456143-2023 - ResultRomania-București: Construction work for art and cultural buildings
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Rest de executat la obiectivul de investiții ”Consolidare, extindere și modernizare cinematograf Favorit”, sector 6, Municipiul București
Reference number: 4340730_2022_PAAPD1365176
II.1.2.
Main CPV code
45212300 Construction work for art and cultural buildings
II.1.4.
Short description
Proiectul Centrul Cultural European Favorit își propune realizarea unui obiect reprezentativ pentru zonă, având în vedere că de-a lungul timpului Cinema Favorit a căpătat o anumită notorietate. Volumul trebuie sa aibă personalitate, valoare de “icon” pentru zonă, să reprezinte un centru cultural pentru cartierul Drumul Taberei.
Clădirea rezultată în urma consolidării, extinderii și modernizării va reprezenta un punct de reper atât la nivelul zonei cât şi la nivel urban.
Obiectivul proiectului este realizarea unui spațiu cultural destinat tinerilor, în scopul stimulării aptitudinilor creatoare, în scopul dezvoltării și valorificării unei relații directe între limbaje și mijloace artistice diferite. În același timp, se urmărește promovarea identităților culturale în context european și a formelor de comunicare între public și artist.
Precizăm că în cadrul procedurii au fost incluse și Dotările care se regăsesc în Lista dotări (extras lista cantitati rest de executat), fiind vorba de echipamente care vor fi confecționate odată cu construcția, obiecte ”built-in”, deci trebuie realizate conform proiectului și simultan cu construirea acestuia.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
39150000 Miscellaneous furniture and equipment, 45262700 Building alteration work, 45300000 Building installation work, 45453000 Overhaul and refurbishment work
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit constă în îndeplinirea de către operatorul economic desemnat câștigător a contractului de lucrari pentru rest de executat ”Consolidare, extindere si modernizare cinematograf Favorit”, dorindu-se realizarea unui Centru Cultural European
Conform Proiectului Tehnic intocmit de Asocierea formata din SC Artline SRL - SC Avitech CO SRL, se vor executa urmatoarele categorii de lucrari:
• constructii civile (structura rezistenta, zidarii, compartimentari pentru toate functiunile prevazute in Proiectul Tehnic, finisaje interioare si exterioare, tamplarii interioare si exterioare, etc.);
• amenajari exterioare;
• instalatii interioare (sanitare, termice, electrice, ventilatii, desfumare, detectie PSI, video, sistem sonorizare, etc.);
• bransare la retele utilitati.