424719-2021 - ResultRomania-București: Technical assistance services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea/promovarea proiectelor in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru Proiectele propuse spre finantare din cadrul POIM 2014-2020, Axa Prioritara 4 – Protectia mediului prin masuri de conservare a biodiversitatii, monitorizarea calitatii aerului si decontaminare a siturilor poluate istoric ( biodiversitate, ser... detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 15889/MAN/04.09.2020
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Obiectul general al achizitiei îl constituie servicii de asistența tehnică pentru promovarea și implementarea proiectelor in vederea accesarii fondurilor europene nerambursabile prin Programul Operațional Infrastructură Mare 2014-2020, Axa Prioritara 4 - Protecţia mediului prin măsuri de conservare a biodiversităţii, monitorizarea calităţii aerului şi decontaminare a siturilor poluate istoric, Prioritatea de investiții 6d „Protejarea şi refacerea biodiversităţii şi a solurilor şi promovarea unor servicii ecosistemice, inclusiv prin Natura 2000 şi de infrastructură ecologică”, Obiectivul Specific (OS) 4.1 ”Creşterea gradului de protecţie şi conservare a biodiversităţii şi refacerea ecosistemelor degradate” – ecosisteme degradate, Subacțiunea D.2., achizitie comuna ocazionala conform prevederilor art. 44 din Legea nr. 98/2016 privind achizitiile publice, pentru 11 loturi , fiecare lot insemnand un proiect. Contractul pe fiecare lot constă în elaborarea documentațiilor tehnico – economice și a Aplicației de finanțare, elaborarea documentațiilor de atribuire a contractelor de servicii și execuție lucrări, precum și asistență tehnică atat la execuția lucrărilor cat si in perioada de garantie.
Numărul de zile până la care ofertanții pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor - 18 zile. Autoritatea Contractantă va răspunde in mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări/informațiilor suplimentare cu 11 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Creșterea gradului de conservare a biodiversității în Valea Nirajului, prin măsuri de management adecvate și refacerea ecosistemelor degradate
Lot No: 5
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71356200 Technical assistance services, 71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 71311100 Civil engineering support services, 71354300 Cadastral surveying services, 79418000 Procurement consultancy services, 79930000 Specialty design services
II.2.4.
Description of the procurement
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Creșterea gradului de conservare a biodiversității în Valea Nirajului, prin măsuri de management adecvate și refacerea ecosistemelor degradate" servicii care se pot grupa in trei etape:
Etapa I:
- Studiu de Fezabilitate existent reactualizat, pentru componenta ”Creșterea gradului de conservare a biodiversității în Valea Nirajului, prin măsuri de management adecvate și refacerea ecosistemelor degradate”, cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice și alte studii tehnice și științifice, după caz / expertize tehnice și de laborator, după caz / analiza opțiunilor / analiza instituțională / analiza cost-beneficiu);
- documentație tehnico-economică și susțineri pentru obținerea aprobării indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
- documentații necesare precum și obținerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului POIM 2014-2020, Axa Prioritara 4, Obiectivul Specific 4.1, Subacțiunea D.2;
- documentații necesare în vederea parcurgerii procedurii pentru obținerea actului de reglementare aferent procesului de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM);
- documentaţie tehnică necesară pentru obținerea avizului de gospodărirea apelor; întocmirea studiului în vederea conformării proiectului cu Directiva Cadru Apă și obținerea declarației privind corpul de apă (analiza SEICA).
Etapa a II-a:
- Aplicația de Finanțare în conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM 2014-2020, Axa Prioritară 4, Obiectivul Specific 4.1, Subacțiunea D.2;
- Revizuiri (după caz), susținerea Aplicației de Finanțare și obținerea aprobării Autorității de Management POIM (AM POIM).
Etapa a III-a:
Această etapă se va executa numai după semnarea Contractului de finanțare
- strategie de achiziții și documentații pentru atribuirea contractelor (lucrări, servicii / furnizare);
- documentație pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), inclusiv obținerea Aprobării de dezvoltare / Autorizației de construire;
- Proiectul de organizare a execuției lucrărilor - P.O.E.;
- documentații fază Proiect Tehnic, Detalii de execuție, Documentații tehnice necesare în vederea înscrierii imobilelor în cartea funciară (obligatoriu acolo unde este cazul).
