450203-2026 - Competition
Finland – Cleaning services – Siivouspalvelujen hankinta Siuntion, Inkoon, Hangon ja Espoon alueille
OJ S 124/2026 01/07/2026
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Services
1. Buyer
1.1.
Buyer
Official nameLänsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Emailhankinta@luvn.fi
Legal type of the buyerRegional authority
Activity of the contracting authorityHealth
2. Procedure
2.1.
Procedure
TitleSiivouspalvelujen hankinta Siuntion, Inkoon, Hangon ja Espoon alueille
DescriptionLänsi-Uudenmaan hyvinvointialue (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia siivouspalveluiden hankinnasta. Hankinnassa hankitaan toistaiseksi voimassa oleville kohteille ylläpitosiivousta, vuosihuoltotöitä ja erikseen tilattavia siivoustöitä, esimerkiksi kalusteiden pesua. Hankinnan ennakoitu arvo on 7 100 000 euroa (alv 0 %), joka jakautuu osa-alueiden kesken seuraavasti: Osa-alue 1 Siuntion ja Inkoon alue ennakoitu arvo on 1 300 000 € (alv 0%). Osa-alue 2 Hangon alue ennakoitu arvo on 2 000 000 € (alv 0%) Osa-alue 3 Espoon itäinen alue (Leppävaara ja Tapiola) ennakoitu arvo on 3 800 000 € (alv 0 %) Jokaiselle osa-alueelle valitaan yksi (1) toimittaja ja yksi (1) varatoimittaja. Varatoimittajan kanssa voidaan tehdä sopimus, mikäli Toimittajan sopimus päättyy osittain tai kokonaan pääsääntöisesti irtisanomisen johdosta. Varatoimittajalta voidaan myös pyytää yksittäisten kohteiden osalta palvelun tuottamista. Kohteiden hinnoittelussa noudatetaan varatoimittajan tarjouksessaan antamia hintoja mahdollisine sopimusehtojen mukaisine hinnankorotuksineen. Tilaaja järjestää kiinnostuneille tarjoajille kohdekäynnit Espoossa ja Hangossa viikolla 25. Tarkemmat tiedot kohteista ja ajankohdista löytyy liitteen 2.1 "Kohdeluettelo ja hinnat" kolmannelta välilehdeltä "Näyttösuunnitelma". Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on tarjouspyynnön liitteellä 2. "Hankinnan kohteen kuvaus".
Procedure identifierdaa3108d-93da-4d15-982c-b0e7de7b56d2
Internal identifier3932/2025
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
2.1.1.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
2.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Additional informationSiuntio,Inkoo ja Hanko
2.1.4.
General information
Legal basis
Directive 2014/24/EU
2.1.5.
Terms of procurement
Terms of submission
Maximum number of lots for which one tenderer can submit tenders3
Terms of contract
Maximum number of lots for which contracts can be awarded to one tenderer3
2.1.6.
Grounds for exclusion
Sources of grounds for exclusionProcurement DocumentNoticeEuropean Single Procurement Document (ESPD)
CorruptionTarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu lahjonnasta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
FraudTarjoajalle tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen, on annettu petoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Money laundering or terrorist financingTarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rahanpesusta tai terrorismin rahoituksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Participation in a criminal organisationTarjoajalle tai henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu rikollisjärjestön toimintaan osallistumisesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Terrorist offences or offences linked to terrorist activitiesTarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, annettu terrorismirikoksesta tai terroritoimintaan liittyvästä rikoksesta lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Child labour and including other forms of trafficking in human beingsTarjoajalle itselleen tai mille tahansa henkilölle, joka on sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai jolla on siinä päätös-, edustus- tai valvontavaltaa, on annettu lapsityövoiman käytöstä tai muista ihmiskaupan muodoista lainvoimainen tuomio, joka on annettu enintään viisi vuotta sitten tai jolla suoraan vahvistettu poissulkeminen on edelleen voimassa.
Breaching of obligations in the fields of environmental lawTarjoaja on rikkonut ympäristölainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Breaching of obligations in the fields of labour lawTarjoaja on rikkonut työlainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Breaching of obligations in the fields of social lawTarjoaja on rikkonut sosiaalilainsäädännön mukaisia velvoitteitaan.
Agreements with other economic operators aimed at distorting competitionTarjoaja on tehnyt muiden kanssa sopimuksia, joilla pyritään vääristämään kilpailua.
Grave professional misconductTarjoaja on syyllistynyt ammatin harjoittamiseen liittyvään vakavaan virheeseen.
