452942-2022 - ResultRomania-Timișoara: Tramway passenger coaches
Contract award notice
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare TRAMVAIE NOI aferent proiectului ,,Înnoirea flotei de tramvaie”, CUI 14756536-2018-PAAPD1001194
Reference number: 14756536-2018-PAAPD1001194
II.1.2.
Main CPV code
34622100 Tramway passenger coaches
II.1.4.
Short description
În baza contractului se vor achiziționa 16 buc. tramvaie noi articulate cu podea coborâtă acționate prin invertoare și motoare asincrone de curent alternativ, alimentate de la rețea de contact sau dintr-o unitate de stocare a energiei electrice (montată în tramvai), cu post de conducere la un singur capăt și uși de acces pe partea dreaptă față de direcția de mers înainte.
Vagoanele de tramvai sunt destinate transportului public de călători în Municipiul Timișoara, încadrându-se în condițiile tehnice și funcționale date (infrastructură, circulație generală), respectiv adaptându-se cerințelor obligatorii din caietul de sarcini.
Intrucat vârsta medie a parcului de tramvaie utilizat în prezent de STPT este de 41,5 ani, tramvaiele fiind produse între anii 1962-1973, începând cu anul 2010, acestea îndeplinesc condiţiile legale de casare, fiind dificil de operat şi necesită mentenanță preventivă costisitoare, pentru îmbunătăţirea operării flotei şi reducerea costurilor de mentenanță este necesară înlocuirea strategică a vehiculelor, conform unor standarde înalte de accesibilitate şi deplasare. Ca atare autoritatea contractanta in baza prezentului contract in perioada de derulare a acestuia (4 ani) poate achizitiona suplimentar 24 buc. tramvaie noi articulate cu aceleasi caracteristici tehnice cu cele ofertate sau superioare celor ofertate in cazul in care furnizorul de tramvaie a lansat in aceasta perioada (4 ani) produse de ultima generatie superioare celor ofertate, la acelasi pret unitar cu cele ofertate.Cantitatile achizitionate suplimentar se vor realiza direct prin aplicarea clauzelor contractuale conform prevederilor art. 221 alin (1) litera a) din Legea 98/2016 cu toate completarile si modificarile ulterioare.
Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare /informatii suplimentare, in a 20 -a zi si, respectiv in a 11 zi înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor, in conditiile in care solicitarile se vor adresa cu cel putin 20 zile înainte de termenul limita stabilit pentru depunerea ofertelor. Clarificarile depuse dupa acest termen nu vor mai fi luate in considerare.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Intrucat vârsta medie a parcului de tramvaie utilizat în prezent de STPT este de 41,5 ani, tramvaiele fiind produse între anii 1962-1973, începând cu anul 2010, acestea îndeplinesc condiţiile legale de casare, fiind dificil de operat şi necesită mentenanță preventivă costisitoare, pentru îmbunătăţirea operării flotei şi reducerea costurilor de mentenanță este necesară înlocuirea strategică a vehiculelor, conform unor standarde înalte de accesibilitate şi deplasare. Ca atare autoritatea contractanta in baza prezentului contract in perioada de derulare a acestuia (4 ani) poate achizitiona suplimentar 24 buc. tramvaie noi articulate cu aceleasi caracteristici tehnice cu cele ofertate sau superioare celor ofertate in cazul in care furnizorul de tramvaie a lansat in aceasta perioada (4 ani) produse de ultima generatie superioare celor ofertate, la acelasi pret unitar cu cele ofertate.Cantitatile achizitionate suplimentar se vor realiza direct prin aplicarea clauzelor contractuale conform prevederilor art. 221 alin (1) litera a) din Legea 98//2016 cu toate completarile si modificarile ulterioare.