440756-2023 - ResultRomania-Drobeta-Turnu Severin: Construction work for water and sewage pipelines
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
CL 1 – Lot I: Extindere si reabilitare sisteme de alimentare cu apa si canalizare menajera in Municipiul Drobeta Turnu Severin
Reference number: 1605884_2022_PAAPD1379432
II.1.2.
Main CPV code
45231300 Construction work for water and sewage pipelines
II.1.4.
Short description
Contractul implica lucrari de executie pentru:
- OBIECTUL 1.1.1 - Reabilitare prin camasuire conducte de aductiune apa bruta
- OBIECTUL 1.1.2 - Reabilitare prin inlocuire conducte de aductiune apa bruta
- OBIECTUL 1.1.3 - Extindere retea de distributie apa potabila
- OBIECTUL 1.1.4 - Reabilitare retea de distributie apa potabila prin sapatura deschisa
- OBIECTUL 1.1.5 - Reabilitare retea de distributie apa potabila prin camasuire
- OBIECTUL 1.2.1 - Extindere retea de distributie apa potabila
- OBIECTUL 1.2.2 - Reabilitare retea de distributie apa potabila
- OBIECTUL 2.1.1 - Extindere retea de canalizare ape uzate menajere
- OBIECTUL 2.1.2 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere prin sapatura deschisa
- OBIECTUL 2.1.3 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere prin camasuire
- OBIECTUL 2.2.1 - Extindere retea de canalizare ape uzate menajere
- OBIECTUL 2.2.1 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere
Activitatile contractului includ:
a) Lucrari de constructie.
b) Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
c) Testare si punere in functiune.
d) Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
e) Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.
Valoarea estimata a achizitiei sectoriale este de : 89.304.492,75 lei ( valoare fata T.V.A) din care sume provizionate in valoare de 140.445,33 lei. Valoarea estimată a contractului nu include “cheltuieli diverse și neprevăzute”. Suma aferenta procentului de diverse si neprevazute, astfel cum acestea au fost definite in Devizul General este de 7.165.884,42 lei si nu este cuprinsa in valoarea estimata a contractului sectorial.
Entitatea contractantă va răspunde doar la solicitările de clarificări adresate de operatorii economici până la termenul-limită stabilit.
Numarul de zile până la care operatorii economici interesati pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor este de 40 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor. Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari / informatiilor suplimentare, in a 21-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor, pentru solicitarile de clarificari transmise de operatorii economici cu 40 de zile inainte de data limita de depunere a ofertelor
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
45232150 Works related to water-distribution pipelines, 45232152 Pumping station construction work, 45232400 Sewer construction work, 45233142 Road-repair works
II.2.4.
Description of the procurement
OBIECTUL 1 - SISTEMUL DE ALIMENTARE CU APĂ
OBIECTUL 1.1 - SISTEMUL DE ALIMENTARE CU APĂ - DROBETA TURNU SEVERIN
OBIECTUL 1.1.1 - Reabilitare prin camasuire conducte de aductiune apa bruta de la captarea din fluviul Dunarea la statia de tratare existenta, DN 400 mm, DN 600 mm si DN 1000 mm, cu o lungime totala L = 651 m;
OBIECTUL 1.1.2 - Reabilitare prin inlocuire conducte de aductiune apa bruta de la captarea din fluviul Dunarea la statia de tratare existenta, utilizand Fonta Ductila DN 400 mm, DN 600 mm, DN 800 mm si DN 1.000 mm cu o lungime totala L = 4.197 m;
OBIECTUL 1.1.3 - Extindere retea de distributie apa potabila cu conducte din PEID PE100, RC, PN10, De 110 mm - De 125 mm, cu o lungime totala L = 2.623 m;
OBIECTUL 1.1.4 - Reabilitare retea de distributie apa potabila prin sapatura deschisa, utilizand conducte din PEID, PE100, RC, PN10, De 110 mm - De 225 mm, cu o lungime totala L = 2.916 m;
OBIECTUL 1.1.5 - Reabilitare retea de distributie apa potabila prin camasuire De 315 mm - De 500 mm, cu o lungime totala L = 2.932 m;
OBIECTUL 1.2 - SISTEMUL DE ALIMENTARE CU APĂ - SCHELA CLADOVEI
OBIECTUL 1.2.1 - Extindere retea de distributie apa potabila cu conducte din PEID, PE100, RC, PN10, De 110 mm, De 225 mm, cu o lungime totala L = 596 m;
OBIECTUL 1.2.2 - Reabilitare retea de distributie apa potabila utilizand conducte din PEID, PE100, RC, PN10, De 110 mm - De 280 mm, cu o lungime totala L = 1.083 m;
OBIECTUL 2 - SISTEMUL DE APĂ UZATĂ
OBIECTUL 2.1 - S SISTEMUL DE APĂ UZATĂ - DROBETA TURNU SEVERIN
OBIECTUL 2.1.1 - Extindere retea de canalizare ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, DN 250 mm, L = 3.637 m;
OBIECTUL 2.1.2 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere prin sapatura deschisa, utilizand conducte din PVC, SN8, DN 250 mm – DN 500 mm si din PAFSIN, SN10.000, DN 800 mm si DN 1.200 mm, lungime totala L = 6.048 m;
OBIECTUL 2.1.3 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere prin camasuire, DN 250 mm - DN 900 mm, pe o lungime L = 5.612 m;
OBIECTUL 2.2 - S SISTEMUL DE APĂ UZATĂ – SCHELA CLADOVEI
OBIECTUL 2.2.1 - Extindere retea de canalizare ape uzate menajere, cu conducte din PVC, SN8, DN 250 mm, L= 1.516 m;
OBIECTUL 2.2.1 - Reabilitare retea de canalizare ape uzate menajere, utilizand conducte din PVC, SN8, DN 250 mm - DN 400 mm, L= 514 m.
Pentru toate obiectivele de investitie mai sus mentionate se vor executa urmatoarele activitati:
- Lucrari de constructie.
- Furnizarea si montarea utilajelor si echipamentelor tehnologice.
- Testare si punere in functiune.
- Remedierea eventualelor defecte aparute in Perioada de Garantie de minim 1095 zile.
- Instruirea personalului Beneficiarului si/sau Operatorului.
Durata de executie este de 730 zile (de la data emiterii ordinelor de incepere a lucrarilor). Perioada de Garantie este de minim 1095 zile.