Misrepresentation, withheld information, unable to provide required documents or obtained confidential information of this procedureTarjoajaa koskee jokin seuraavista tilanteista. a) on syyllistynyt väärän tiedon antamiseen poissulkemis- tai valintaperusteiden osalta, b) on jättänyt antamatta tällaisia tietoja, c) on toimittanut viiveellä tai ei lainkaan ostajan vaatimia tietoja, tai d) on yrittänyt vaikuttaa ostajan päätöksentekoprosessiin asiattomalla tavalla tai hankkinut luottamuksellista tietoa, joista voisi olla sille hankintamenettelyssä asiaankuulumatonta etua, taikka on toimittanut harhaanjohtavia tietoja, joilla voi olla merkittävä vaikutus poissulkemista, tarjoajan valintaa tai hankintaa koskeviin päätöksiin.
Early termination, damages, or other comparable sanctionsTarjoajan aikaisempia hankintasopimuksia tai käyttöoikeussopimuksia on irtisanottu ennenaikaisesti tai kyseisen aikaisemman sopimuksen yhteydessä on vaadittu vahingonkorvauksia tai määrätty muita vastaavia seuraamuksia.
Breaching of obligations set under purely national exclusion groundsTarjoajan hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-,päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu työturvallisuusrikoksesta, työaikasuojelurikoksesta, työsyrjinnästä, kiskonnantapaisesta työsyrjinnästä, työntekijöiden järjestäytymisvapauden loukkaamisesta tai luvattoman ulkomaisen työvoiman käytöstä.
Breaching obligation relating to payment of social security contributionsTarjoaja on rikkonut sosiaaliturvamaksujen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Breaching obligation relating to payment of taxesTarjoaja on rikkonut verojen maksamiseen liittyviä velvoitteitaan sijoittumismaassaan tai ostajan maassa.
Business activities are suspendedTarjoajan liiketoiminta on keskeytetty.
BankruptcyTarjoaja on konkurssissa.
Arrangement with creditorsTarjoajalla on järjestelyjä velkojien kanssa.
InsolvencyTarjoajan osalta on käynnistetty maksukyvyttömyys- tai likvidaatiomenettely.
Assets being administered by liquidatorTarjoajan varat ovat selvitysmiehen tai tuomioistuimen hallinnassa.
Analogous situation like bankruptcy, insolvency or arrangement with creditors under national lawTarjoaja on kansalliseen lainsäädäntöön ja kansallisiin määräyksiin perustuen yllämainittuja tilanteita vastaavassa samankaltaisessa menettelyssä.
5. Lot
5.1.
LotLOT-0001
TitleOsa-alue 1 Siuntion ja Inkoon alue
DescriptionOsa-alue 1 Siuntion ja Inkoon alue
Internal identifier1-0
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Additional informationSiivous Siuntion ja Inkoon alueella olevissa kohteissa.
5.1.3.
Estimated duration
Other durationUnlimited
5.1.6.
General information
Reserved participation
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA)no
This procurement is also suitable for small and medium-sized enterprises (SMEs)yes
5.1.7.
Strategic procurement
Social objective promotedFair working conditions
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteriaProcurement DocumentNoticeEuropean Single Procurement Document (ESPD)
CriterionEnrolment in a relevant professional register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin ammattirekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionEnrolment in a trade register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin kaupparekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionTarjoajan ottaman ammatinharjoittajan vastuuvakuutuksen vakuutussumma on oltava vähintään 1 000 000 euroa.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionLuottotiedot Tarjoajan luottotiedot ovat lähtökohtaisesti häiriöttömät. Tilaaja voi harkintansa mukaan hyväksyä tarjoajan, mikäli sen luottotiedoissa olevat häiriömerkinnät ovat vähäisiä.

