See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4kV elaborare documentaţie tehnică, obtinere autorizatie de constructie +DDE, servicii de instalare componente SMI, execuție lucrări joasa si medie tensiune - 3 loturi (Fond Modernizare)
Description: A. Elaborarea documentațiilor tehnice (faza PTh, CS, PAC şi DDE) B. Servicii de instalare componente SMI (contoare, concentratoare, interfete HAN), testare şi PIF) C. Lucrari generale de Medie Tensiune (MT) - Se vor realiza 2 posturi de transformare, racorduri MT; inlocuirea cutiei de distribuție de joasă tensiune (se va avea în vedere când instalaţia de legare la pământ este folosită în comun pentru partea de MT şi pentru partea de JT); inlocuire coloane de JT existente (dacă este cazul); inlocuire cadrele de siguranțe MT; inlocuire transformatoarele de putere la care a rezultat, in urma calcului electric, un grad ce incarcare ridicat; inlocuire separatoare de post amplasate pe stalpul postului de transformare acolo unde amplasamentul permite acest lucru. D. Lucrari generale de Joasa Tensiune -Se vor înlocui conductoarele clasice și cele izolate subdimensionate, deteriorate; -Circuitul de forta si circuitul de iluminat public vor fi integrate in acelasi fascicul de conductor torsadat de tipul NFA2X 50Ol-Al+3xS1+1xS2 (S1-sectiunea conductor de forta, S2-sectiune conductor de iluminat public); inlocuire stâlpi necorespunzători, de lemn și metal sau de beton fisurați sau ancorați; se vor îndrepta stâlpii de beton înclinați, unde este cazul; -Se vor înlocui și amplasa pe domeniul public sau privat la limita cu domeniul public, stâlpii necorespunzători funcție de configurația rețelei;-Se vor reglementa circuitelor de telecomunicații amplasate pe stâlpii reamplasați; -Se vor realiza prize de pamant noi la posturile de transformare; modernizare branșamente de JT, eliminare situații de tipul „alimentare branșament din branșament” prin soluții adaptate situației din teren; In stabilirea soluțiilor de branșare nu s-a efectuat traversarea drumurilor publice sistematizate cu coloane electrice de abonat şi amplasarea grupurilor de măsură ale unui consumator în domeniul public; se vor monta cutii de sectionare astfel încât la terminarea lucrărilor, instalațiile să corespundă cerințelor normativelor și prescripțiilor în vigoare privind asigurarea protecției la curenții de scurtcircuit și punere la pământ. Pentru siguranțele din cutia de secționare se va asigura condiția de sensibilitate (conform normativelor in vigoare) față de valorile siguranțelor din CD/TD din PT. Amplasarea cutiei de secționare se va face de regulă pe un stâlp special existent, la un gabarit față de sol al cutiei care să asigure exploatarea/mentenanța echipamentelor în condiții de siguranță (1,4÷ 1,6 m); Inscripționarea instalațiilor se va realiza în conformitate cu IP-SSM 33 – Semnalizarea de securitate și/sau sănătate a instalațiilor electrice, a DELGAZ GRID; documentațiile vor conține detaliile privind modul fizic de realizare a inscripționărilor; Pentru respectarea numărului maxim de întreruperi se vor asigura – dacă se va considera necesar - alimentări alternative ale utilizatorilor, utilizând confrom cerintelor caietului de sacini, soluțiile: o Realizarea de provizorate; o Montarea de grupuri electrogene.
