447875-2021 - ResultRomania-București: Repair and maintenance services of electrical building installations
Contract award notice – utilities
Services
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
„Servicii /lucrări strategice în instalaţiile din gestiunea C.N.T.E.E. „Transelectrica”- S.A.
Reference number: 13328043/2021/26635
II.1.2.
Main CPV code
50711000 Repair and maintenance services of electrical building installations
II.1.4.
Short description
Prestarea serviciilor definite in Caietul de sarcini/Documentație descriptivă al investiției „Servicii /lucrări strategice în instalaţiile din gestiunea C.N.T.E.E. „Transelectrica”- S.A.
Entitatea contractantă va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare în doua etape, astfel:
- in a 17-a zi calendaristica de la publicarea anuntului de participare si
- in a 11-a zi clalendaristica inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul-limita stabilit, conform art. 29 alin (3) din HG 394/2016.
Solicitarile de clarificari privind Documentatia de atribuire din partea operatorilor economici interesati, si implicit raspunsurile aferente din partea Entitatii contractante, se vor transmite exclusiv prin intermediul SEAP (http://sicap-prod.e-licitatie.ro/pub), confom art.172, alin. 3 din Legea 99/2016
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Orice ofertă va fi considerată inacceptabilă dacă valoarea mentenanței preventive minore depășește valoarea de: 135.000.000,00 lei.
Activitatea de mentenanță se desfășoară în C.N.T.E.E. „Transelectrica” – S.A. în conformitate cu prevederile Programului de Asigurare a Mentenanței (PAM) propriu şi a „Regulamentului de mentenanță preventivă la instalațiile şi echipamentele din cadrul RET” cod NTI-TEL-R-001-2007, documente elaborate în baza Ordinului ANRE nr. 96/2017 pentru aprobarea Regulamentului de organizare a activității de mentenanță, precum şi cu prevederile altor reglementări în vigoare specifice (prescripții, norme tehnice interne, fişe tehnologice, etc).
Serviciile şi lucrările, ce urmează a fi prestate/executate în principal în staţiile electrice de transformare şi pe liniile electrice aeriene (LEA) din gestiunea C.N.T.E.E. „Transelectrica” – S.A., se constituie în următoarele categorii şi subcategorii importante:
- MENTENANŢĂ PREVENTIVĂ MINORĂ (MPm)
Reprezintă ansamblul lucrărilor de mentenanță planificată, cu caracter profilactic, executate cu scopul prevenirii defectelor, respectiv pentru reducerea probabilităţii de defectare sau degradării. Aceste acţiuni constau în lucrări/servicii curente care nu necesită scule sau necesită scule uzuale, portabile şi care pot fi efectuate de personalul de mentenanţă specializat.
- MENTENANŢĂ CORECTIVĂ (MC)
Reprezintă ansamblul lucrărilor/serviciilor de mentenanţă care se efectuează în scopul readucerii ansamblurilor funcţionale şi componentelor acestora în stare de a-şi putea îndeplini funcţiile pentru care au fost proiectate după producerea unui defect sau după o întrerupere voită a misiunii ansamblului funcţional sau componentelor acestuia, atunci când este iminentă producerea unui defect a cărei apariţie nu a putut fi prevăzută.
- SERVICII ŞI LUCRĂRI SPECIALE (LS)
Reprezintă servicii/lucrări bazate pe tehnologii speciale, tehnologii unicat, tehnologii de mare complexitate sau care au impact asupra siguranţei în funcţionarea a SEN.
Valoarea estimata a contractului (care se va incheia prin prezenta procedura si in raport cu care se vor evalua ofertele) este de 220.589.889,97 Lei (fara TVA). Achizitorul va pune la dispozitia executantului echipamente in valoare de 5.738.994 Lei (fara TVA), valoare care nu trebuie inclusa in propunerea financiara deoarece nu este supusa ofertarii. Valoarea estimata totala rezulta din: valoarea estimata a contractului (care se va incheia prin prezenta procedura si in raport cu care se vor evalua ofertele) plus valoarea echipamentelor puse la dispozitie de beneficiar si este de: 220.589.889,97 LEI + 5.738.994,00 LEI= 226.328.883,97 LEI (fara TVA). Propunerea financiara totala care va fi evaluata de autoritatea contractanta NU va cuprinde valoarea echipamentelor puse la dispozitie de catre Achizitor.