446077-2019 - ResultRomania-Târgu Mureș: Technical assistance services
Contract award notice
Services
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Asistență tehnică pentru pregătirea aplicației de finantare și a documentațiilor de atribuire pentru proiectul regional de dezvoltare a infrastructurii de apă și apă uzată din județul Mureș în perioada 2014-2020
Reference number: MS 01 CAT
II.1.2.
Main CPV code
71356200 Technical assistance services
II.1.4.
Short description
Asistenta tehnica are ca scop realizarea documentelor necesare in vederea obtinerii co-finantarii de la Uniunea Europeana pentru lucrari in infrastructura de apa si apa uzata. Principalele activitati vor consta în:
1) realizarea aplicatiei de finantare si a documentelor suport (studiu de fezabilitate, analiza economico-financiara, analiza institutionala, evaluarea impactului asupra mediului, studiu de evaluare adecvata (daca este cazul/este solicitat de autoritatile competente), studiu privind evaluarea riscurilor legate de schimbarile climatice, atenuarea efectelor acestora si rezistenta in fata dezastrelor, studiu privind evaluarea pe baza Articolului 4(7) al Directivei 2000/60/CE de stabilire a unui cadru de politica comunitara în domeniul apei (daca este cazul/este solicitat de autoritatile competente), strategie de achizitii, studii geotehnice, topografice, de inundabilitate, hidrogeologice etc.), inclusiv sprijin in vederea aprobarii;
2) realizarea documentatiilor de atribuire, inclusiv sprijin pe parcursul procesului de atribuire a contractelor;
3) desfasurarea seminariilor/workshop-urilor;
4) Asistenta din partea proiectantului pe perioada executarii lucrarilor, pentru componentele proiectate de CAT. In cadrul elaborarii aplicatiei de finantare respectiv a documentelor suport aferente, CAT va realiza si urmatoarele activitati:
(a) includerea in etapa de programare 2014-2020 unui contract de servicii de auditare. Elaborarea documentatei de atribuire precum si derularea licitatei pentru acest contract de audit este sarcina beneficiarului,
(b) identificarea solutiilor informatice specializate necesare pentru operarea si mentenanta eficienta a sistemelor de apa si canalizare rezultate in urma investitiilor cuprinse in proiectele de POS Mediu. Implementarea acestor solutii informatice specializate se va realiza in cadrul contractului AT-MPSL (asistenta tehnica pentru managementul proiectului si supervizarea lucrarilor), de catre CAT-MPSL (consultantul pentru AT-MPSL),
(c) consultantul va include în studiul de fezabilitate, daca aceste informatii nu sunt incluse în master plan, datele referitoare la investitiile prioritare finantate din alte surse care trebuie corelate cu investitiile prioritare incluse în proiectul regional,
(d) elaboarea studiului privind riscurile legate de schimbarile climatice, masuri de adaptare si atenuarea efectelor acestora si rezistenta in fata dezastrelor, in conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 1303/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 17.12.2013, Regulamentul Delegat (UE) nr. 480/2014 al Comisiei din 3.3.2014, Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 1011/2014 al Comisiei din 22.9.2014,
(e) prezentarea investitiilor propuse prin aplicatia de finantare în cadrul unui workshop,
(f) suport pe parcursul procesului de evaluare si aprobare a aplicatiei, concretizat in realizarea oricaror revizuiri, clarificari solicitate. Valoarea estimata a contractului este de: 28 242 000 RON.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71241000 Feasibility study, advisory service, analysis, 72221000 Business analysis consultancy services, 79421200 Project-design services other than for construction work, 90711400 Environmental Impact Assessment (EIA) services other than for construction
II.2.4.
Description of the procurement
4) asistenta din partea proiectantului pe perioada executarii lucrarilor, pentru componentele proiectate de CAT. In cadrul elaborarii aplicatiei de finantare respectiv a documentelor suport aferente, CAT va realiza si urmatoarele activitati:
(a) includerea in etapa de programare 2014-2020 unui contract de servicii de auditare. Elaborarea documentatei de atribuire precum si derularea licitatei pentru acest contract de audit este sarcina Beneficiarului,
(c) Consultantul va include în Studiul de Fezabilitate, daca aceste informatii nu sunt incluse în master plan, datele referitoare la investitiile prioritare finantate din alte surse care trebuie corelate cu investitiile prioritare incluse în proiectul regional,
(d) elaboarea Studiului privind riscurile legate de schimbarile climatice, masuri de adaptare si atenuarea efectelor acestora si rezistenta in fata dezastrelor, in conformitate cu Regulamentul (UE) nr. 1303/2013 al Parlamentului European si al Consiliului din 17.12.2013, Regulamentul delegat (UE) nr. 480/2014 al Comisiei din 3.3.2014, Regulamentul de punere în aplicare (UE) nr. 1011/2014 al Comisiei din 22.9.2014,
(f) suport pe parcursul procesului de evaluare si aprobare a aplicatiei, concretizat in realizarea oricaror revizuiri, clarificari solicitate.