Internal identifier: RO10976687/5003/2024-2028
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45310000 Electrical installation work
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lot 1 - Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4 kV
Description: Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4 kV“– elaborare documentaţie tehnică faza PTh+CS+PAC, inclusiv obtinere autorizatie de constructie +DDE , servicii de instalare componente SMI, execuție lucrări pe partea de joasa si medie tensiune Lot 1. Zona omogenă este o zonă care are consumatori preponderent casnici a caror alimentare este asigurată din una sau mai multe staţii de transformare (consumatorii casnici sunt alimentati din 9 statii de transformare, prin 14 linii de medie tensiune, care alimenteaza 78 posturi de transformare). Într-o zonă de consumatori de energie electrică pot fi atât consumatori casnici (în număr preponderent) dar și consumatori noncasnici mici (de ex. birouri, minimarket-uri, etc) alimentați din aceeaşi rețea de energie. Zona omogenă reprezintă o zona deservită de o rețea radială (fiecare din cele 78 posturi de transformare este alimentat radial din cele 14 linii de medie tensiune alimentate de asemenea radial cu posibilitate de functionare in bucla din cele 9 statii de transformare care la randul lor sunt conectate in schema buclata pe partea de 110 kV). Zona omogenă selectată grupează un număr total de 11067 utilizatori, respectiv zona tampon cuprinde 556 utilizatori. Lot 1 zona omogena/tampon cuprinde: PTA 2 VADURELE BS PTA PROIECTAT VADURELE PTA 1 TUTCANI VALE PTA 1 BIRNADU PTA 1 BORNIS PTA 1 HLAPESTI PTA 2 HLAPESTI PTA 1 MASTACAN DRAGOMIRESTI PTA 1 UNGHI PTA 2 GROZAVESTI PTA 1 GROZAVESTI PTA 1 POIANA PTA 2 OANTU PTA 1 OANTU PTA 1 GOSMANI PTA 2 GOSMANI PTA 3 GOSMANI PTA 1 Trifesti PTA 2 Trifesti PTA 3 Trifesti PTA 4 Trifesti PTA 9 Trifesti PTA 10 Trifesti PTA 11 Trifesti PTA 12 Trifesti PTA 1 CHILII PTA 1 CORNI Obiectul achiziției este realizarea lucrărilor mentionate, constând în: • Elaborarea documentatiilor tehnico – economice (faza PTh+CS+DTAC+DDE); • Achiziția și livrarea tuturor materialelor și echipamentelor necesare realizării lucrării; • Execuție lucrari in reteaua de medie tensiune/post de transformare; • Executie lucrari in reteaua de joasa tensiune.
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 45231400 Construction work for electricity power lines
Additional classification (cpv): 31213000 Distribution equipment, 31681410 Electrical materials, 45315500 Medium-voltage installation work, 45315600 Low-voltage installation work, 51112000 Installation services of electricity distribution and control equipment, 71323100 Electrical power systems design services
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 – Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4kV
Description: Lot 2 – Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4 kV“– elaborare documentaţie tehnică faza PTh+CS+PAC, inclusiv obtinere autorizatie de constructie +DDE , servicii de instalare componente SMI, execuție lucrări pe partea de joasa si medie tensiune Obiectul achiziției este realizarea lucrărilor mentionate, constând în: • Elaborarea documentatiilor tehnico – economice (faza PTh+CS+DTAC+DDE); • Achiziția și livrarea tuturor materialelor și echipamentelor necesare realizării lucrării; • Execuție lucrari in reteaua de medie tensiune/post de transformare; • Executie lucrari in reteaua de joasa tensiune. Zona omogenă este o zonă care are consumatori preponderent casnici a caror alimentare este asigurată din una sau mai multe staţii de transformare (consumatorii casnici sunt alimentati din 9 statii de transformare, prin 14 linii de medie tensiune, care alimenteaza 78 posturi de transformare). Într-o zonă de consumatori de energie electrică pot fi atât consumatori casnici (în număr preponderent) dar și consumatori noncasnici mici (de ex. birouri, minimarket-uri, etc) alimentați din aceeaşi rețea de energie. Zona omogenă