2. Procedure
Procedure
Title: Patologian sanelunpurku- ja puheentunnistuspalvelut
Description: Fimlab Laboratoriot Oy (myös "tilaaja" tai "hankintayksikkö") pyytää tarjoajia antamaan tarjouksensa tämän hankintailmoituksen ja sen liitteiden mukaisesti patologian sanelunpurku- ja puheentunnistuspalveluista. Hankinta on jaettu kahteen osa-alueeseen (A ja B). Tarjoaja voi jättää tarjouksensa halutessaan molempiin osa-alueisiin. Hankinnan kohteet on kuvattu tarkemmin hankinnan asiakirjoissa. Kilpailutuksen perusteella valitaan yksi (1) toimittaja per osa-alue, jonka kanssa hankintayksikkö tekee sopimuksen. Valittava toimittaja voi olla myös toimittajien muodostama ryhmittymä. Sopimus allekirjoitetaan arviolta syksyllä 2026.
Internal identifier: 616629
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta ja hankintamenettelynä käytetään avointa menettelyä. Menettelyn vaiheet per osa-alue ovat seuraavat: Hankintayksikkö 1. Avaa tarjoukset 2. Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3. Tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden 4. Vertailee tarjoukset ja valitsee valintaperusteiden mukaisesti tarjouskilpailun voittajan 5. Tekee hankintapäätöksen ja antaa hankintapäätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille sekä pyytää/tarkastaa voittajalta soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset (viimeistään kuitenkin ennen sopimuksen allekirjoittamista) 6. Solmii sopimukset tarjouskilpailun voittajan kanssa. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa hankintasopimus voidaan tehdä aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätös perusteluineen tiedoksi. Vaihtoehtoiset tai rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja osa-alueissa. Esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, eikä sopimus muodosta tilaajalle määräostovelvoitetta tai valitulle toimittajalle yksinoikeutta tuottaa palvelua. Tilaaja voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan todellisesta ja perustellusta syystä. Tarjousten tekemisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Hankinta-asiakirjat ovat saatavissa vain suomen kielellä. Jos tarjoaja haluaa hankinta-asiakirjat muulla kielellä, käännättäminen ja siitä aiheutuvat kustannukset ovat tarjoajan itsensä vastattavina.
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 48000000 Software package and information systems
Additional classification (cpv): 32330000 Apparatus for sound, video-recording and reproduction, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Sanelunpurku
Description: ks. liite 2A
Internal identifier: A-0
Lot: LOT-0002
Title: Puheentunnistus
Description: ks. liite 2B
Internal identifier: B-1