- suport în derularea / finalizarea procedurii de achiziție și incheierea contractului de lucrări pentru obiectivele proiectului;
- suport în derularea / finalizarea procedurii și încheierea contractelor de servicii (supraveghere execuție, publicitate și audit financiar extern) și furnizare dotări (după caz);
- asistența tehnică din partea proiectantului pe toata durata de execuție a lucrărilor precum și în perioada de garanție a acestora;
- documentații necesare pentru justificarea și încheierea eventualelor acte adiționale intervenite la contractele din cadrul proiectului de investiție;
Îmbunătățirea biodiversității habitatelor acvatice și ripariene prin creșterea conectivității laterale a corpului de apă și înființarea de zone umede pe sectorul inferior al râului Bega Veche
Lot No: 7
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Îmbunătățirea biodiversității habitatelor acvatice și ripariene prin creșterea conectivității laterale a corpului de apă și înființarea de zone umede pe sectorul inferior al râului Bega Veche " servicii care se pot grupa in trei etape:
- elaborare Studiu de Fezabilitate cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice și alte studii tehnice și stiințifice, după caz/ expertize tehnice și de laborator, după caz/ analiza opțiunilor/ analiza instituțională/ analiza cost-beneficiu);
- elaborarea documentației pentru/ și obținerea aprobării indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
- întocmirea documentațiilor necesare precum și obținerea tuturor avizelor/ acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului POIM AXA 4 OS 4.1;
- întocmirea documentațiilor și parcurgerea procedurii în vederea obținerii actului de reglementare aferent procesului de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM), etapă obligatorie pentru acest proiect;
- întocmirea documentației tehnice necesare pentru obținerea avizului de gospodărirea apelor.
- întocmirea Aplicației de Finanțare în conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM, Axa Prioritară 4 - Protecţia mediului prin măsuri de conservare a biodiversităţii, monitorizarea calităţii aerului şi decontaminare a siturilor poluate istoric prin Obiectivul Specific (OS) 4.1 Creşterea gradului de protecţie şi conservare a biodiversităţii şi refacerea ecosistemelor degradate;
- susținerea Aplicației de Finanțare și obținerea aprobării de către AM POIM.
Această etapă se va executa numai dupa semnarea Contractului de Finanţare
- întocmirea strategiei de achiziții și a documentațiilor pentru atribuirea contractelor (lucrări/ servicii furnizate);
- întocmirea documentației pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (P.A.C.), inclusiv obținerea Aprobării de dezvoltare/ Autorizației de construire;
- întocmirea Proiectului de organizare a execuției lucrărilor - P.O.E.;
- întocmirea documentațiilor faza Proiect Tehnic și Detalii de execuție;
- suport în derularea/ finalizarea procedurii de achiziție și încheierea contractului de lucrări pentru obiectivele proiectului;
- suport în derularea/ finalizarea procedurii și încheierea contractelor de servicii (supraveghere execuție, publicitate și audit financiar extern) și furnizare dotări (după caz);
- asistență tehnică din partea proiectantului pe toată durata de execuție a lucrărilor;
- întocmirea documentațiilor necesare pentru justificarea și încheierea eventualelor acte adiționale intervenite la contractele din cadrul proiectului de investiție;
Îmbunătățirea condițiilor de mediu și refacerea ecosistemelor acvatice pe râul Someșul Mic pe tronsonul cuprins între confluența râului Someșul Rece cu Someșul Cald și orașul Gherla
Lot No: 2
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,,IMBUNATATIREA CONDITIILOR DE MEDIU SI REFACEREA ECOSISTEMELOR ACVATICE PE RAUL SOMESUL MIC PE TRONSONUL CUPRINS INTRE CONFLUENTA RAULUI SOMESUL RECE CU SOMESUL CALD SI ORASUL GHERLA" servicii care se pot grupa in trei etape:
- elaborare Studiu de Fezabilitate cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice si alte studii tehnice si stiintifice, dupa caz / expertize tehnice si de laborator, dupa caz / analiza optiunilor / analiza institutionala / analiza cost-beneficiu);
- elaborarea documentatiei pentru / si obtinerea aprobarii indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
- intocmirea documentatiilor necesare precum si obtinerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului AXA 4, Obiectivul Specific 4.1 – Subactiunea D2;
- intocmirea documentatiilor si parcurgerea procedurii in vederea obtinerii actului de reglementare aferent procesului de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM), etapa obligatorie pentru acest proiect;
- intocmirea documentatiei tehnice necesara pentru obtinerea avizului de gospodarirea apelor;
- intocmirea Aplicatiei de Finantare in conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM, Axa Prioritara 4 - Protectia mediului prin masuri de conservare a biodiversitatii, monitorizarea calitatii aerului si decontaminare a siturilor poluate istoric prin Obiectivul Specific (OS) 4.1 Cresterea gradului de protectie si conservare a biodiversitatii si refacerea ecosistemelor degradate- Subactiunea D2;
- sustinerea Aplicatiei de Finantare si obtinerea aprobarii de catre AM POIM.
