449392-2026 - Competition
Finland – Engineering design services – Kunnallisteknisen suunnittelun asiantuntijapalvelut DPS 2026-2031
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
TitleKunnallisteknisen suunnittelun asiantuntijapalvelut DPS 2026-2031
DescriptionHankintayksikkö perustaa dynaamisen hankintajärjestelmän (DPS) Kunnallisteknisen suunnittelun asiantuntijapalveluiden hankintaa varten. Dynaamisen hankintajärjestelmän voimassaolon aikana kaikki hankinnasta kiinnostuneet ehdokkaat tai niiden muodostamat ryhmittymät voivat jättää osallistumishakemuksen järjestelmään. DPS on voimassa hankintailmoituksessa ilmoitettuun päivään asti, ellei sitä keskeytetä tai muuteta DPS: n voimassa ollessa. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyttyjen toimittajien kesken kilpailutetaan toimeksiantoja DPS:n sisäisillä kilpailutuksilla järjestelmän voimassaoloaikana. DPS:n hankintavaihe alkaa perustamisvaiheen jälkeen 10.8.2026 ja päättyy DPS: n voimassaoloajan päättyessä. Ensimmäinen osallistumishakemusten käsittely aloitetaan aikaisintaan 10.8.2026 ja ensimmäiset sisäiset kilpailutukset voidaan julkaista aikaisintaan 1.9.2026. Dynaamisen hankintajärjestelmän kohteen tarkempi kuvaus on esitetty osallistumispyynnössä ja sen liitteissä, erityisesti liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet. DYNAAMISEN HANKINTAJÄRJESTELMÄN LAAJUUS Dynaamisen hankintajärjestelmän kaikkien osa-alueiden ennakoitu yhteenlaskettu arvonlisäveroton kokonaisarvo on enintään 7 500 000 euroa. HUOM! Tämä hankintailmoitus korvaa samalla otsikolla 22.5.2026 Hilmassa ja TED-tietokannassa julkaistun hankintailmoituksen. Hankintayksikkö pyytää myös niitä toimittajia, jotka ovat jättäneet osallistumishakemuksen aiemman ilmoituksen perusteella, jättämään osallistumishakemuksen uudelleen tämän hankintailmoituksen perusteella. Uudessa ilmoituksessa liitettä 3 Referenssit on muokattu siten, että lomakkeen täyttäminen on aiempaa selkeämpää ja referenssitietojen esittäminen helpompaa.
Internal identifier3039/02.05.00.01/2026
Type of procedureRestricted
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureDynaaminen hankintajärjestelmä on kaksivaiheinen. Ensimmäisessä vaiheessa toimittajat hakeutuvat hankintajärjestelmään jättämällä osallistumishakemuksen. Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksytään kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ehdokkaat. Kaikki perustamisvaiheessa määräaikaan mennessä jätetyt osallistumishakemukset käsitellään ennen ensimmäisten DPS: n sisäisten kilpailutusten julkaisemista. Toisessa vaiheessa hankintayksikkö tekee hankintoja perustettavan dynaamisen hankintajärjestelmän sisäisinä kilpailutuksina. Sisäisten kilpailutusten osalta ks. tarkemmin Pääsopimusluonnos (Liite 5) ja Tilaus MALLI (Liite 5.1) ja sisäisen kilpailutuksen prosessikuvaus (Liite 2). Dynaamiseen hankintajärjestelmään hyväksyminen ei velvoita ehdokasta osallistumaan DPS:n sisäisiin kilpailutuksiin. Ehdokas voi valita, mihin järjestelmän sisällä järjestettäviin kilpailutuksiin se osallistuu. Dynaamiseen hankintajärjestelmään (DPS) voi jättää osallistumishakemuksia koko sen keston ajan joko yhteen tai useampaan osa-alueeseen kerrallaan.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 71320000 Engineering design services
5. Lot
LotLOT-0001
TitleOsa-alue 1 Liikennetekniikka (LKT)
DescriptionOsa-alue 1 kattaa liikennejärjestelmiin, liikenneverkkoihin ja liikenteen toimivuuteen liittyvät suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 1-0
Main classification (cpv): 71311000 Civil engineering consultancy services
LotLOT-0002
TitleOsa-alue 2 Tie- katu- ja aluetekniikka (TKA)
DescriptionOsa-alue 2 kattaa katu-, tie- ja aluehankkeisiin liittyvät teknisen suunnittelun asiantuntijapalvelut. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 2-1
Main classification (cpv): 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
LotLOT-0003
TitleOsa-alue 3 Maisema- ja viheraluesuunnittelu (MAS)
DescriptionOsa-alue 3 kattaa kaupunki- ja maisemaympäristöihin liittyvät suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 3-2
Main classification (cpv): 71400000 Urban planning and landscape architectural services
LotLOT-0004
TitleOsa-alue 4 Siltatekniikka ja taitorakenteet (SIT)
DescriptionOsa-alue 4 kattaa siltoihin ja muihin vaativiin rakenteisiin liittyvät suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 4-3
Main classification (cpv): 71322300 Bridge-design services
LotLOT-0005
TitleOsa-alue 5 Mittaus ja kartoitus (MKT)
DescriptionOsa-alue 5 kattaa suunnittelu- ja rakentamishankkeiden edellyttämät mittaus- ja kartoituspalvelut. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 5-4
Main classification (cpv): 71355000 Surveying services
LotLOT-0006
TitleOsa-alue 6 Erikoisympäristörakenteet
DescriptionOsa-alue 6 kattaa erikoisympäristörakenteiden suunnittelu- ja asiantuntijapalvelut, kuten esimerkiksi skeittiparkkien, pumptrack-ratojen ja maatoliikuntapolkujen suunnittelun. Palvelun tarkempi sisältö on kuvattu liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde ja osa-alueet.
Internal identifierOsa-alue 6-5
Main classification (cpv): 71330000 Miscellaneous engineering services