459693-2021 - ResultRomania-București: Pipes
Contract award notice – utilities
Supplies
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Furnizare tevi din plastic cu bariera de permeatie a hidrocarburilor, precum si fitinguri de cuplare pentru pentru conducte de transport
Reference number: WS608218158 1590082_2021_PAAPD1181891
II.1.2.
Main CPV code
44163100 Pipes
II.1.4.
Short description
In contextul tranzactiilor pe piata internationala a titeiului si gazelor naturale, este necesara cautarea permanenta de metode si solutii de reducere a costurilor de extractie si exploatare. Totodata, pentru respectarea legislatiei de mediu este imperios necesara limitarea scurgerilor accidentale de hidrocarburi din conductele aflate in functionare, precum si intreprinderea masurilor necesare de impiedicare a aparitiei de astfel de evenimente.
In vederea desfasurarii activitatilor specifice de exploatare a zacamintelor de petrol si gaze naturale in Romania, este necesara existenta si functionarea corespunzatoare a retelelor de conducte de transport apa de zacamant / titei / gaze asociate.
Astfel, nevoia achizitiei de tevi destinate transportului apei de zacamant / titei / gaze asociate este generata, pe de o parte, de necesitatea inlocuirii periodice a anumitor tronsoane de retele de conducte ce deservesc zacamintele aflate in prezent in exploatare in cadrul activitatilor de mentenanta pentru a inlatura elementele de conducta uzate in timp si, astfel, pentru a minimiza riscul aparitiei situatiilor de perforare a conductelor de transport, si, pe de alta parte, de necesitatea construirii infrastructurii de transport a apei de zacamant / titei / gaze asociate in vederea exploatarii de noi zacaminte.
In mod traditional, transportul apei de zacamant, titeiului si gazelor asociate exploatarii de zacamant se realizeaza prin utilizarea retelelor de conducte subterane confectionate, in cea mai mare parte, din otel.
Acestea comporta un anumit grad de risc de deteriorare, fiind expuse fenomenelor de eroziune si coroziune.
Pentru a prelungi durata de viata a conductelor, pentru a reduce costurile de mentenanta si operare, precum si pentru protejarea mediului inconjurator, se intentioneaza utilizarea de tevi cu bariera de permeatie a hidrocarburilor, confectionate conform unor tehnologii de executie moderne din material plastic, in conformitate cu standardele si specificatiile tehnice aprobate la nivel de OMV Petrom.
Achizitia Produselor care fac obiectul Caietului de Sarcini este necesara in vederea asigurarii reducerii perioadei de constructie-montaj in teren, a costurilor de mentenanta si operare si limitarea incidentelor de mediu.
In masura în care solicitarile de clarificari sau informatiile suplimentare au fost adresate în termenul prevazut în anuntul de participare, respectiv cel mai tarziu cu 15 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor, Entitatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari sau informatiilor suplimentare in a 10-a zi inainte de termenul limita stabilit in anuntul de participare pentru depunerea ofertelor, conform prevederilor art. 172 din Legea nr. 99/2016. Entitatea contractanta va raspunde doar la solicitarile de clarificari adresate de operatorii economici pana la termenul stabilit, conform prevederilor art. 29, alin. 3) din HG 394/2016.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.4.
Description of the procurement
Entitatea Contractanta intentioneaza sa incheie un Acord Cadru cu un numar maxim de 2 (doi) operatori economici.
Entitatea Contractanta intentioneaza sa incheie un Acord Cadru cu durata de implementare de 48 (patruzeci si opt) luni.
OMV Petrom estimeaza ca, pe parcursul derularii Acordului Cadru, la un interval de aproximativ 3 (trei) luni calendaristice, urmeaza sa atribuie cate un Contract Subsecvent, respectiv un numar total estimat de aproximativ 16 (saisprezece) Contracte Subsecvente. Estimarea cu privire la intervalul in care se vor atribui Contractele Subsecvente este indicativa. Nelansarea unui Invitatii la semnarea unui Contract Subsecvent in acest termen nu conduce in nicio situatie la eliberarea Contractantilor semnatari ai Acordului Cadru de obligatiile lor.
Cantitatile estimate aferente Acordului Cadru: minim 142 buc. - maxim 1002 buc.;
Cantitatile estimate aferente celui mai mare Contract Subsecvent: minim 32 buc. - maxim 385 buc.;
Valoarea estimata aferenta Acordului Cadru: minim 1.405.944,80 euro - maxim 2.811.889,60 euro ;
Valoarea estimata aferente celui mai mare Contract Subsecvent: minim 87.871,55 euro - maxim 356.532,60 euro;