Această etapă se va executa numai după semnarea Contractului de finanțare.
- intocmirea strategiei de achizitii si a documentatiilor pentru atribuirea contractelor (lucrari / servicii / furnizare);
- intocmirea documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (P.A.C.), inclusiv obtinerea Aprobarii de dezvoltare / Autorizatiei de construire;
- intocmirea Proiectului de organizare a executiei lucrarilor - P.O.E.;
- intocmirea documentatiilor faza Proiect Tehnic si Caiet de sarcini, Detalii de executie;
- suport in derularea / finalizarea procedurii de achizitie si incheierea contractului de lucrari pentru obiectivele proiectului;
- suport in derularea / finalizarea procedurii si incheierea contractelor de servicii (supraveghere executie, publicitate si audit financiar extern) si furnizare dotari (dupa caz);
- asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata de executie a lucrarilor si pe perioada de garantie a lucrarilor, pana la receptia finala
- intocmirea documentatiilor necesare pentru justificarea si incheierea eventualelor acte aditionale intervenite la contractele din cadrul proiectului de investitie;
Refacerea conectivității longitudinale și îmbunătățirea potențialului ecologic al corpului de apă Feernic, județul Harghita
Lot No: 6
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Refacerea conectivității longitudinale și îmbunătățirea potențialului ecologic al corpului de apă Feernic, județul Harghita" servicii care se pot grupa in trei etape:
- Studiu de Fezabilitate conform H.G. nr. 907/2016, cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice și alte studii tehnice și științifice, după caz / expertize tehnice și de laborator, (după caz) / analiza opțiunilor / analiza instituțională / analiza cost-beneficiu, etc.);
 documentație tehnico-economică și susțineri pentru obținerea aprobării indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
 documentații necesare precum și obținerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului POIM 2014-2020, Axa Prioritara 4, Obiectivul Specific 4.1, Subacțiunea D.2;
 documentații necesare în vederea parcurgerii procedurii pentru obținerea actului de reglementare aferent procesului de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM);
 documentaţie tehnică necesară pentru obținerea avizului de gospodărirea apelor; întocmirea studiului in vederea conformării proiectului cu Directiva Cadru Apa sau obtinerea declaratiei privind corpul de apa (analiza SEICA).
- Aplicație de Finanțare în conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM 2014-2020, Axa Prioritara 4, Obiectivul Specific 4.1, Subacțiunea D.2;
- Revizuiri (după caz) şi susțineri Aplicaţiei de Finanţare în vederea obţinerii aprobării de către AM POIM.
Etapa a III-a
- documentații faza Proiect Tehnic, Detalii de execuție, Documentații tehnice necesare în vederea înscrierii imobilelor în cartea funciară (obligatoriu acolo unde este cazul).