CriterionReferences on specified services
Description of selection criterionTarjoaja on suorittanut viitejakson aikana seuraavantyyppiset pääasialliset palvelut: Hankintaviranomaiset voivat vaatia enintään kolmen vuoden kokemuksen tai hyväksyä yli kolme vuotta aikaisemmin hankitun kokemuksen. Vaatimus: OSA-ALUE 1 SIUNTION JA INKOON ALUE: Kokemus vastaavista toimituksista/referenssit Tarjoajalla on hankinnan kohteen laatu ja laajuus huomioon ottaen riittävästi kokemusta vastaavista toimituksista. Riittävänä kokemuksena pidetään vähintään 1 kpl referenssejä tarjousten jättämisen määräpäivästä laskettuna kolmelta (3) edeltävältä vuodelta. Referenssiksi lasketaan vähintään 12 kuukautta voimassa ollut siivoussopimus, jossa siivottavien neliöiden määrä on ollut vähintään 7 000 neliötä. Samaa referenssiä voi käyttää useammalla osa-alueella. Tiedot esitetään liitteellä 5. Referenssilomake.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionAsiakasvastaavan nimeäminen ja vaatimukset. Tarjoaja nimeää asiakasvastaavan yhteystietolomakkeella. Tarjoajan nimeämällä asiakasvastaavalla tulee olla vähintään soveltuva siivouspalvelualan erikoisammattitutkinto ja vähintään viiden (5) vuoden työkokemus siivousalalta. Asiakasvastavan tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason C 1.1 mukaisesti. Asiakasvastaavalla tulee olla aina perehdytetty vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionPalveluesihenkilön nimeäminen ja vaatimukset Tarjoaja nimeää palveluesihenkilön yhteystietolomakkeella. Palveluesihenkilöllä tulee olla vähintään siivousalan perustutkinto ja vähintään kahden (2) vuoden työkokemus työnjohtotehtävistä siivousalalla. Mikäli palveluesihenkilöllä ei vielä ole puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan lähiesimiestyön ammattitutkintoa, on se suoritettava kolmen (3) vuoden sisällä sopimuksen alkamisesta tai henkilön vaihtumisesta. Palveluesihenkilön ja muun työnjohdon tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason B 2.2 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä tulee aina olla vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionSiivoushenkilöstö Tarjoaja toimittaa kohdekohtaiset tiedot siivoushenkilöstöstä viimeistään yksi (1) viikko ennen palvelun aloittamista. Tarjoaja vakuuttaa, että seuraavat ehdot täyttyvät: Sopimuksen alkaessa siivoushenkilöstöstä vähintään yhdellä (1) tulee olla vähintään toimitilahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Joka vuosi sopimuskauden ajan vähintään yhden (1) siivoojan tulee suorittaa toimitiltahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Siivoushenkilöstöllä tulee olla vähintään yhden (1) vuoden työkokemus siivousalalta. Siivoushenkilöstön tulee puhua ja kirjoittaa suomea tai englantia kielitason A 1.3 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä ja siivoushenkilökunnalla tulee olla yhteisenä kielenä suomi tai englanti.
5.1.10.
Award criteria
Criterion
TypePrice
NameHintapisteet
DescriptionHintapisteiden maksimimäärä on 80 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number80
Criterion
TypeQuality
NameLaatupisteet
DescriptionLaadun maksimimäärä on 20 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number20
5.1.11.
Procurement documents
Deadline for requesting additional information22/06/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Address of the procurement documentshttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission
Electronic submissionRequired
Address for submissionhttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
Languages in which tenders or requests to participate may be submittedFinnish
Electronic catalogueNot allowed
Tenderers may submit more than one tenderNot allowed
Deadline for receipt of tenders10/08/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Duration during which the tender must remain valid8 Months
Information about public opening
Opening date10/08/2026 09:05:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Terms of contract
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmesNo
Electronic invoicingRequired
Electronic ordering will be usedyes
Electronic payment will be usedyes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisationMarkkinaoikeus
Information about review deadlines: Löytyvät myöhemmin julkaistavan hankintapäätöksen liitteistä.
5.1.
LotLOT-0002
TitleOsa-alue 2 Hangon alue
DescriptionOsa-alue 2 Hangon alue
Internal identifier2-1
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Additional informationSiivous Hangon alueella olevissa kohteissa.
5.1.3.
Estimated duration
Other durationUnlimited
5.1.6.
General information
Reserved participation
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA)no
This procurement is also suitable for small and medium-sized enterprises (SMEs)yes
5.1.7.
Strategic procurement
Social objective promotedFair working conditions
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteriaProcurement DocumentNoticeEuropean Single Procurement Document (ESPD)
CriterionEnrolment in a relevant professional register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin ammattirekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionEnrolment in a trade register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin kaupparekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionTarjoajan ottaman ammatinharjoittajan vastuuvakuutuksen vakuutussumma on vähintään 1 000 000 euroa.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionLuottotiedot Tarjoajan luottotiedot ovat lähtökohtaisesti häiriöttömät. Tilaaja voi harkintansa mukaan hyväksyä tarjoajan, mikäli sen luottotiedoissa olevat häiriömerkinnät ovat vähäisiä.

