435565-2023 - ResultRomania-Galați: Harbour construction works
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare și execuție lucrări aferente proiectului “ Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați”
Reference number: septembrie 2022
II.1.2.
Main CPV code
45241000 Harbour construction works
II.1.4.
Short description
Obiectul Contractului îl reprezintă proiectarea și execuția lucrărilor din cadrul proiectului: “Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați”, și include:
• proiectarea lucrărilor identificate în Studiul de fezabilitate ” Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați;
• execuția lucrărilor identificate pentru Beneficiarul APDM și care intră in sarcina acestuia, conform Studiul de fezabilitate ”Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați”;
• asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada lucrarilor privind lucrarile prevazute in Studiul de Fezabilitate;
• asistenta tehnica din partea proiectantului pe perioada de notificare a defectelor privind lucrarile prevazute in Studiul de Fezabilitate
Termen până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legatură cu documentația de atribuire este de 21 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Entitatea Contractanta va răspunde solicitărilor de clarificări în a 14 a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45241100 Quay construction work, 45310000 Electrical installation work, 45332000 Plumbing and drain-laying work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectivul general al proiectului îl reprezintă modernizarea și extinderea infrastructurii operaționale din Portul Mineralier Galați care va genera un impact pozitiv asupra economiei locale și naționale.
Obiectivele secundare la care va contribui implementarea acestei investiții sunt:
• creșterea gradului de siguranță în operarea portuară;
• creșterea capacității de descărcare/depozitare datorită extinderilor propuse;
• creșterea capacității de operare portuară datorită asigurării unei interconectări eficiente între transportul fluvial și cel terestru;
• creșterea eficienței de operare portuară datorită modernizării rețelelor de utilități;
• creșterea eficienței de operare portuară datorită dotării cu echipamente moderne;
• diversificarea tipurilor de mărfuri ce pot fi operate în port;
Entitatea Contractantă, CN APDM SA, face parte din numărul redus al Entităților Contractante eligibile pentru POIM 2014-2020 ţinând cont de faptul că, această companie administrează infrastructura portuară aferentă sectorului maritim al Dunării şi se află sub autoritatea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii.
Având în vedere cele descrise mai sus, CN APDM SA are prevăzut în Programul de dezvoltare, investiţia “Modernizarea și Dezvoltarea Portului Mineralier Galați” și a efectuat demersurile necesare obținerii finanțării prin intermediul POIM 2014-2020, AP1, OS 1.3, obținând până la data prezentei avizul conform al CTE APDM și CTE MTI, avizele/ acordurile solicitate prin Certificatul de urbanism nr. 158/25.08.2021 (în curs de obținere Decizia etapei de încadrare, avizul de gospodărire a apelor și avizul Consiliului Interministerial).
Investiţia se inscrie in “Programul Operațional Infrastructura Mare 2014 – 2020” si se incadreaza in:
OS 1.3 Creșterea gradului de utilizare a căilor navigabile și porturilor situate pe rețeaua TEN-T centrală prin introducerea unui nou tip de marfa si a unui nou mod de transport, cu urmatoarele Acțiuni:
• modernizarea și dezvoltarea infrastructurii portuare în porturile românești maritime și interioare (fluviale) situate pe rețeaua TEN-T CORE
• construcția/modernizarea infrastructurii de acces în porturile românești maritime și interioare (fluviale) situate pe rețeaua TEN-T CORE
• modernizarea și dezvoltarea suprastructurii portuare în porturile românești maritime și interioare (fluviale) situate pe rețeaua TEN-T CORE.