See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Ennakkoilmoitus: Urakoitsijahankinnat - AXEL uudisrakennushanke
Description: Pohjanmaan hyvinvointialue valmistelee AXEL uudisrakennushankkeen urakoitsijoiden kilpailutusta. Tämä ilmoitus on ennakkoilmoitus, jolla on tarkoitus antaa markkinoille ennalta tietoa tulevasta hankinnasta. AXEL uudisrakennushankkeessa toteutetaan Vaasan Klemettilään keskuspaloasema. Keskuspaloasemalle sijoittuu Pohjanmaan pelastuslaitoksen pelastustoiminnan, varautumisen, onnettomuuksien ehkäisyn ja ensihoidon palveluja, hallinnollisia tukipalveluja, sekä sosiaali- ja kriisipäivystyksen palveluita. Uudisrakennus rakennetaan n. 15400 m2 tontille. Hankkeeseen sisältyvät lisäksi mm. erillisen ulkorakennuksen ja kahden puolilämpimän henkilöautosuojan, harjoitustornin, harjoituskentän, piha-alueiden, sekä uusien katuliittymien rakentaminen, sekä rakennuttajan erillishankintana polttoaineen jakelupiste. Hankkeen tavoitteita ovat: - toimintaa parhaiten tukevat tilat ja tekniikka - kustannustehokas ylläpito ja elinkaari - energiatehokas rakennus - hyvä sisäilmasto ja turvallinen työympäristö Hankkeen laajuus ja vaatimukset: Pelastusasemarakennus (RAK 1) on 6060 brm2, 31 933 m3, autotalli (RAK 2) 177 brm2, 714 m3, autotalli (RAK 3) 153,5 brm2, 533 m3, jossa katos 163 m2, sekä harjoitustorni. Rakennuksen paloluokka on P1. Sisäilmastoluokka on tilakohtaisesti määritelty, ollen joko S2 (tilat yleensä) tai S3. Noudatetaan Terve talo ja Kuivaketju 10 –toimintamalleja, sekä "puhdas paloasema"- konseptia. Hankkeessa valvotaan rakentamisen aikana puhtaudenhallintaa. Hanke toteutetaan turvaluokiteltuna hankkeena, jossa suunnitteluaineisto on salassa pidettävää (JulkL (612/1999) 24.1 §:n 7-8 k) ja sitä käsitellään kuin TL IV ja työmaan käytännöt noudattavat hankkeen tietoturvallisuussopimusta. Tavoiteaikataulu: Urakoitsijoiden hankinnat 08-10/2026. Rakentaminen alkaa 11/2026. Rakennus on vastaanotettavissa Q1/2028. Urakkamuoto on jaettu urakka: EU-kynnysarvon ylittäviä urakoitsijahankintoja ovat - Pääurakoitsija, joka toimii päätoteuttajana, jolle muut urakat alistetaan. Tehtäviin kuuluvat rakennus- ja maarakennustyöt, sekä mm. työmaan johtotehtävät mukaan lukien tietoturvallisuussopimuksessa esitetyt johtotehtävät. - Talotekninen urakoitsija, jonka tehtäviin kuuluvat LVIJ- sekä sähkötekniset työt. Kansallisen kynnysarvon ylittäviä urakoitsijahankintoja ovat: - Automaatiourakoitsija. - Sammutuslaitteistourakoitsija, jonka tehtäviin kuuluu sprinkleri- ja kaasusammutusjärjestelmät. Hankintamenettely: Hankinnat toteutetaan urakoittain nopeutettuna neuvottelumenettelynä. Osallistumispyyntöjen arvioitu julkaisuajankohta on viikolla 33. Tarjousasiakirjojen julkisuutta on rajoitettu: salassa pidettäväksi määrätyt asiakirjat toimitetaan vain tarjouskilpailun viimeiseen vaiheeseen valituille toimijoille (laki viranomaisten toiminnan julkisuudesta 621/1999 24§ kohta 8).
Internal identifier: TEKN26SA620413
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work