2. Procedure
Procedure
Title: SERVICII DE INTOCMIRE PROIECT TEHNIC, DOCUMENTATII TEHNICE NECESARE IN VEDEREA OBTINERII AVIZELOR/ACORDURILOR/AUTORIZATIILOR SI ASISTENTA TEHNICA PENTRU PROIECTUL: ”ASFALTARE STRAZI IN LOCALITATEA SEITIN, JUD. ARAD”
Description: Pentru demararea investitie: Asfaltare strazi in Com. Seitin, Jud. Arad, este necesara contractarea serviciilor de elaborare proiect tehnic si asigurare asistenta tehnice. Procedura se demareaza in baza DALI nr 17/2025 si a indicatorilor tehnico economici aprobati prin HCL nr. 46/28.05.2026. Astfel se solicita contractarea elaborarii urmatoarelor: a) elaborarea documentațiilor tehnice necesare în vederea obținerii avizelor, acordurilor și autorizațiilor prevăzute de legislația în vigoare; b) întocmirea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție, inclusiv a documentației pentru obținerea Autorizației de Construire; c) acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor de asfaltare. Documentațiile elaborate în cadrul prezentului contract vor sta la baza execuției lucrărilor de asfaltare, urmând a fi utilizate de executantul lucrărilor desemnat printr-o procedură de achiziție publică separată. Prin urmare, Prestatorul are obligația de a elabora documentații complete, coerente și suficient de detaliate pentru a permite execuția lucrărilor fără ambiguități tehnice. Toate serviciile vor fi prestate cu respectarea legislației în vigoare, a normativelor și standardelor tehnice aplicabile lucrărilor de infrastructură rutieră, precum și a cerințelor specifice impuse de avizatorii și autoritățile competente implicate în procesul de autorizare. Termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achiziție publica are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare in legătura cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Răspunsul autorității contractante la aceste solicitări se va transmite in ziua a 11-a înainte de termenul limita de depunere a ofertelor Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/informaţii suplimentare, primită ulterior termenului de 18 zile anterior termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv.
Internal identifier: 1
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Prezenta documentație stabilește cerințele minime obligatorii pe care Prestatorul trebuie să le respecte în vederea elaborării documentației tehnice și prestării serviciilor de asistență tehnică pentru obiectivul de investiții „ASFALTARE STRAZI IN LOCALITATEA SEITIN, JUD. ARAD ". Contractul are ca obiect prestarea următoarelor servicii: a) Elaborarea documentațiilor tehnice necesare obținerii avizelor, acordurilor și autorizațiilor prevăzute în Certificatul de Urbanism emis de autoritatea competentă, inclusiv toate studiile de specialitate necesare fundamentării soluției tehnice (studiu topografic, studiu geotehnic, după caz). b) Elaborarea Proiectului Tehnic și a Detaliilor de Execuție pentru lucrările de asfaltare, în conformitate cu prevederile HG nr. 907/2016 privind etapele de elaborare și conținutul-cadru al documentațiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiții finanțate din fonduri publice, precum și cu orice alte reglementări tehnice aplicabile lucrărilor de infrastructură rutieră. c) Acordarea asistenței tehnice din partea proiectantului pe toată durata execuției lucrărilor, constând în participarea la fazele determinante stabilite prin Programul de Control al Calității, emiterea dispozițiilor de șantier, soluționarea neconformităților tehnice apărute pe parcursul execuției, precum și participarea la recepția la terminarea lucrărilor și la recepția finală.
Additional classification (cpv): 71320000 Engineering design services, 71322500 Engineering-design services for traffic installations