438065-2023 - ResultRomania-București: Cleaning products
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Achiziția în sistem centralizat de produse de curățenie
Reference number: 39983313_2023
II.1.2.
Main CPV code
39830000 Cleaning products
II.1.4.
Short description
Obiectivul Acordului-Cadru Centralizat este de a asigura, în numele si pentru Utilizatorii menționați în Secțiunea B - Anexa 2 la Caiet de sarcini, termenii și condițiile pentru Contractele de achiziție publică Subsecvente, atribuite și încheiate în executarea și pe durata Acordului-Cadru Centralizat, în vederea furnizării de către Ofertanți, în condiții de siguranță, operativitate, calitate și eficiență financiară, a Produselor de curățenie, conform cerințelor menționate în „Secțiunea B - Caiet de sarcini” și cantităților menționate în Secțiunea B - Anexa 1 - „Lista de cantități” la Caiet de sarcini, în funcție de necesitățile care apar la nivelul fiecărui Utilizator și în limita bugetului alocat cu această destinație.
Produsele de curățenie sunt împărțite în 2 loturi după cum urmează:
→ Lotul 1 – Produse de spălare și curățare și Produse cosmetice (pentru igiena personală) (24 de Produse)
→ Lotul 2 – Articole de curățenie și menaj (30 de Produse)
Numărul de Operatori Economici cu care se va încheia Acordul Cadru Centralizat:
→ pentru Lotul 1 – cu maxim 3 Operatori Economici
→ pentru Lotul 2 – cu maxim 3 Operatori Economici
după cum este precizat în anunțul de participare asociat acestei proceduri, respectiv în Secțiunea A – Instrucțiuni către Ofertanți a Documentației de Atribuire.
În cazul în care, pentru unul sau ambele loturi ale procedurii, nu vor fi primite cel puțin 3 oferte declarate admisibile, ONAC va încheia Acordul Cadru Centralizat pentru lotul respectiv cu Operatorii Economici ale căror oferte au fost declarate admisibile și conforme. Numarul de zile pana la care ofertantii pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 21 zile Autoritatea contractantă va răspunde solicitărilor de clarificări in a 11-a zi inainte de data limită de depunere a ofertelor.
Valoarea estimată maximă anticipată a contractelor subsecvente ce urmează să se execute în același timp este de 19.000.000 (lot1) + 20.000.000 (lot2) = 39.000.000 lei.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: yes
II.2.
Description
II.2.1.
Lotul 1 - Produse de spălare și curățare și Produse cosmetice (pentru igiena personală)
Lot No: 1
II.2.2.
Additional CPV code(s)
39830000 Cleaning products, 33711900 Soap, 39811100 Air freshener, 39812100 Floor polishes, 39831000 Washing preparations, 39831200 Detergents, 39831210 Dishwasher detergents, 39831220 Degreasing agents, 39831240 Cleaning compounds, 39831300 Floor cleaners, 39831600 Toilet cleaners, 39832000 Dishwashing products, 39833000 Anti-dust products
II.2.4.
Description of the procurement
In contextul rolului și atribuțiilor pe care le are ONAC, având în vedere că Produsele de curățenie sunt incluse în categoria produselor care pot fi achiziționate în sistem centralizat, ONAC derulează această procedură de atribuire în scopul semnării unui Acord Cadru Centralizat pentru Produse de spălare și curățare și Produse cosmetice (pentru igiena personală), care va fi utilizat de Utilizatori (beneficiari direcți), în urma finalizării procedurii de atribuire.
Obiectivul semnării Acordului Cadru Centralizat este stabilirea termenilor, condițiilor și a preturilor unitare în vederea creării cadrului ce permite atribuirea Contractelor Subsecvente de către Utilizatori, potrivit mecanismelor descrise în cadrul Secțiunii B – Caiet de Sarcini, în funcție de necesitățile concrete ale acestora.
Detalii complete privind Produsele de curățenie se regăsesc în Secțiunea B - Caiet de Sarcini, parte integrantă din Documentația de atribuire.
Informații privind cantitățile și valorile estimate aferente Lotului nr. 1:
→ Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru centralizat sunt: 2.475.500 litri/kg/bucăți, după caz, aferente Produselor de spălare și curățare și Produse cosmetice - pentru igiena personală;
→ Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru centralizat sunt: 6.269.731 litri/kg/bucăți, după caz, aferente Produselor de spălare și curățare și Produse cosmetice - pentru igiena personală;
→ Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent (cel mai mare contract subsecvent după cantitate) este: 148.775 litri/kg/bucăți, după caz, aferente Produselor de spălare și curățare și Produse cosmetice - pentru igiena personală;
→ Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent (cel mai mare contract subsecvent după valoare) este de: 2.118.667,64 LEI.
LOT 2: Articole de curățenie și menaj
Lot No: 2
39830000 Cleaning products, 19640000 Polythene waste and refuse sacks and bags, 34928480 Waste and rubbish containers and bins, 39224000 Brooms and brushes and other articles of various types, 39224320 Sponges, 39224330 Buckets, 39525100 Dusters, 39525800 Cleaning cloths
In contextul rolului și atribuțiilor pe care le are ONAC, având în vedere că Produsele de curățenie sunt incluse în categoria produselor care pot fi achiziționate în sistem centralizat, ONAC derulează această procedură de atribuire în scopul semnării unui Acord Cadru Centralizat pentru Articole de curățenie și menaj, care va fi utilizat de Utilizatori (beneficiari direcți), în urma finalizării procedurii de atribuire.
Informații privind cantitățile și valorile estimate aferente Lotului nr. 2:
→ Cantitățile minime estimate ale Acordului-cadru centralizat sunt: 6.427.126 unități, după caz, aferente articolelor de curățenie și menaj;
→ Cantitățile maxime estimate ale Acordului-cadru centralizat sunt: 12.154.825 unități, după caz, aferente articolelor de curățenie și menaj;
→ Cantitatea estimată a celui mai mare contract subsecvent este: 350.910 unități, după caz, aferente articolelor de curățenie și menaj;
→ Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent (cel mai mare contract subsecvent după valoare) este de2.408.754,01 LEI.