- suport în derularea / finalizarea procedurii de achiziție și încheierea contractului de lucrări pentru obiectivele proiectului;
- asistența tehnică din partea proiectantului pe toată durata de execuție a lucrărilor precum și în perioada de garanție a acestora;
Refacerea ecosistemelor acvatice și imbunatatirea conditiilor de mediu ale râului Bistrița aferent corpului de apă RORW2.1.24.4_B4 ~„Bistrița - cf. Tanase - cf. Șieu”
Lot No: 3
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,,Refacerea ecosistemelor acvatice și imbunatatirea conditiilor de mediu ale râului Bistrița aferent corpului de apă RORW2.1.24.4_B4 ~„Bistrița - cf. Tanase - cf. Șieu" servicii care se pot grupa in trei etape:
Reabilitarea ecologică a râului Balasan, în vederea atingerii obiectivelor de mediu
Lot No: 8
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Reabilitarea ecologică a râului Balasan, în vederea atingerii obiectivelor de mediu " servicii care se pot grupa in trei etape:
- intocmirea documentatiilor necesare precum si obtinerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului AXA 4, Obiectivul Specific 4.1;
Notă: Se vor respecta condiţiile specifice pentru proiectele ce vizează activități de refacere a ecosistemelor lacustre și de ape curgătoare degradate Ghidul Solicitantului, AXA 4, Obiectivul Specific 4.1 – Subactiunea D2, astfel:
- Obținerea de la Agenția Națională pentru Pescuit și Acvacultură (ANPA) a punctului de vedere privind confirmarea că suprafețele ecosistemelor lacustre/de ape curgătoare propuse prin proiect/AF nu sunt exploatate în scopuri de acvacultură sau/și pescuit comercial;
- Obținerea angajamentului beneficiarului privind respectarea pe toată durata implementării proiectului, inclusiv pe perioada de sustenabilitate a acestuia a punctului de vedere emis de ANPA (se va avea în vedere la completarea Declarației de angajament);
- Obținerea avizului Agenției Naționale pentru Arii Naturale Protejate pentru a demonstra localizarea proiectului în afara limitelor ariilor naturale protejate;
- Obținerea avizului Ministerului Mediului, care va certifica necesitatea și oportunitatea realizarii proiectului din perspectiva atingerii tintelor stabilite prin Strategia UE privind conservarea biodiversitatii 2020 și refacerea ecosistemelor degradate (se verifica prin colaborare cu Ministerul Mediului)
- intocmirea Aplicatiei de Finantare in conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM, Axa Prioritara 4 - Protectia mediului prin masuri de conservare a biodiversitatii, monitorizarea calitatii aerului si decontaminare a siturilor poluate istoric prin Obiectivul Specific (OS) 4.1 Cresterea gradului de protectie si conservare a biodiversitatii si refacerea ecosistemelor degradate;
Refacere ecosisteme ripariene prin renaturarea malului drept al râului Crasna în localitatea Giorocuta, județul Satu Mare
Lot No: 4
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Refacere ecosisteme ripariene prin renaturarea malului drept al râului Crasna în localitatea Giorocuta, județul Satu Mare" servicii care se pot grupa in trei etape:
Reabilitarea ecologică a albiei vechi a râului Bașeu în zona Ștefănești-Românești, judeţul Botoşani
Lot No: 11
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Reabilitarea ecologică a albiei vechi a râului Bașeu în zona Ștefănești-Românești, judeţul Botoşani " servicii care se pot grupa in trei etape:
- Studiul de Fezabilitate cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice si alte studii tehnice si stiintifice, expertize tehnice si de laborator);
- Documentatia pentru obtinerea aprobarii indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
- Documentatiile necesare precum si obtinerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului ;
- Documentatiile in vederea obtinerii actului de reglementare aferent procesului de Evaluare a Impactului asupra Mediului (EIM), etapa obligatorie pentru acest proiect;
- Realizarea studiilor de impact pentru acordul de mediu, conform legislației în vigoare.
- Studiul componentei de biodiversitate în etapa premergătoare implementării proiectului de restaurare ecologică (o singură inventariere/durata = 12 luni) - grupe de viețuitoare vizate: habitate/floră, ihtiofaună, grupe de nevertebrate, herpetofaună, păsări, mamifere (studiu efectuat înaintea fazei de amenajări hidrotehnice și a celorlalte componente de intervenție umană în vederea restaurării ecologice);
- Aplicatia de Finantare in conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM, Axa Prioritara 4 - Protecţia mediului prin măsuri de conservare a biodiversităţii, monitorizarea calităţii aerului şi decontaminare a siturilor poluate istoric prin Obiectivul Specific (OS) 4.1 Creşterea gradului de protecţie şi conservare a biodiversităţii şi refacerea ecosistemelor degradate;
- Sustinerea Aplicatiei de Finantare
- Strategia de achizitii si a documentatiilor pentru atribuirea contractelor (lucrari / servicii / furnizare) si Caiete de sarcini
- Documentatia pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (P.A.C.),inclusiv obtinerea Aprobarii de dezvoltare / Autorizatiei de construire;
- Proiectul de organizare a executiei lucrarilor - P.O.E.