CriterionReferences on specified services
Description of selection criterionTarjoaja on suorittanut viitejakson aikana seuraavantyyppiset pääasialliset palvelut: Hankintaviranomaiset voivat vaatia enintään kolmen vuoden kokemuksen tai hyväksyä yli kolme vuotta aikaisemmin hankitun kokemuksen. OSA-ALUE 2 HANGON ALUE: Kokemus vastaavista toimituksista/referenssit Tarjoajalla on hankinnan kohteen laatu ja laajuus huomioon ottaen riittävästi kokemusta vastaavista toimituksista. Riittävänä kokemuksena pidetään vähintään 1 kpl referenssejä tarjousten jättämisen määräpäivästä laskettuna kolmelta (3) edeltävältä vuodelta. Referenssiksi lasketaan vähintään 12 kuukautta voimassa ollut siivoussopimus, jossa siivottavien neliöiden määrä on ollut vähintään 9 000 neliötä. Samaa referenssiä voi käyttää useammalla osa-alueella. Tiedot esitetään liitteellä 5. Referenssilomake.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionAsiakasvastaavan nimeäminen ja vaatimukset. Tarjoaja nimeää asiakasvastaavan yhteystietolomakkeella. Tarjoajan nimeämällä asiakasvastaavalla tulee olla vähintään soveltuva siivouspalvelualan erikoisammattitutkinto ja vähintään viiden (5) vuoden työkokemus siivousalalta. Asiakasvastavan tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason C 1.1 mukaisesti. Asiakasvastaavalla tulee olla aina perehdytetty vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionPalveluesihenkilön nimeäminen ja vaatimukset Tarjoaja nimeää palveluesihenkilön yhteystietolomakkeella. Palveluesihenkilöllä tulee olla vähintään siivousalan perustutkinto ja vähintään kahden (2) vuoden työkokemus työnjohtotehtävistä siivousalalla. Mikäli palveluesihenkilöllä ei vielä ole puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan lähiesimiestyön ammattitutkintoa, on se suoritettava kolmen (3) vuoden sisällä sopimuksen alkamisesta tai henkilön vaihtumisesta. Palveluesihenkilön ja muun työnjohdon tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason B 2.2 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä tulee aina olla vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionSiivoushenkilöstö Tarjoaja toimittaa kohdekohtaiset tiedot siivoushenkilöstöstä viimeistään yksi (1) viikko ennen palvelun aloittamista. Tarjoaja vakuuttaa, että seuraavat ehdot täyttyvät: Sopimuksen alkaessa siivoushenkilöstöstä vähintään yhdellä (1) tulee olla vähintään toimitilahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Joka vuosi sopimuskauden ajan vähintään yhden (1) siivoojan tulee suorittaa toimitiltahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Siivoushenkilöstöllä tulee olla vähintään yhden (1) vuoden työkokemus siivousalalta. Siivoushenkilöstön tulee puhua ja kirjoittaa suomea tai englantia kielitason A 1.3 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä ja siivoushenkilökunnalla tulee olla yhteisenä kielenä suomi tai englanti.
5.1.10.
Award criteria
Criterion
TypePrice
NameHintapisteet
DescriptionHintapisteiden maksimäärä on 80 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number80
Criterion
TypeQuality
NameLaatupisteet
DescriptionLaatupisteiden maksimimäärä on 20 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number20
5.1.11.
Procurement documents
Deadline for requesting additional information22/06/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Address of the procurement documentshttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission
Electronic submissionRequired
Address for submissionhttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
Languages in which tenders or requests to participate may be submittedFinnish
Electronic catalogueNot allowed
Tenderers may submit more than one tenderNot allowed
Deadline for receipt of tenders10/08/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Duration during which the tender must remain valid8 Months
Information about public opening
Opening date10/08/2026 09:05:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Terms of contract
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmesNo
Electronic invoicingRequired
Electronic ordering will be usedyes
Electronic payment will be usedyes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisationMarkkinaoikeus
Organisation providing more information on the review proceduresLänsi-Uudenmaan hyvinvointialue
5.1.
LotLOT-0003
TitleOsa-alue 3 Espoon itäinen alue (Leppävaara ja Tapiola)
DescriptionEspoon itäinen alue (Leppävaara ja Tapiola)
Internal identifier3-2
5.1.1.
Purpose
Main nature of the contractServices
Main classification (cpv): 90910000 Cleaning services
5.1.2.
