See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: Servicii de consultanță și servicii tehnice pentru instalare LINAC
Description: Scopul acestei proceduri de atribuire este achiziția Servicii de consultanță și servicii tehnice pentru instalare LINAC, respectiv Consultanta privind instalarea componentelor LINAC (instalare mecanica componente, instalare si verificare nivel de vid, conditionare RF a sursei de electroni, comisionarea fasciculului de electroni), si Alinierea componentelor LINAC de-a lungul traiectoriei fasciculului de electroni in vederea asigurarii calitatii si proprietatilor fasciculului de electroni, conform cerintelor din caietul de sarcini. În temeiul prevederilor art. 160 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, operatorii economici interesați vor solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire cu până la 20 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificare/informații suplimentare adresate de către operatorii economici, în a 12-a zi înainte de termenul limită de depunere a ofertelor, conform art. 161 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, coroborat cu art. 27 alin (3) din H.G. nr. 395/2016 cu modificările și completările ulterioare.
Internal identifier: 2/ELI/AP/P/21.01.2025, pozitie PAP 1003P
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71621000 Technical analysis or consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Scopul acestei proceduri de atribuire este achiziția Servicii de consultanță și servicii tehnice pentru instalare LINAC, respectiv Consultanta privind instalarea componentelor LINAC (instalare mecanica componente, instalare si verificare nivel de vid, conditionare RF a sursei de electroni, comisionarea fasciculului de electroni), si Alinierea componentelor LINAC de-a lungul traiectoriei fasciculului de electroni in vederea asigurarii calitatii si proprietatilor fasciculului de electroni, conform cerintelor din caietul de sarcini. Pentru a genera electroni la parametrii specificați în TDR, este esential ca acceleratorul liniar LINAC și componentele acestuia să fie montate și aliniate corespunzător, conform specificațiilor din TDR. In acest sens, este necesar achizitia unor servicii de consultanta si servicii tehnice pentru a asigura indeplinirea cerintelor tehnice cuprinse in TDR ale sistemului VEGA si in vederea unei bune desfasurari a activitatilor stiintifice din cadrul proiectului ELI-NP.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 71319000 Expert witness services
Options:
Description of the options: In conformitate cu prevederile art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, ulterior atribuirii contractului de achiziţie publică de servicii, Autoritatea Contractanta are dreptul de a opta pentru achizitionarea de noi servicii similare cu cele prevăzute în contractul atribuit iniţial şi sunt conforme cu cerinţele prevăzute în documentele prezentei achiziţii de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum de maxim 419.790,00 EURO fara TVA. Achizitionarea ulterioara de noi servicii similare se va realiza prin demararea procedurii de atribuire – Negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare in conformitate cu legislatia in materia achizitiilor publice aplicabila la acel moment. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.5, respectiv 488.250,00 EURO fără T.V.A., reprezinta valoarea estimata in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.5, respectiv 908.040,00 EURO fără T.V.A., reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a contractului de servicii ce va fi atribuit in urma prezentei proceduri de atribuire, cat si valoarea posibilelor servicii noi similare ce se pot achizitiona ulterior conform art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.