- Documentatii faza Proiect Tehnic si Detalii de executie;
- Suport in derularea / finalizarea procedurii de achizitie si incheierea contractului de lucrari pentru obiectivele proiectului;
- Suport in derularea / finalizarea procedurii si incheierea contractelor de servicii (supraveghere executie, publicitate si audit financiar extern) si furnizare dotari (dupa caz);
- Asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata de executie a lucrarilor si pe perioada de garantie a lucrarilor, pana la receptia finala;
- Intocmirea documentatiilor necesare pentru justificarea si incheierea eventualelor acte aditionale intervenite la contractele din cadrul proiectului de investitie;
- Monitorizarea impactului din timpul fazei de implementare tehnică a proiectului
- Raport final de monitorizare a componentei de biodiversitate ce va reprezenta un studiu pilot de eficiență a restaurării ecologice a albiilor abandonate sau secate după corelarea cu datele inițiale.
Refacerea ecosistemelor ripariene și de apă curgătoare degradate de pe cursul de apă Ialomița, sector aval confluență Glod – amonte acumularea Pucioasa și afluentul Ialomicioara aval confluență Valea Frumușelului
Lot No: 10
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Refacerea ecosistemelor ripariene și de apă curgătoare degradate de pe cursul de apă Ialomița, sector aval confluență Glod – amonte acumularea Pucioasa și afluentul Ialomicioara aval confluență Valea Frumușelului " servicii care se pot grupa in trei etape:
- elaborare Studiu de Fezabilitate cu toate anexele aferente (studii topografice, geologice, hidrologice si alte studii tehnice si stiintifice, dupa caz/ expertize tehnice si de laborator, dupa caz / analiza optiunilor / analiza institutionala / analiza cost-beneficiu);
- elaborarea documentatiei pentru/si obtinerea aprobarii indicatorilor tehnico-economici ai proiectului;
- intocmirea documentatiilor necesare precum si obtinerea tuturor avizelor/acordurilor cerute prin Certificatul de Urbanism, respectiv Ghidul Solicitantului ;
- intocmirea documentaţiei tehnice necesară pentru obținerea avizului de gospodărirea apelor;
- intocmirea Aplicatiei de Finantare in conformitate cu Ghidul Solicitantului POIM, Axa Prioritara 4 - Protecţia mediului prin măsuri de conservare a biodiversităţii, monitorizarea calităţii aerului şi decontaminare a siturilor poluate istoric prin Obiectivul Specific (OS) 4.1 Creşterea gradului de protecţie şi conservare a biodiversităţii şi refacerea ecosistemelor degradate;
- intocmirea documentatiei pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire (P.A.C.), inclusiv obtinerea Aprobarii de dezvoltare /Autorizatiei de construire;
- suport in derularea / finalizarea procedurii de achizitie si incheierea contractului de lucrari pentru obiectivele proiectului si pe perioada de garantie a lucrarilor, pana la receptia finala;
- asistenta tehnica din partea proiectantului pe toata durata de executie a lucrarilor;
Refacerea habitatelor acvatice ale raului Zapodie perturbate de contaminarea cu levigat din depozitul neconform Pata Rat precum si de intreruperea temporara a conectivitatii longitudinale a raului
Lot No: 1
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii „Refacerea habitatelor acvatice ale raului Zapodie perturbate de contaminarea cu levigat din depozitul neconform Pata Rat precum si de intreruperea temporara a conectivitatii longitudinale a raului”
Reabilitarea ecologică a râului Teslui, în vederea atingerii obiectivelor de mediu pe sectorul confluență Langa – confluență Olt, județul Olt
Lot No: 9
Servicii de asistenta tehnica pentru pregatirea de proiecte POIM Axa Prioritara 4 O.S.- 4.1 in vederea accesarii fondurilor nerambursabile pentru obiectivul de investitii ,, Reabilitarea ecologică a râului Teslui, în vederea atingerii obiectivelor de mediu pe sectorul confluență Langa – confluență Olt, județul Olt " servicii care se pot grupa in trei etape:
- Intocmire documentații necesare înscrierii imobilelor în cartea funciară ;