2. Procedure
Procedure
Title: EU-udbud vedr. Security Management System
Description: Nærværende prækvalifikation vedrører udbud vedr. anskaffelse af et security management system (her-efter SMS) til Danmarks Fængsler (herefter betegnet Ordregiver eller Danmarks Fængsler). Danmarks Fænglser ønsker således at anskaffe et softwarebaseret it-system med digitale integrationer til eksisterende og kommende sikrings- og brandtekniske systemer på Danmarks Fængslers lokationer. Der skal bl.a. integreres til ABA, ADK, AIA, belysning, cellekald, overfaldsalarmer, perimeterovervågning, porttelefoni, TVO, kropskamera etc. Leverancen omfatter desuden alle nødvendige ydelser i forbindelse med indkøbene, herunder implementering af ny central driftsmodel i Styrelsen for Danmarks Fængsler og i forlængelse heraf driftsstøtte (3. level support), implementering af SMS på matriklerne og alt det, som et indkøb omfatter, herunder bl.a. opsætning, programmering, installationer, integration af lokationens sikrings- og brandtekniske systemer og de enkelte enheder samt tests. Kontraktperioden vil have en længde på 8 år med mulighed for forlængelse op til 2 gange af 24 mdr. Forlængelse af kontrakten sker i så fald på uændrede vilkår. Det er Ordregiver, der afgør, om kontrakten skal forlænges eller ej, og dette vil ske med et varsel på 6 mdr. Dertil kommer, at Leverandøren er forpligtet til at levere vedligeholdelse, support, licenser, driftsstøtte mv. i op til 7 år efter, en matrikel har købt Løsningen. Dette for at sikre, at SMS indkøbt f.eks. i år 10 i kontraktens løbetid, tilsvarende har mulighed for at have et velfungerende SMS i de efterfølgende 7 år fra implementeringen af SMS på den pågældende matrikel. For så vidt angår licenser, vil der være tale om en tidsubegrænset brugsret, med mulighed for opsigelse. K02 danner kontraktgrundlag for aftalen. Kontrakten angår indkøb af SMS til alle typer af matrikler og lokationer hos Danmarks Fængsler. Endvidere vil kontrakten også blive benyttet i forbindelse bygge- og anlægsprojekter, fx det nye Fængsel i Viborg Kommune og den nye arrest i Slagelse – begge med en forventet kapacitet på hver især ca. 400 indsatte. Lokationerne vil købe SMS i takt med, at der opstår et behov i kontraktperioden. Ordregiver forventer, at alle fængsler og arrester i kontraktperioden får behov for at købe nyt SMS, og at udrulningen især vil ske i årene 2027-2033. Leverandøren er imidlertid ikke garanteret en mindsteomsætning i kontraktperioden. Der henvises til Danmarks Fængslers hjemmeside for en opdateret oversigt over alle matrikler. Alle medarbejdere hos den kommende leverandør, som skal have adgang til Ordregivers lokationer, eller som skal rådgive Ordregiver enten direkte eller ved behandling af skriftlige materialer, herunder tegningsmateriale, skal sikkerhedsgodkendes af Ordregiver og skal underskrive en fortrolighedserklæring. Sikkerhedsgodkendelsen vil enten være et KR-træk eller være en erklæring om, at de er indforståede med, at der indhentes oplysninger om den pågældende hos Politiets Efterretningstjeneste – herunder oplysninger i politiets registre og efterretningstjenestens egne registre. I så fald forventes sikkerhedsgodkendelsen at være til niveauet “hemmelig“. Sikkerhedsgodkendelsens niveau vil være en konkret vurdering ift. graden af følsomme oplysninger, som den pågældende person kommer til at få indblik i. Herudover bemærkes det, at det er forbudt at medbringe mobiltelefoner og pc’ere inden for murerne ved udførelse af opgaver på Danmarks Fængslers lokationer. De enkelte lokationer kan give dispensation, såfremt det er strengt nødvendigt ift. opgavens udførelse.
