432492-2021 - ResultRomania-București: Construction work for highways, roads
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
PROIECTARE SI EXECUTIE „Drum Expres Craiova - Pitesti" Tronsonul 4
Reference number: 16054368/2019/2060S10
II.1.2.
Main CPV code
45233100 Construction work for highways, roads
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului il reprezinta proiectarea si executia lucrarilor pentru constructia Drumului Expres Craiova - Pitesti, Tronsonul 4, in conformitate cu prevederile contractului de proiectare si executie.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 21 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen - limita este cu 40 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; al doilea termen - limita este cu 12 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul operatorilor economici de a adresa solicitari de clarificare pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii Anuntului de Participare si pana la termenul limita cu 21 zile anterior termenului limita de depunere a ofertelor stabilit de Autoritatea Contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca Autoritatea Contractanta are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari Autoritatea Contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici in intervalul de la publicarea Anuntului de Participare si pana la data la care se implineste termenul cu 50 de zile anterior datei limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns Autoritatea Contractanta va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul limita cu 21 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor. In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat operatorii economici sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de Autoritatea Contractanta.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45221111 Road bridge construction work, 71322500 Engineering-design services for traffic installations
II.2.4.
Description of the procurement
Ob ctr este proiect si exec lucr pt DE Craiova - Pitesti, Tr 4, de 31,88 km.In cf cu prev ctr, respv ale HG1/2018, event modif care pot interv in per de derulare a ctr se ref la urm fara a se limita la: 1. Modif ale parti ctr; 2Schimb den si/sau form soc, schimb care nu atrag crearea unei pj noi.3Modif gen de inloc de noi subctr/inloc subcontr initiali, care se vor realiza cf clauzei coresp din Cond Gen; 4Modif gen de schimb pers cheie/alt personal, ce se vor realiza cf cl coresp din Cond Gen; 5Modif ce rezulta din adaptarea PT la realitatea din teren, inclusiv schimb de sol teh punctuale sau modif punct de traseu in zona cimitirelor de la km 94+500 si km 0+900 pe drumul de leg sau modif de traseu in zona nodului rutier care face leg cu A1;6.Modif gen de modif ale teren, retelei hidrogr supraterane si subterane necunosc la data elab proiect;7.Modif ce rez din schimb ale cotelor, pozitii/dimensiuni unor lucr ca urm a sit din teren; 8.Modif gen de cerinte ale autorit de mediu;9.Modif ale culoarului/coridorului de expropriere care conduc la necesit realiz de lucr suplim/renunt realiz unor lucrari din Ctr;10.Modif gen de acord, conventii, intelegeri ale stat/autorit locale cu alte state;11.Modif legisl sau de norme teh/stasuri/normative/standarde, care se vor realiza cf clauzei coresp din Cond Gen, cu respectarea art. 221 din L98/2016; 12.Prelung Dur de Exec in baza mecanism ctr de la Cl 35 din Cond Gen fara a se aduce atingere dr Benef de a aplica Antrepr penalit/sanct prev in ctr;13.Modif care rez din implem solicit prov de la diverse instit/autorit/entitati care au atrib in leg cu ob de investitie (ex: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centrale si/sau locale, Verific atestati, organisme de control, etc.). Modif vor fi realiz ulterior semnarii ctr, in cf cu prev contract numai in cond in care acestea nu repr modif subst cf art. 221 (7) din L98/2016. Prelung Duratei de Exec se va realiza in cf cu Cl 35 din Cond Gen. Mai multe info se reg in Ctr. A se ved Anexa1