reprezintă o zona deservită de o rețea radială (fiecare din cele 78 posturi de transformare este alimentat radial din cele 14 linii de medie tensiune alimentate de asemenea radial cu posibilitate de functionare in bucla din cele 9 statii de transformare care la randul lor sunt conectate in schema buclata pe partea de 110 kV). Zona omogenă selectată grupează un număr total de 11067 utilizatori, respectiv zona tampon cuprinde 556 utilizatori. Detaliere zona omogena/ tampon- LOT 2 Nr. Denumire zona post Zona 4 PTA 2 BARGAUANI Zona omogena 5 PTA 1 BARGAUANI Zona omogena 6 PTA 3 BARGAUANI Zona omogena 7 PTA 1 CERTIENI Zona omogena 8 PTA 1 CHILIA Zona omogena 9 PTA 1 GHELAIESTI Zona omogena 10 PTA 1 HOMICENI Zona omogena 11 PTA 1 VLADICENI Zona omogena 69 PTA 1 TRAIAN Zona omogena 70 PTA 1 ZANESTI Zona omogena 71 PTA 2 ZANESTI Zona omogena 72 PTA 3 ZANESTI Zona omogena 73 PTA 14 ZANESTI Zona omogena 74 PTA 4 ZANESTI Zona omogena 75 PTA 13 ZANESTI Zona omogena 76 PTA 7 ZANESTI Zona omogena 21 PTA 1 CASARIE Zona tampon
Internal identifier: 2
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 – Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4kV
Description: Lot 3 – Implementarea distribuţiei inteligente într-o zonă omogenă de consumatori preponderent casnici de energie electrică, din zona rurală a judeţului Neamţ, prin montarea de contoare inteligente şi modernizare LEA 0,4kV - Elaborarea documentatiilor tehnico – economice (faza PTh+CS+DTAC+DDE), furnizare produse si executie lucrare. Obiectul achiziției este realizarea lucrărilor mentionate, constând în: • Elaborarea documentatiilor tehnico – economice (faza PTh+CS+DTAC+DDE); • Achiziția și livrarea tuturor materialelor și echipamentelor necesare realizării lucrării; • Execuție lucrari in reteaua de medie tensiune/post de transformare; • Executie lucrari in reteaua de joasa tensiune. Zona omogenă este o zonă care are consumatori preponderent casnici a caror alimentare este asigurată din una sau mai multe staţii de transformare (consumatorii casnici sunt alimentati din 9 statii de transformare, prin 14 linii de medie tensiune, care alimenteaza 78 posturi de transformare). Într-o zonă de consumatori de energie electrică pot fi atât consumatori casnici (în număr preponderent) dar și consumatori noncasnici mici (de ex. birouri, minimarket-uri, etc) alimentați din aceeaşi rețea de energie. Zona omogenă reprezintă o zona deservită de o rețea radială (fiecare din cele 78 posturi de transformare este alimentat radial din cele 14 linii de medie tensiune alimentate de asemenea radial cu posibilitate de functionare in bucla din cele 9 statii de transformare care la randul lor sunt conectate in schema buclata pe partea de 110 kV). Zona omogenă selectată grupează un număr total de 11067 utilizatori, respectiv zona tampon cuprinde 556 utilizatori. Detaliere zona omogena/ tampon- LOT 3 Nr crt Denumire/ zona post Zona 13 PTA 1 SOVOAIA Zona omogena 14 PTA 2 SOVOAIA Zona omogena 15 PTA 3 SOVOAIA Zona omogena 16 PTA 4 SOVOAIA Zona omogena 17 PTA 1 DRAGOVA Zona omogena 18 PTA 1 PADURENI Zona omogena 19 PTA 1 TIRDENII MICI Zona omogena 30 PTA 2 HOISESTI Zona omogena 31 PTA 1 HOISESTI Zona omogena 32 PTA 1 ITRINESTI Zona omogena 36 PTA 1 NEGRITESTI Zona omogena 37 PTA 1 POLOBOC Zona omogena 38 PTA 2 POLOBOC Zona omogena 39 PTA 3 POLOBOC Zona omogena 40 PTA 1 SOCEA Zona omogena 41 PTA 2 SOCEA Zona omogena 45 PTA 1 CARLIGI Zona omogena PTAB 2 CARLIGI Zona omogena 47 PTA 1 SOCI STEFAN CEL MARE Zona omogena 48 PTA 5 STEFAN CEL MARE Zona omogena 49 PTA 3 STEFAN CEL MARE Zona omogena 50 PTA 4 STEFAN CEL MARE Zona omogena 51 PTA 6 STEFAN CEL MARE Zona omogena 52 PTA 1 STEFAN CEL MARE Zona omogena 53 PTA 4 TAZLAU Zona omogena 54 PTA 1 TAZLAU Zona omogena 55 PTA 6 TAZLAU Zona omogena 56 PTA 10 TAZLAU Zona omogena 57 PTA 9 TAZLAU Zona omogena 58 PTA 2 TAZLAU Zona omogena 59 PTA 5 TAZLAU Zona omogena 20 PTA 1 DORNESTI Zona tampon 29 PTA 1 HIRTESTI Zona tampon 46 PTA 1 DUSESTI Zona tampon
Internal identifier: 3