Place of performance
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Additional informationSiivous Espoon alueella olevissa kohteissa.
5.1.3.
Estimated duration
Other durationUnlimited
5.1.6.
General information
Reserved participation
Participation is not reserved.
Procurement Project not financed with EU Funds.
The procurement is covered by the Government Procurement Agreement (GPA)no
This procurement is also suitable for small and medium-sized enterprises (SMEs)yes
5.1.7.
Strategic procurement
Social objective promotedFair working conditions
5.1.9.
Selection criteria
Sources of selection criteriaProcurement DocumentEuropean Single Procurement Document (ESPD)Notice
CriterionEnrolment in a relevant professional register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin ammattirekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionEnrolment in a trade register
Description of selection criterionTarjoaja on merkitty asiaankuuluviin sijoittautumisjäsenvaltionsa pitämiin kaupparekistereihin: Se on merkitty sijoittautumisjäsenvaltion pitämään, direktiivin 2014/24/EU liitteessä XI kuvattuun ammattirekisteriin; tietyistä jäsenvaltioista tulevien tarjoajien täytyy mahdollisesti täyttää muita samassa liitteessä säädettyjä vaatimuksia.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionTarjoajan ottaman ammatinharjoittajan vastuuvakuutuksen vakuutussumma on vähintään 1 000 000 euroa.

CriterionOther economic or financial requirements
Description of selection criterionLuottotiedot Tarjoajan luottotiedot ovat lähtökohtaisesti häiriöttömät. Tilaaja voi harkintansa mukaan hyväksyä tarjoajan, mikäli sen luottotiedoissa olevat häiriömerkinnät ovat vähäisiä.

CriterionReferences on specified services
Description of selection criterionTarjoaja on suorittanut viitejakson aikana seuraavantyyppiset pääasialliset palvelut: Hankintaviranomaiset voivat vaatia enintään kolmen vuoden kokemuksen tai hyväksyä yli kolme vuotta aikaisemmin hankitun kokemukse OSA-ALUE 3 ESPOON ALUE: Kokemus vastaavista toimituksista/referenssit Tarjoajalla on hankinnan kohteen laatu ja laajuus huomioon ottaen riittävästi kokemusta vastaavista toimituksista. Riittävänä kokemuksena pidetään vähintään 1 kpl referenssejä tarjousten jättämisen määräpäivästä laskettuna kolmelta (3) edeltävältä vuodelta. Referenssiksi lasketaan vähintään 12 kuukautta voimassa ollut siivoussopimus, jossa siivottavien neliöiden määrä on ollut vähintään 20 000 neliötä. Samaa referenssiä voi käyttää useammalla osa-alueella. Tiedot esitetään liitteellä 5. Referenssilomake

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionAsiakasvastaavan nimeäminen ja vaatimukset. Tarjoaja nimeää asiakasvastaavan yhteystietolomakkeella. Tarjoajan nimeämällä asiakasvastaavalla tulee olla vähintään soveltuva siivouspalvelualan erikoisammattitutkinto ja vähintään viiden (5) vuoden työkokemus siivousalalta. Asiakasvastavan tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason C 1.1 mukaisesti. Asiakasvastaavalla tulee olla aina perehdytetty vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionPalveluesihenkilön nimeäminen ja vaatimukset Tarjoaja nimeää palveluesihenkilön yhteystietolomakkeella. Palveluesihenkilöllä tulee olla vähintään siivousalan perustutkinto ja vähintään kahden (2) vuoden työkokemus työnjohtotehtävistä siivousalalla. Mikäli palveluesihenkilöllä ei vielä ole puhtaus- ja kiinteistöpalvelualan lähiesimiestyön ammattitutkintoa, on se suoritettava kolmen (3) vuoden sisällä sopimuksen alkamisesta tai henkilön vaihtumisesta. Palveluesihenkilön ja muun työnjohdon tulee puhua ja kirjoittaa suomen kieltä vähintään kielitason B 2.2 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä tulee aina olla vastaavan koulutuksen ja työkokemuksen omaava sijainen. Tarjoaja vakuuttaa, että edellä mainitut vaatimukset täyttyvät.

