cu modificările regulamentelor europene și naționale, respectiv schimbărilor organizaționale
B. Servicii lunare de suport pentru exploatarea sistemului informatic, respectiv servicii de Call Center (nivel 1, 2, 3 și 4), mentenanță corectivă și administrare a sistemului informatic
Specificitatea și cerințele tehnice ale fiecărei categorii de servicii este redată detaliat în Caietul de sarcini.
În baza acordului-cadru se vor atribui contracte subsecvente care vor constitui temei legal pentru plată, în funcție de necesitățile autorității contractante. Contractele subsecvente se vor încheia cu respectarea tarifelor unitare pentru fiecare categorie de servicii în parte prevăzute în acordul-cadru şi cu încadrarea în fondurile bugetare alocate.
Tarifele unitare prevăzute în acordul cadru, actualizate, după caz, vor guverna toate contractele subsecvente care urmează a fi atribuite pe parcursul derulării acordului cadru. Acordul-cadru va fi guvernat de tarife unitare specifice pentru fiecare categorie de servicii (tarife unitare/zi om pentru serviciile de dezvoltare, respectiv tarife unitare lunare pentru serviciile de suport și mentenanţă), tarife unitare care vor sta la baza atribuirii tuturor contractelor subsecvente care vor fi încheiate pe parcursul derulării acordului-cadru.
Acordul cadru se va încheia cu un singur operator economic
Calendarul estimativ de aplicare a procedurii de atribuire a acordului-cadru:
Se estimeaza ca Acordul-cadru se va aplica în perioada: octombrie 2022 – octombrie 2026.
Se estimează ca se vor atribui între 6 și 10 contracte subsecvente pe an în funcție de necesitățile APIA, ori de câte ori apare această necesitate. Se estimeaza ca pe parcursul celor 4 ani ai acordului cadru, să existe mai multe contracte subsecvente de valoare maximă ce se pot desfășura în paralel cât și o serie de contracte subsecvente de valoare mai mică.
Descrierea detaliata a serviciilor care se solicita a fi realizate, precum și cerințele tehnice ale serviciilor, sunt prezentate în Caietul de sarcini.
Operatorii economici pot solicita clarificări cu un număr de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va elabora şi posta în SICAP răspunsul la toate solicitările de clarificări depuse în termenul de mai sus, în a 11- a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
72210000 Programming services of packaged software products
II.2.4.
Description of the procurement
Cantitățile maxime și minime estimate care se preconizează că vor fi realizate pe durata acordului cadru si pe durata celui mai mare contract subsecvent se regăsec în Anexa 4 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate.
Astfel:
1. Cantitățile maxime și minime de servicii care se estimează că vor fi realizate pe durata acordului-cadru:
A1. Cantitatea maxima și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe toata durata acordului-cadru pentru categoria de Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent SI-APIA, în acord cu modificările regulamentelor europene și naționale, respectiv schimbărilor organizaționale, se regaseste în Anexa 4 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 1.2.
B1. Cantitatea maximă și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe toata durata acordului-cadru pentru categoria de Servicii lunare de suport pentru exploatarea sistemului informatic, respectiv servicii de Call Center (nivel 1, 2, 3 și 4), mentenanță corectivă și administrare a sistemului informatic, se regaseste în Anexa 4 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 1.1.
2. Cantitățile maxime și minime de servicii care se estimează că vor fi realizate pe durata celui mai mare contract subsecvent
A2. Cantitatea maxima și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe durata unui contract subsecvent pentru categoria de Servicii pentru dezvoltarea de funcționalități/module noi și actualizarea sistemului informatic existent SI-APIA, în acord cu modificările regulamentelor europene și naționale, respectiv schimbărilor organizaționale, se regaseste în Anexa 4 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 2.2.
B2. Cantitatea maximă și minimă estimata de servicii care urmeaza a fi achizitionate pe durata unui contract subsecvent pentru categoria de Servicii lunare de suport pentru exploatarea sistemului informatic, respectiv servicii de Call Center (nivel 1, 2, 3 și 4), mentenanță corectivă și administrare a sistemului informatic, se regaseste în Anexa 4 la Caietul de sarcini - Cantitati minime si maxime estimate – subpunctul 2.1.
Valoarea maximă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 4 la Caietul de sarcini, este de 111.677.693 lei, fără TVA.
Valoarea minimă estimată a acordului-cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 4 la Caietul de sarcini, este de 983.857 lei, fără TVA.
Valoarea maximă estimată a celui mai mare contract subsecvent care se estimează a fi atribuit pe durata acordului cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor maxime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata celui mai mare contract subsecvent, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 4 la Caietul de sarcini, este de 29.488.985 lei, fără TVA.
Valoarea minimă estimată a unui contract subsecvent care se estimează a fi atribuit pe durata acordului cadru, care a fost calculată pe baza cantităţilor minime de servicii care ar putea fi solicitate pe durata unui contract subsecvent, pentru ambele categorii de servicii, conform Anexei 4 la Caietul de sarcini, este de 983.857 lei, fără TVA.