421354-2019 - ResultRomania-Iași: Tramline construction works
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Lucrări de construcții aferente proiectului „Reabilitarea infrastructurii de tramvai în municipiul Iași” cod SMIS 123696
II.1.2.
Main CPV code
45234126 Tramline construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul achizitiei consta in realizarea lucrarilor reprezentand reabilitarea infrastructurii de tramvai în municipiul Iași. Descrierea lucrarilor este disponibila în sectiunea caiete de sarcini din cadrul prezentei documentatii de atribuire, respectiv:
1) „Cinci Drumuri-Str. Padurii-Str. Nicorita":
— Reabilitare cale de rulare tramvai — 1 334,60 ml cale de rulare simpla,
— Construirea a 2 statii de transport public,
— Reabilitare strada Padurii — suprafata carosabil 510,00 m²,
— Reabilitare trotuare pe lungimea liniei de tramvai – suprafata de 1 864,00 m²;
2) „Piata Podu Ros-Intersectie cu Bulevardul Primaverii":
— Reabilitare cale de rulare tramvai — 914,00 ml cale simpla de rulare,
— Reabilitarea a 2 peroane statii de transport public,
— Lucrari de construire statii de transport public — 2 statii,
— Reabilitare trotuare pe lungimea liniei de tramvai — suprafata de 3 320,00 m²,
— Construire piste de biciclisti pe lungimea trotuarelor — 914,00 ml;
— R [...] detalii pe www.e-licitatie.ro
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45213300 Buildings associated with transport, 45233120 Road construction works
II.2.4.
Description of the procurement
Municipiul Iaşi, Bulevardul Ştefan cel Mare şi Sfânt nr. 11, Iași, România este beneficiarul investiției şi autoritatea de implementarea proiectului, organizarea procesului de achiziţie publică şi derularea lucrarilor contractate.
Obiectivul general al proiectului consta in reabilitarea în municipiul Iași a infrastructurii și suprastructurii căii de rulare tramvai pe următoarele tronsoane: „Cinci drumuri-Str. Pădurii-Str. Nicoriță”; „Piata Podu Roș-Intersecția cu Bulevardul Primăverii”; „Bulevardul Virgil Săhleanu-intersecția cu Bulevardul Metalurgiei-Rond Țuțora”, contribuind astfel la reducerea emisiilor de carbon în municipiul Iași prin investiții bazate pe PMUD. Ultimul tronson de linie de tramvai contine o activitate distincta, respectiv constructia unei statii de transport intermodale la Rond Tutora, capatul liniei de tramvai.
Strategia Integrata de Dezvoltare Urbana (SIDU) 2014-2030 realizata pentru municipiul Iasi si zona metropolitana identifica nevoi si probleme locale, aferente provocarilor urbane la nivel european.
Una din directiile de actiune din cadrul SIDU cuprinde extinderea si modernizarea liniilor de transport public: „Reabilitarea infrastructurii de tramvai în municipiului Iasi”. Proiectul se regaseste în portofoliu SIDU la O2-Punct conector; O2.4 Sistem de transport public eficient si atractiv care sa deserveasca într-un mod echilibrat locuitorii Municipiului Iasi si ai Zonei Metropolitane Iasi; D.2.4.1 Extinderea si modernizarea liniilor de transport public; nr. crt. 30; pag 359. Pozitia in PMUD-pag. 361, Anexa 6 Planul de actiune PMUD Iasi/2. Transportul public-integrat, eficient si accesibil/Domeniu 1 Infrastructura/Cod proiect 2.1.1.2.