See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Achiziția a 10 microbuze (autobuze) electrice cu lungimea totala de minim 5500mm si maxim 7000mm si a statiilor de incarcare aferente
Description: Descrierea achiziției publice: 10 microbuze (autobuze) electrice noi, nepoluante, cu emisii zero, cu lungimea cuprinsa intre 5,5 si 7 metri si a 10 statii de reincarcare lenta. Valoarea estimata TOTALA de 12.306.750,00 lei fara TVA este compusa din: - 10 micorbuze (autobuze) electrice noi, nepoluante, cu emisii zero, cu lungimea cuprinsa intre 5,5 si 7 metri si a 10 statii de reincarcare lenta – 10 x 250.000 euro/buc., fara TVA = 2.500.000 euro fara TVA. Curs de schimb valutar BNR in data de 06.10.2022, 1 euro = 4,9227 lei. Valoare estimata rezultata : 2.500.000 euro x 4,9227 lei/euro = 12.306.750 lei fara TVA. Toate consumabilele necesare activității de întreținere și mentenanță planificată sunt în sarcina ofertantului pentru toată perioada de garanție și vor fi livrate eșalonat pe cheltuiala acestuia. Durata contractului este de 16 luni la care se adauga perioada de garantie ofertata de la semnarea acestuia de ambele părți. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor: - 30 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare pentru primul termen - 18 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare pentru al doilea termen In conformitate cu prevederile art. 160 și art. 161 din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar si complet solicitărilor de clarificare/ informatților suplimentare in legatură cu documentația de atribuire in doua termene, după cum urmează: - primul termen în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări este - a 23 - a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor; - cel de-al doilea termen în care autoritatea contractantă va răspunde la clarificări este - a 11-a zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor in anunțul de participare.
Internal identifier: 3814810202393
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 34144910 Electric buses
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Municipiul Galati, implementează în baza Planului National de Redresare si Rezilienta, Componenta 10 – Fondul Local, Obiectul de Investitii I.1.1 – Innoirea parcului de vehicule destinate transportului public achizitia de vehicule nepoluante) achiziția de material rulant modern cu zero emisii pentru îmbunătățirea transportului public urban și facilitarea tranziției de paradigmă în direcția mobilității urbane durabile. Valoarea estimată totală (în lei) a contractului de achiziție publică este de : 12.306.750 lei fără TVA. Durata contractului este de 15 luni la care se adauga perioada de garantie ofertata de la semnarea acestuia de ambele părți. Furnizorul se obligă să livreze micorbuzele (autobuzele) electrice incepand cu maxim luna 10 de la data de începere a contractului. Staţiile de încărcare vor fi livrate si montate anterior. Livrarea produselor achiziționate se va face în două etape principale: prima etapă se referă la livrarea și instalarea stațiilor de încărcare pe amplasamentele deja pregătite și care trebuie să fie livrate și instalate cu cel puțin o lună înainte de livrarea primului autobuz electric; a doua etapă se referă la livrarea autobuzelor electrice, care se desfășoară pe o perioadă maxima cuprinsa intre luna 10 de la data de incepere a contractului si luna 14, cu o frecvență de minim 2 autobuze / lună; Garanția funcționării microbuzelor (autobuzelor) electrice: minim 5 ani, de la data punerii în exploatare
Internal identifier: 1