431239-2022 - ResultRomania-Iași: Roadworks
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Contract de achiziție publică de execuție a lucrărilor în cadrul obiectivului de investiție ”REGIUNEA NORD - EST - AXA RUTIERĂ STRATEGICĂ 1: IAȘI-SUCEAVA”, cod SMIS 110622Lotul 1 - Modernizarea DJ 282 Limita Iași – Rediu – Movileni – Gropnița – DJ 281D în lungime de 29,584 kmLotul 2 - Modernizarea DJ 281D de la Coarnele Caprei - Focuri – Gropnița și Moderniza... detalii pe www.e-licitatie.ro
Reference number: 0
II.1.2.
Main CPV code
45233140 Roadworks
II.1.4.
Short description
Contract de achiziție publică de execuție a lucrărilor în cadrul obiectivului de investiție ”REGIUNEA NORD - EST - AXA RUTIERĂ STRATEGICĂ 1: IAȘI-SUCEAVA”, cod SMIS 110622
Lotul 1 - Modernizarea DJ 282 Limita Iași – Rediu – Movileni – Gropnița – DJ 281D în lungime de 29,584 km
Lotul 2- Modernizarea DJ 281D de la Coarnele Caprei - Focuri – Gropnița și Modernizarea DJ 281B Coarnele Caprei – Belcești (DJ 281) în lungime de 22,001 km
Lotul 3 - Modernizarea DJ 281 de la Belcești – Ceplenița – DN 28B și Modernizarea DJ 281 de la DN 28B – Scobinți – Lespezi în lungime de 40,610 km.
Valoarea estimată aferenta Lotului 1 : Modernizarea DJ 282 Limita Iași – Rediu – Movileni – Gropnița – DJ 281D în lungime de 29,584 km este de 66.188.242,52 lei exclusiv TVA.
Valoarea estimată aferenta Lotului 2: Modernizarea DJ 281D de la Coarnele Caprei - Focuri – Gropnița și Modernizarea DJ 281B Coarnele Caprei – Belcești (DJ 281) în lungime de 22,001 km este de 46.559.122,80 lei exclusiv TVA.
Valoarea estimată aferenta Lotului 3: Modernizarea DJ 281 de la Belcești – Ceplenița – DN 28B și Modernizarea DJ 281 de la DN 28B – Scobinți – Lespezi în lungime de 40,610 km este de 96.093.476,04 lei exclusiv TVA.
DURATA CONTRACTULUI - 24 de luni calendaristice de la data emiterii Ordinului Administrativ de Incepere a contractului.
Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in instructiunile catre ofertanti/candidati - Sectiunea I.3) Comunicare, respectiv numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 16 zile.
Raspunsurile la solicitarile de clarificari cu privire la documentatia de atribuire vor fi publicate în SEAP, la Sectiunea ”Lista,clarificari, notificari si decizii” din cadrul anuntului de participare .
Autoritatea contractantă va răspunde la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit conform art. 27 alin (3) din HG 395/2016.
Autoritatea contractanta stabileste urmatoarele termene-limita in care va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare/informatiilor suplimentare:
- primul termen - limita: cu 20 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare .
- al doilea termen - limita : cu 11 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor precizata in anuntul de participare .
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Modernizarea DJ 282 Limita Iași – Rediu – Movileni – Gropnița – DJ 281D în lungime de 29,584 km
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45233140 Roadworks, 45221100 Construction work for bridges, 45233000 Construction, foundation and surface works for highways, roads
II.2.4.
Description of the procurement
Se vor executa lucrarile aferente Lotului 1, respectiv Modernizarea DJ 282 Limita Iași – Rediu – Movileni – Gropnița – DJ 281D în lungime de 29,584 km
Valoarea estimată este de 66.188.242,52 lei exclusiv TVA, compusă din:
1. Lucrări construcții – 65.092.158,00 lei fără TVA;
2. Organizare de șantier – 1.005.843,15 lei fără TVA
3. Cheltuieili conexe organizarii de santier- 90.241,37 lei fără TVA
DURATA CONTRACTULUI va fi de 24 de luni calendaristice de la data emiterii Ordinului Administrativ de Incepere a contractului.
Modernizarea DJ 281D de la Coarnele Caprei - Focuri – Gropnița și Modernizarea DJ 281B Coarnele Caprei – Belcești (DJ 281) în lungime de 22,001 km
Lot No: 2
Se vor executa lucrarile aferente Lotului 2, respectiv Modernizarea DJ 281D de la Coarnele Caprei - Focuri – Gropnița și Modernizarea DJ 281B Coarnele Caprei – Belcești (DJ 281) în lungime de 22,001 km
Valoarea estimată este de 46.559.122,80 lei exclusiv TVA, compusă din:
1. Lucrări de construcții – 45.825.278,00 lei fără TVA;
2. Organizare de șantier – 673.426,87 lei fără TVA
3.Cheltuieili conexe organizarii de santier- 60.417,93 lei fără TVA
Modernizarea DJ 281 de la Belcești – Ceplenița – DN 28B și Modernizarea DJ 281 de la DN 28B – Scobinți – Lespezi în lungime de 40,610 km
Lot No: 3
Se vor executa lucrarile aferente Lotului 3, respectiv Modernizarea DJ 281 de la Belcești – Ceplenița – DN 28B și Modernizarea DJ 281 de la DN 28B – Scobinți – Lespezi în lungime de 40,610 km
Valoarea estimată este de 96.093.476,04 lei exclusiv TVA, compusă din:
1. Lucrări de construcții : 94.578.625,00 lei fără TVA;
2. Organizare de șantier : 1.390.132,34 lei fără TVA.
3. Cheltuieili conexe organizarii de santier- 124.718,70 lei fără TVA