Internal identifier: 23-15-0126
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Udbuddet gennemføres i henhold til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2009/81/EF af 13. juli 2009 (forsvars- og sikkerhedsdirektivet). Udbudsproceduren udbud med forhandling med offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse benyttes, jf. artikel 26 i forsvars- og sikkerhedsdirektivet. I samme forbindelse er nærværende udbud bekendtgjort i Supplement til EU Tidende (TED) ved en udbudsbekendtgørelse. Ordregiver forventer at gennemføre forhandlingsprocessen som beskrevet nedenfor. Det forventes, at der afholdes 1 forhandlingsrunde, hvori der gennemføres et forhandlingsmøde med hver Tilbudsgiver. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at afholde yderligere forhandlingsmøder i en forhandlingsrunde og også til at gennemføre flere forhandlingsrunder, hvis dette viser sig formålstjenligt eller nødvendigt. Endvidere kan Ordregiver vælge at gennemføre alle eventuelle forhandlingsrunder på flere forskellige måder, herunder som egentlige forhandlingsmøder, skriftlige forhandlinger samt videokonferencer. I givet fald vil Ordregiver naturligvis orientere alle Tilbudsgivere herom. Ordregiver forbeholder sig også retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger, alternativt at tildele kontrakten på baggrund af det seneste modtagne tilbud (reviderede tilbud) uden gennemførelse af yderligere forhandlinger. Tildeling kan i begge tilfælde alene ske til et tilbud, som Ordregiver ikke er forpligtet til at afvise som ukonditionsmæssigt. Alle Tilbudsgivere, der har afgivet et indledende tilbud inden for den fastsatte tidsfrist, indbydes til at deltage i forhandling, hvis forhandlingerne finder sted, og får mulighed for at aflevere et endeligt tilbud. I tilfælde af at der afholdes mere end én forhandlingsrunde vil Ordregiver, hvis det vurderes hensigtsmæssigt i forhold til dels at minimere transaktionsomkostninger for såvel Tilbudsgiverne som Ordregiver og dels i forhold til at sikre fortsat tilstrækkelig konkurrence, foretage reduktion af antallet af Tilbudsgivere under forhandlingsforløbet (såkaldt shortlisting). En evt. shortlisting vil kun finde sted i det tilfælde, at Ordregiver har prækvalificeret mere end 3 Tilbudsgivere. Reduktionen/shortlistingen vil kunne finde sted efter 1. forhandlingsmøde og efter afgivelsen af et reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2). Reduktion vil i givet fald ske på baggrund af et afgivet skriftligt tilbud og i henhold til de angivne tildelingskriterier. Såfremt forhandlingsprocessen måtte udvikle sig til at indebære yderligere forhandlingsrunder, vil en sådan udskillelse kunne foretages efter yderligere, reviderede tilbud (tilbudsafgivelse nr. 2, nr. 3, etc.) frem mod Ordregivers anmodning om fremsendelse af endeligt tilbud. Det gentages, at shortlisting kun vil finde sted i det tilfælde, at Ordregiver har prækvalificeret mere end 3. For fuldstændighedens skyld bemærker Ordregiver, at det således er forventningen, at Tilbudsgiverne skal aflevere et indledende tilbud, gennemføre en forhandling og aflevere et endeligt tilbud. Ordregiver har således ret til og mulighed for at gennemføre flere møder i en forhandlingsrunde, gennemføre flere forhandlingsrunder og til tildele kontrakten på basis af det indledende tilbud. Tilsvarende har Ordregiver også mulighed for at anmode om supplerende afleveringer (f.eks. uddybning af forhold, mellemregninger, tegninger etc.) som led i forhandlingerne, såfremt det viser sig relevant eller nødvendigt. Alle sådanne forhold vil blive klart kommunikeret og gennemført under iagttagelse af de udbudsretlige principper. Formålet med forhandlingen er at sikre, at de endelige tilbud bedst muligt opfylder Ordregivers behov og krav i udbudsmaterialet samt at understøtte en effektiv og god konkurrence. Forhandlingsmøderne har desuden til formål at få Tilbudsgivernes kommentarer til opgavebeskrivelsen og udbudsmaterialet i øvrigt med henblik på en efterfølgende optimering af det endelige udbudsmateriale.
Purpose
Main nature of the contract: Services
Additional nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 79710000 Security services
Additional classification (cpv): 35121000 Security equipment, 35121300 Security fittings, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support, 72250000 System and support services, 72261000 Software support services, 72263000 Software implementation services, 79711000 Alarm-monitoring services
5. Lot
Lot: LOT-0000