449999-2026 - Competition
Sweden – Laundry washing, dry-cleaning and drying machines – Fastighetstvättmaskiner till hela Kriminalvården
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleFastighetstvättmaskiner till hela Kriminalvården
DescriptionKriminalvården inbjuder till att lämna anbud avseende ramavtal för anskaffning av fastighetstvättmaskiner med tillhörande tjänster och produkter till Kriminalvården. Upphandlingen syfte är att tillgodose Kriminalvårdens behov, primärt Kriminalvårdens anstalter, av professionell tvättutrustning under avtalsperioden. Kriminalvårdens målsättning är att anskaffa produkter med god kvalitet på ett optimalt och kostnadseffektivt sätt.
Internal identifier2025-13970
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 42716000 Laundry washing, dry-cleaning and drying machines
5. Lot
LotLOT-0000
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: 2025-13970
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 42716000 Tvätt-, kemtvätts- och torkmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000