441984-2023 - ResultRomania-București: Construction supervision services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Servicii de Supervizare pentru Autostrada Lugoj - Deva (A1) Lot 2 km 27+620 - km 56+220 Sectiunea E si finalizare Sectiunea D
Reference number: 16054368/2021/2589/S/12
II.1.2.
Main CPV code
71520000 Construction supervision services
II.1.4.
Short description
Obiectul contractului Servicii de Supervizare pentru Autostrada Lugoj - Deva (A1) Lot 2 km 27+620 - km 56+220 Sectiunea E si finalizare Sectiunea D va consta în furnizarea de servicii de supervizare de înaltă calitate, atât în timpul Perioadei de proiectare și execuție a lucrărilor, cât și pe parcursul Perioadei de garanție a lucrărilor, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile și pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează și execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectarii și al lucrărilor.
In conf cu prev art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modif si complet ult, termenul limita pana la care orice op ec interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarif sau informatii suplim in leg cu doc de atribuire este cu 18 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
In conf cu prev art. 160 alin. (2) din Legea 98/2016 cu modif si complet ult, Autoritatea Contractanta stabileste doua termene limita in care va raspunde tuturor solicit de clarif/ informatiilor suplimentare, dupa cum urmeaza: primul termen - limita este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor; al doilea termen - limita este cu 11 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Precizam ca cele doua termene de raspuns la clarificari nu afecteaza dreptul op ec de a adresa solicit de clarif pe parcursul intregii perioade care se scurge de la momentul publicarii Anuntului de Participare si pana la termenul limita cu 18 zile anterior termenului limita de depunere a ofertelor stabilit de Autoritatea Contractanta.
Cu toate acestea, avand in vedere faptul ca A C are obligatia de a raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare, sens in care aceasta trebuie sa isi aloce un termen rezonabil pentru procesarea solicitarilor de clarificarea si formularea raspunsurilor care se impun, la primul termen de raspuns la clarificari A C va raspunde tuturor solicitarilor de clarificare adresate de oper econ in intervalul de la publicarea Anuntului de Participare si pana la data la care se implineste termenul cu 33 de zile anterior datei limita de depunere a ofertelor, iar la al doilea termen de raspuns A C va raspunde restului de solicitari de clarificare adresate pana la termenul limita cu 18 zile anterior datei limita de depunere a ofertelor.
In functie de complexitatea solicitarilor de clarificare adresate de operatorii economici, pentru care raspunsurile ar trebui publicate la primul termen indicat mai sus, Autoritatea Contractanta isi rezerva dreptul de a publica raspunsurile la clarificarile respective la al doilea termen stabilit in Documentatia de Atribuire.
Termenele de raspuns la clarificari au fost stabilite astfel incat oper econ sa aiba o perioada adecvata pentru analizarea documentatiei de atribuire si, ulterior, pentru elaborarea ofertelor prin prisma raspunsurilor oferite de A C.
In conf cu prev art. 104 alin (8) din Legea nr. 98/2016, A C optează pentru achiz ulterioară de noi servicii similare de la ofertantul a cărui ofertă va fi declarată câștigătoare în cadrul prezentei proceduri de achiziție publică în cuantum de 4.667.842,92 lei fara TVA, valoarea reprezentând 20% din valoarea estimată a contractului (fără sumele provizionate si rezerve de implementare). Valoarea Estimata Totala a contractului (inclusiv servicii similare) este de 30.540.979,00 Lei fără TVA.
Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5 reprez val estimata a prezentei proceduri, in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar val maxima a interv de la Sect II.1.5 reprez val estimata ce contine atat valoarea estimata a prezentei proceduri cat si valoarea posibilelor servicii noi similare conform art. 104 alin (8) din Legea 98/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul prezentului Contract de Servicii este furnizarea de servicii de supervizare de înaltă calitate, atât în timpul Perioadei de proiectare și execuție a lucrărilor, cât și pe parcursul Perioadei de garanție a lucrărilor, în vederea urmăririi corectei utilizări a fondurilor disponibile și pentru a se asigura că Antreprenorul proiectează și execută lucrările în conformitate cu obligațiile contractuale, în special în ceea ce privește durata, cantitatea, calitatea și costul proiectarii și al lucrărilor.
