459276-2023 - ResultRomania-Craiova: Works for complete or part construction and civil engineering work
Contract award notice
Works
Legal Basis:
Directive 2014/24/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Elaborarea proiectului tehnic și execuție de lucrări, necesare realizării obiectivului de investiţii “Consolidare, reabilitare, modernizare şi eficientizare energetică a clădirii Palatului Administrativ al judeţului Dolj, monument istoric de interes naţional”.
Reference number: 1/2023
II.1.2.
Main CPV code
45200000 Works for complete or part construction and civil engineering work
II.1.4.
Short description
Prin intermediul componentei C5 - Valul Renovării se propune îmbunătățirea fondului construit printr-o abordare integrată a eficienței energetice, a consolidării seismice, a reducerii riscului la incendiu și a tranziției către clădiri verzi și inteligente, conferind respectul cuvenit pentru estetică și calitatea arhitecturală a acestuia.
În urma expertizei tehnice efectuate constructia s-a încadrat din punct de vedere al riscului seismic în clasa Rs II din care fac parte clădirile susceptibile de avariere majoră la acțiunea cutremurului de proiectare corespunzător Stării Limită Ultime, care pune în pericol siguranța utilizatorilor, dar la care prăbușirea totală sau parțială este puțin probabilă.
Lucrarile de interventie vor cuprinde:
- lucrari de consolidare a intregii cladiri
- lucrari de restaurare a componentelor artistice interioare, ale fatadelor, lucrari de finisaje interioare/exterioare
- lucrari de instalatii interioare si exterioare
- lucrarile de amenajari ale incintei (refacere trotuare perimetrale, refacere pavaj curți deschise).
Prin realizarea următoarelor măsuri de intervenție și a lucrărilor propuse se va asigura încadrarea clădirii în clasa RsIII de risc seismic, fiind asigurate rezistența mecanică și stabilitatea construcției, respectiv:
- Remedierea degradărilor din pereții structurali de zidărie în funcție de tipul avariilor și de mărimea degradărilor acestora
- Repararea zidăriei existente fisurate, în funcție de mărimea fisurilor
- Introducerea în structura de rezistență a clădirii (în pereții structurali exteriori și interiori) a unor elemente structurale verticale
- Introducerea în structura de rezistență a clădirii a unor elemente de consolidare a elementelor structurale orizontale:
- Execuția buiandrugilor din beton armat în locul buiandrugilor metalici care sunt corodați ori in locul buiandrugilor din lemn:
-Executarea unei hidroizolații orizontale la baza zidurilor exterioare de la demisol pe tot perimetrul clădirii si a hidroizolatiei verticale pe peretii demisolului
-Reparatii la elementele şarpantei și a planșeelor din lemn
-Remedierea defectelor și degradărilor din elementele de beton armat
-Execuția de compartimentări noi din pereți ușori din plăci de gips-carton, a tavanelor false și a tâmplăriei noi.
Operatorii economici vor putea solicita clarificări privind documentaţia de atribuire până la termenul de 16 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor astfel încât răspunsul autorităţii contractante să fie transmis cu cel puţin 10 înainte (în a 11 zi) de data limită de depunere a ofertelor.
Valoarea estimata a lucrărilor: 73.561.163,35 lei, fara TVA din care:
a) Cheltuieli pentru proiectare și asistența tehnică – 3.035.500,00 lei fără TVA,
b) Cheltuieli pentru execuția fizică a lucrării – 70.525.663,35 lei , fără TVA
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works
II.2.4.
Description of the procurement
Obiectul contractului ce urmează a fi atribuit prin achiziție publică, conform prevederilor legale în vigoare, constă în îndeplinirea de către ofertantul desemnat câștigător, a următoarelor activități:
A. ETAPA I - serviciile privind proiectarea lucrărilor, vor cuprinde:
- Elaborarea documentațiilor necesare pentru obţinerea/prelungirea avizelor, acordurilor, autorizațiilor, studiilor solicitate prin certificatul de urbanism emis în vederea obținerii autorizației de construire și obținerea avizelor necesare pentru derularea investiției la faza P.T. (Ex: avize de amplasament, autorizații de construire/desființare, autorizări ISCIR și puneri în funcțiune, planuri urbanistice, branșamente/racorduri, aviz I.G.S.U., lucrări provizorii, etc.);
- Elaborarea proiectului pentru autorizarea executării lucrărilor de construire (P.A.C./D.T.A.C), proiectului de organizare a execuției lucrărilor (P.O.E), proiectului tehnic de execuție (P.T.) și detaliilor de execuție (D.E.), a scenariului de securitate la incendiu;
- Avizarea proiectului pentru autorizarea executărilor de construire se face de către M.A.I. – D.G.L. - Serviciul Patrimoniu Imobiliar și Protecția Mediului.