CriterionReferences on specified works
Description of selection criterionSiivoushenkilöstö Tarjoaja toimittaa kohdekohtaiset tiedot siivoushenkilöstöstä viimeistään yksi (1) viikko ennen palvelun aloittamista. Tarjoaja vakuuttaa, että seuraavat ehdot täyttyvät: Sopimuksen alkaessa siivoushenkilöstöstä vähintään yhdellä (1) tulee olla vähintään toimitilahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Joka vuosi sopimuskauden ajan vähintään yhden (1) siivoojan tulee suorittaa toimitiltahuoltajan tai laitoshuoltajan ammattitutkinto. Siivoushenkilöstöllä tulee olla vähintään yhden (1) vuoden työkokemus siivousalalta. Siivoushenkilöstön tulee puhua ja kirjoittaa suomea tai englantia kielitason A 1.3 mukaisesti. Palveluesihenkilöllä ja siivoushenkilökunnalla tulee olla yhteisenä kielenä suomi tai englanti.
5.1.10.
Award criteria
Criterion
TypePrice
NameHintapisteet
DescriptionHintapisteiden maksimimäärä on 80 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number80
Criterion
TypeQuality
NameLaatupisteet
DescriptionLaatupisteiden maksimimäärä on 20 pistettä.
Category of award weight criterionWeight (points, exact)
Award criterion number20
5.1.11.
Procurement documents
Deadline for requesting additional information22/06/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Address of the procurement documentshttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
5.1.12.
Terms of procurement
Terms of submission
Electronic submissionRequired
Address for submissionhttps://tarjouspalvelu.fi/luhva?id=588358&tpk=693a2085-0349-49a2-a5ed-9b0d723bbd40
Languages in which tenders or requests to participate may be submittedFinnish
Electronic catalogueNot allowed
Tenderers may submit more than one tenderNot allowed
Deadline for receipt of tenders10/08/2026 09:00:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Duration during which the tender must remain valid8 Months
Information about public opening
Opening date10/08/2026 09:05:00 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Terms of contract
The execution of the contract must be performed within the framework of sheltered employment programmesNo
Electronic invoicingRequired
Electronic ordering will be usedyes
Electronic payment will be usedyes
5.1.15.
Techniques
Framework agreement
No framework agreement
Information about the dynamic purchasing system
No dynamic purchase system
5.1.16.
Further information, mediation and review
Review organisationMarkkinaoikeus
Information about review deadlines: Muutoksenhakuohjeet julkaistaan hankintapäätöksen liitteenä.
8. Organisations
8.1.
ORG-0001
Official nameMarkkinaoikeus
Registration number3006157-6
Postal addressRadanrakentajantie 5
TownHelsinki
Postcode00520
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Emailmarkkinaoikeus@oikeus.fi
Telephone+358 295643300
Internet addresshttp://www.oikeus.fi/markkinaoikeus
Roles of this organisation
Review organisation
8.1.
ORG-0002
Official nameLänsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Registration number3221347-3
Postal addressTekniikantie 15
TownPL 33 Länsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Postcode02033
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Contact pointLänsi-Uudenmaan hyvinvointialue
Emailhankinta@luvn.fi
Telephone+358 291512000
Internet addresshttps://www.luvn.fi/fi
Roles of this organisation
Buyer
Organisation providing more information on the review procedures
8.1.
ORG-0003
Official nameHansel Oy (Hilma)
Registration numberFI09880841
Postal addressMannerheiminaukio 1a
TownHelsinki
Postcode00100
Country subdivision (NUTS)Helsinki-Uusimaa (FI1B1)
CountryFinland
Contact pointeSender
Emailtekninen@hankintailmoitukset.fi
Telephone029 55 636 30
Internet addresshttp://hankintailmoitukset.fi
Roles of this organisation
TED eSender
10. Change
Version of the previous notice to be changed7dbb5982-e8ad-40d3-9d0d-b767cd5a547a-01
Main reason for changeInformation now available
DescriptionEtenkin liikkeenluovutusta koskien Tilaaja koki tarpeelliseksi julkaista lisäinformaatiota. Myös siivousohjeita lisättiin. Kaikki täsmennykset käyvät ilmi kysymykset & vastaukset -asiakirjasta, joka julkaistiin tarjoajille 29.6.2026.
Notice information
Notice identifier/versiona068296f-dfee-46c5-8e73-491905305dd2  -  01
Form typeCompetition
Notice typeContract or concession notice – standard regime
Notice subtype16
Notice dispatch date29/06/2026 13:06:21 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Notice dispatch date (eSender)29/06/2026 13:06:23 (UTC+00:00) Western European Time, GMT
Languages in which this notice is officially availableFinnish
Notice publication number450203-2026
OJ S issue number124/2026
Publication date01/07/2026