See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Implementare SAP S/4HANA
Description: Obiectul general: consta in servicii de implementare platforma SAP S/4HANA ( lot 1, lot 2, lot 3 ) si servicii de licentiere (lot 4), pentru companiile din Grupul PPC Romania, printr-un program de migrare de la platforma actuala SAP EHP7 FOR SAP ERP 6.0 catre SAP S/4HANA. Versiunea actuala de SAP ECC va deveni obsoleta incepand cu 31.12.2027, ceea ce impune adoptarea unei noi platforme tehnologice pentru a asigura continuitatea operatiunilor si suportul pe termen lung. Implementarea se va realiza utilizand metodologia SAP Activate, cadrul metodologic standard recomandat de SAP pentru implementarile S/4HANA. Entitatea contractanta va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare in a 11 a zi , inainte de termenul limita stabilit pentru depunerea solicitarilor de participare, conform art.173 alin (1) din Legea 99/2016 privind achizitiile sectoriale.Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor=19.
Internal identifier: nr.1478/02.04.2026
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 72268000 Software supply services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Implementare S/4HANA + EAM + Optional IS-U- Tenant 1- Distributie
Description: Lotul 1 acopera serviciile de implementare a platformei SAP Cloud ERP Private pentru activitatile de distributie a energiei electrice din cadrul Grupului PPC Romania. Implementarea va include nucleul ERP (Finance, Procurement, Sales, Supply Chain) si componentele SAP Enterprise Asset Management (EAM) si SAP Asset Performance Management (APM), esentiale pentru gestionarea si monitorizarea performantei activelor de retea specifice activitatii de distributie si include : Baza obligatorie: Implementare SAP Cloud ERP Private cu SAP Enterprise Asset Management (EAM) si SAP Asset Performance Management (APM)+ Optional 1A : Implementare componenta SAP S/4HANA for Utilities (IS-U)+ Optional 1B : Dezvoltare integrare cu sistem de billing extern Componentele optionale ( 1A si 1B) se exclud reciproc. Servicii incluse :Analiza si Design (Fit-to-Standard) ;Configurare si Extensii ;Integrare ;Migrare de date ;Testare ;Securitate si Autorizari ;OCM si Training ;Cutover si Go-Live ;Hypercare ;Garantie ;Sincronizare cu sistemele curente ;Retrieval date istorice ;Cerinte legislative noi
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 72263000 Software implementation services
Options:
Description of the options: Achizitia pentru lotul 1 include componentele optionale ( 1A si 1B), care se exclud reciproc: Optional 1A : Implementare componenta SAP S/4HANA for Utilities (IS-U), valoare estimata 1A =15.532.400,00 RON Optional 1B : Dezvoltare integrare cu sistem de billing extern ;valoare estimata 1B = 3.294.720,00 RON Valoarea serviciilor optionale cea mai mare (1A) este inclusa in valoarea estimata maxima de la punctul II.2.6 Valoarea totala estimata •Entitatea Contractanta va decide, pentru fiecare lot in parte, care dintre cele doua optionale va fi contractata, sau daca nu se va contracta niciuna dintre ele •Serviciile optionale vor fi activate exclusiv in urma unei decizii strategice a Entitatii Contractante, luata in prealabil semnarii contractelor .
Lot: LOT-0002
Title: Implementare S/4HANA + Optional IS-U- Tenant 2- Furnizare si Servicii
Description: Lotul 2 acopera serviciile de implementare a platformei SAP Cloud ERP Private pentru activitatile de furnizare energie electrica si servicii conexe din cadrul Grupului PPC Romania. Implementarea va include nucleul ERP (Finance, Procurement, Sales, Supply Chain, Service) cu accent pe procesele comerciale de furnizare energie si servicii catre clienti, pentru societatile PPC Energie S.A., PPC Advanced Energy Services S.R.L., PPC Blue Romania S.R.L. si include : Baza obligatorie: Implementare SAP Cloud ERP Private+ Optional 2A : Implementare componenta SAP S/4HANA for Utilities (IS-U)+ Optional 2B : Dezvoltare integrare cu sistem de billing extern Componentele optionale ( 2A si 2B) se exclud reciproc. Servicii incluse :Analiza si Design (Fit-to-Standard) ;Configurare si Extensii ;Integrare ;Migrare de date ;Testare ;Securitate si Autorizari ;OCM si Training ;Cutover si Go-Live ;Hypercare ;Garantie ;Sincronizare cu sistemele curente ;Retrieval date istorice ;Cerinte legislative noi
Internal identifier: 2
Description of the options: Achizitia pentru lotul 2 include componente optionale( 2A si 2B), care se exclud reciproc: Optional 2A : Implementare componenta SAP S/4HANA for Utilities (IS-U), valoare estimata 2A =14.497.600,00 RON Optional 2B : Dezvoltare integrare cu sistem de billing extern ; valoare estimata 2B = 3.294.720,00 RON Valoarea serviciilor optionale cea mai mare (2A) este inclusa in valoarea estimata maxima de la punctul II.2.6 Valoarea totala estimata •Entitatea Contractanta va decide, pentru fiecare lot in parte, care dintre cele doua optionale va fi contractata, sau daca nu se va contracta niciuna dintre ele •Serviciile optionale vor fi activate exclusiv in urma unei decizii strategice a Entitatii Contractante, luata in prealabil semnarii contractelor .
Lot: LOT-0003
Title: Implementare S/4HANA - Tenant 3- Productie si Trading
Description: Lotul 3 acopera serviciile de implementare a platformei SAP Cloud ERP Private pentru activitatile de productie energie electrica din surse regenerabile si trading din cadrul Grupului PPC Romania : PPC Renewables Romania S.R.L., PPC-Public Power Corporation Romania S.A., PPC Trading S.R.L. Implementarea va include nucleul ERP (Finance, Procurement, Asset Management, Supply Chain) cu accent pe gestionarea activelor de productie (parcuri eoliene, fotovoltaice), mentenanta acestora si procesele financiare asociate activitatii de trading, include : Baza obligatorie: Implementare SAP Cloud ERP Private; Servicii incluse :Analiza si Design (Fit-to-Standard) ;Configurare si Extensii ;Integrare ;Migrare de date ;Testare ;Securitate si Autorizari ;OCM si Training ;Cutover si Go-Live ;Hypercare ;Garantie ;Sincronizare cu sistemele curente ;Retrieval date istorice ;Cerinte legislative noi
Internal identifier: 3
Lot: LOT-0004
Title: Servicii de licentiere SAP
Description: Lot 4-Servicii de licentiere SAP consta in subscriptia anuala a licentelor SAP pentru toate tenantele (lot 1,lot 2, lot 3), pentru toate companiile din Grup PPC Romania Baza obligatorie: Servicii de licentiere SAP (subscriptie anuala)
Internal identifier: 4
Additional classification (cpv): 48218000 License management software package