- Asigurarea verificării tuturor documentațiilor tehnico-economice, a eventualelor dispoziții de șantier emise pe parcursul derulării lucrărilor, a proiectului as-built prin verificatori de proiecte atestați M.D.L.P.A., pe domenii/subdomenii de construcții și specialități pentru instalațiile aferente construcțiilor, alții decât specialiștii elaboratori ai proiectului, conform prevederilor art. 22, lit.c) din Legea nr.10/1995 privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare;
- Asistenţă tehnică pe toată perioada de derulare a investiţiei din partea proiectantului;
- Documentațiile necesare pentru realizarea branșamentelor/racordurilor la utilități – proiecte tehnice, studii de soluție, avize, autorizaţii de construire, inclusiv obținerea acestora, în conformitate cu CU.
- Elaborarea Devizului general conform HG 907/2016 privind etapele de elaborare şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice.
- Avizarea documentaţiei Proiectului Tehnic de către M.A.I – D.G.L. – Consiliul Tehnico – Economic.
B. ETAPA II – execuția lucrărilor va cuprinde:
- Executarea tuturor lucrărilor de construcții și instalații conform documentațiilor aferente proiectului tehnic de execuţie, întocmite în etapa I, testarea, finalizarea lucrărilor, recepționarea, remedierea oricăror defecte oricăror neconcordanțe și defecte rezultate în urma executării contractului, în termenul contractat.
- Racordarea la utilităţi – realizarea branşamentelor/racorduri în funcţie de consumurile rezultate în urma proiectării;
- Furnizarea și montarea/punerea în funcțiune de dotări, utilaje și echipamente;
- Pregătirea personalului beneficiarului investiției în vederea utilizării echipamentelor furnizate în cadrul contractului
C. ETAPA III – etapa de finalizare a obiectivului de investiții și recepția la terminarea lucrărilor va cuprinde:
- Autorizări ISCIR, puneri în funcțiune, calibrări, verificări metrologice ale utilajelor aferente investiției care impun avizare, autorizări, etc;
- Efectuarea probelor, testelor, încercărilor, punerea în funcțiune a instalațiilor, recepțiilor lucrărilor executate pentru branșarea și racordarea la utilitățile necesare funcționării construcției, conform avizelor obținute și a documentațiilor elaborate;
- Obținerea Certificatului de performanță energetică a clădirii, necesar conform prevederilor legale la recepția la terminarea lucrărilor;
- Prezentarea documentației as-built - care reprezintă actualizarea, pe parcursul execuției lucrărilor a documentației întocmită la faza de proiect tehnic de execuție, în conformitate cu modificările aduse construcției și însușite de specialiștii verificatori de proiecte și/sau experți tehnici, după caz, astfel încât, la finalizarea lucrărilor, proiectul să reflecte realitatea din teren, așa cum este prevăzut în H.G. nr. 273/1994 modificată prin H.G. nr. 343/2017;
- Participarea proiectantului la realizarea Cărții tehnice a construcției, întocmită conform prevederilor H.G. nr.273/1994 modificată prin H.G. nr. 343/18.05.2017;
- Participarea în mod obligatoriu a proiectantului și executantului lucrărilor, la recepția la terminarea lucrărilor, conform prevederilor H.G. nr. 273/1994 modificată prin H.G. nr. 343/2017;
- Este obligatoriu ca proiectanții obiectivului să elaboreze și să prezinte comisiei de recepție referatul proiectantului, conform prevederilor H.G. nr. 273/1994 modificată prin H.G. nr. 343/2017;
- Ofertantul are obligația de a lua toate măsurile necesare obținerii în timp util a tuturor avizelor, acordurilor, autorizațiilor, inclusiv cele de la furnizorii de utilități, elaborării tuturor documentațiilor mai sus specificate, executării tuturor lucrărilor de construcții și instalații, testării/efectuării probelor și recepționării acestora, în conformitate cu prevederile legale naționale și prescripțiile tehnice în vigoare, cu respectarea termenului contractat.
D. ETAPA IV – Etapa de garanţie a lucrărilor va cuprinde:
- Dacă situația impune, proiectantul va prezenta la solicitarea Autorității contractante soluții/puncte de vedere, iar Executantul va remedia eventualele lucrări deteriorate ce pot apărea în perioada de garanție a lucrărilor de construcții, instalații, echipamente, sisteme etc.
- Recepția finală a lucrărilor;
- Participarea în mod obligatoriu a proiectantului și executantului la recepția finală în calitate de invitat la recepția finală, conform prevederilor art. 25, alin. (2) din HG 273/1994 modificată prin HG 343/18.05.2017.