Supervizorul va actiona in conformitate cu prevederile Condițiilor Contractului „Proiectare si executie lucrari pentru obiectivul major de investitii Autostrada Lugoj - Deva (A1) Lot 2 km 27+620 - km 56+220 Sectiunea E si finalizare Sectiunea D”, anume a Condiţiilor generale şi specifice pentru anumite categorii de contracte de achiziţie aferente obiectivelor de investiţii finanţate din fonduri publice, aprobate prin H.G. nr. 1/ 10.01.2018 cu modificarile si completarile ulterioare.
In conformitate cu prevederile art. 221 din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, si cu respectarea articolului 24 din Contractul de servicii, eventualele modificari care pot interveni in perioada de derulare a contractului, se refera la urmatoarele, fara a se limita la acestea:
1. Modificari ale partilor contractante;
2. Modificari care rezulta din necesitatea efectuarii unor studii suplimentare/expertize;
3. Modificari care rezulta din implementarea solicitarilor provenite de la diverse institutii/autoritati/entitati care au atributii in legatura cu obiectivul de investitie (ca de exemplu: Ministere, JASPERS, Autoritati/Institutii centale si/sau locale, Verificatori atestati, organisme de control, etc);
4. Modificari legislative sau de norme tehnice/stas-uri/normative/standarde pe parcursul derularii contractului;
5. Modificari generate de includerea/introducerea de noi subcontractanti si/sau inlocuirea subcontractantilor initiali;
6. Modificari generate de schimbarea/inlocuirea personalului cheie/non-cheie/alt personal (altul decat expertii/persoanele care au facut obiectul punctarii in cadrul factorilor de evaluare aferenti criteriului de atribuire);
7. Modificările privind prelungirea termenelor de predare de catre Prestator a rapoartelor/livrabilelor specificate in contract sau modificari referitoare la verificarea si aprobarea raportelor/livrabilelor de catre Beneficiar
8. Modificarea Graficului de Activitati Gantt existent initial in cadrul Contractului pe parcursul Perioadei de Prestare a Serviciilor prin prisma realocarii personalului si/sau a resurselor/economiilor existente.
9. Realocarea resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii provenite din:
a) neconsumarea zilelor lucratoare datorita nemobilizarii/demobilizarii/mobilizarii reduse a expertilor/personalului;
b) probabilitatea ca anumite resurse sa nu mai fi consumate/necesare;
c) aplicarea prevederilor art. 20.9 din Contractul de Servicii;
d) neconsumarea zilelor lucratoare datorita semnarii cu intarziere a contractului de servicii fata de contractul de proiectare si executie (in conditiile in care anumite faze ale contractului de proiectare si executie au fost deja realizate);
e) redistribuirea zilelor lucratoare intre experti/personae si/sau intre etapele/fazele contractului de servicii in scopul corelarii serviciilor de supervizare cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiul fizic/progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări;
10. Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor avand la baza modificarile mentionate la punctele de mai sus precum si in urmatoarele situatii:
a) prelungirea perioadei de proiectare a lucrarilor si/sau a duratei de executie a lucrarilor si/sau a perioadei de garantie a lucrarilor;
b) necesitatea corelării perioadei de prestare a serviciilor cu durata/faza/etapa/evoluția/stadiulfizic/progresul fizic al contractului de proiectare și execuție lucrări;
c) intârzierea în execuția lucrărilor sau in activitatea de proiectare ca urmare a unor dificultăți întâmpinate de Antreprenor;
d) suspendarea/rezilierea contractului de proiectare si executie;
e) aparitia unor reglementări/dispoziții ale Poliției Rutiere ulterior semnarii contractului de proiectare si executie;
f) apariția unor lucrări suplimentare in cadrul contractului de proiectare si executie identificate după începerea lucrărilor;
g) mobilizarea slabă și îndelungată a Antreprenorului;
h) aparitia necesitatii utilizarii sumelor aferente rezervelor de implementare;
i) aparitia necesitatii realocarii/utilizarii resurselor sau economiilor in cadrul contractului de servicii;
j) aparitia riscurilor privind obtinerea avizelor/permiselor/certificatelor/autorizatiilor (inclusiv Autorizatia de construire) ce trebuie obtinute de la terti;
Modificarile vor fi realizate ulterior semnarii contractului, in conformitate cu prevederile contractuale, numai in conditiile in care acestea nu reprezinta modificari substantiale in sensul prevederilor art. 221 alin. (7) din Legea nr. 98/2016.
Prelungirea Perioadei de Prestare a Serviciilor se va realiza in conformitate cu prevederile articolului 24 din Contractul de servicii. Mai multe informatii se regasesc in Contract.