450280-2026 - Competition
Romania – Rolling stock – Achiziționarea a 14 tram-trenuri electrice destinate conectării MUNICIPIULUI ORADEA de ZONA METROPOLITANĂ și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații necesare funcționării respectivelor tram-trenuri
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleAchiziționarea a 14 tram-trenuri electrice destinate conectării MUNICIPIULUI ORADEA de ZONA METROPOLITANĂ și achiziționarea serviciilor de mentenanță și reparații necesare funcționării respectivelor tram-trenuri
DescriptionBeneficiul major care justifică implementarea unei rețele de tren metropolitan îl reprezintă faptul că acest tip de transport îmbină avantajele esențiale ale transportului urban (în cazul de față cu tramvaiul și autobuzul) cu cele ale trenului regional în zonele suburbane, contribuind semnificativ la reducerea numărului de autoturisme, ajutând astfel la diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de sectorul transporturilor. Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit constă în furnizarea a 14 tram-trenuri electrice (3 VEHICULE 25KV C.A./ 0,6 KV C.C./autonomie + 11 VEHICULE 0,6 KV C.C./autonomie), conform celor menționate în cuprinsul Caietului de sarcini. Durata contractului de achiziție: 84 luni (24 de luni livrarea produselor și 60 de luni perioada de garanție tehnică necondiționată), începând cu data semnării acestuia de către ambele părți contractante. În conf cu prev art. 160 alin.(1) din Lg nr. 98/2016, termenul limita pana la care orice op ec are dreptul de a solicita clarificari sau informatii in legatura cu doc de atrib este cu 25 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.In conf cu prev art. 160 alin. (2) din Lg 98/2016. Termenul limită până la care autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor va fi: în a 11 a zi înainte de data limită de depunere a oferelor. Valoarea estimată a contractului de achiziție publică este 461,968,200 lei fără TVA din care: - 455,810,145.00 lei fără TVA furnizare 14 tram-trenuri electrice - 6,158,055.00 lei fără TVA servicii mentenanță și reparații;
Internal identifier4244997/14/2025
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 34620000 Rolling stock
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionBeneficiul major care justifică implementarea unei rețele de tren metropolitan îl reprezintă faptul că acest tip de transport îmbină avantajele esențiale ale transportului urban (în cazul de față cu tramvaiul și autobuzul) cu cele ale trenului regional în zonele suburbane, contribuind semnificativ la reducerea numărului de autoturisme, ajutând astfel la diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră generate de sectorul transporturilor. Drept urmare se va achiziționa materialul rulant necesar precum și serviciile accesorii de mentenanță a acestora, pe parcursul perioadei de funcționare.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 50222000 Repair and maintenance services of rolling stock