460685-2026 - Competition
Romania – Hospital facilities construction work – Achiziția și contractarea lucrarilor de constructii, conform proiectului tehnic și a documentelor anexate, aferente obiectivului de investitii Reabilitarea,Modernizarea, Extinderea, Dotarea si Echiparea la Standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie Dr. Corneliu Barsan Corp C7- Dezna
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Works
2. Procedure
Procedure
TitleAchiziția și contractarea lucrarilor de constructii, conform proiectului tehnic și a documentelor anexate, aferente obiectivului de investitii Reabilitarea,Modernizarea, Extinderea, Dotarea si Echiparea la Standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie Dr. Corneliu Barsan Corp C7- Dezna
DescriptionObiectul prezentului contract de achiziție publică constă în achiziția și contractarea lucrarilor de constructii, conform proiectului tehnic și a documentelor anexate, aferente obiectivului de investitii Reabilitarea,Modernizarea, Extinderea, Dotarea si Echiparea la Standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie Dr. Corneliu Barsan Corp C7- Dezna Spitalul de Recuperare Neuromotorie „Dr. Corneliu Bârsan” Dezna, jud. Arad organizează procedura de atribuire a contractului de lucrari pentru obiectivul Reabilitarea,Modernizarea, Extinderea, Dotarea si Echiparea la Standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie Dr. Corneliu Barsan Corp C7- Dezna o PROGRAMUL SĂNĂTATE 2021–2027 (FEDR) o PRIORITATEA P2:Servicii de reabilitare, paliaţie şi spitalizări pentru boli cronice adaptate fenomenului demografic de îmbătrânire a populaţiei, impactului dizabilității şi profilului de morbiditate o INTERVENȚIE REGIONALĂ: Investiții în infrastructura sanitară în regiuni mai puțin dezvoltate o APEL DE PROIECTE NR. PS/486/PS_P2/OP4/RSO4.5/PS_P2_RSO4.5_A4 Investiții în infrastructura unităților sanitare publice de recuperare/reabilitare medicală (regiuni mai puțin dezvoltate) o Contract de finanțare nr 71266/ din 19.06.2025, COD SMIS 338743 Lucrările de modernizare a clădirii existente, extindere cu corp nou și realizare a instalațiilor aferente, precum și dotarea obiectivului de investiții, contribuie direct la atingerea indicatorilor proiectului și la îndeplinirea obiectivului specific RSO4.5, fiind în concordanță cu activitățile eligibile aferente intervenției finanțate prin Programul Sănătate 2021–2027, destinate dezvoltării infrastructurii unităților sanitare publice din regiuni mai puțin dezvoltate. Obiectivul general Obiectivul general al proiectului îl constituie creșterea accesului populației la servicii medicale de recuperare eficiente și de calitate, prin modernizarea infrastructurii existente, extinderea cu un nou corp de clădire, dotarea cu echipamente medicale performante și implementarea soluțiilor digitale integrate la nivelul Spitalului de Recuperare Neuromotorie „Dr. Corneliu Bârsan” Dezna, în vederea creșterii capacității de spitalizare și a calității actului medical. Cerințele specifice ale lucrărilor sunt prezentate în partea scrisa si partea desenata aflata in Proiectul Tehnic (P.Th. + D.E.) nr. 33 / SEP / 2025, elaborat de S.C. SAMO EXPERT PROIECT S.R.L. atasat prezentei documentatii, pentru obiectivul de investiții „Reabilitarea, modernizarea, extinderea, dotarea și echiparea la standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie «Dr. Corneliu Bârsan» – Corp C7 – Dezna”, documentație ce face parte integrantă din documentația de atribuire. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 18- zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Internal identifier3861927_2026_PAAPD1614765_03
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Lot
LotLOT-0000
TitleDefault lot
DescriptionSpitalul de Recuperare Neuromotorie "DR. CORNELIU BÂRSAN" Dezna jud. Arad organizează procedura de atribuire a contractului de lucrari pentru obiectivul Reabilitarea,Modernizarea, Extinderea, Dotarea si Echiparea la Standarde nZEB a Spitalului de Recuperare Neuromotorie Dr. Corneliu Barsan Corp C7- Dezna .Realizarea obiectivului de investiții vizează în principal execuția următoarelor lucrări (se vor respecta precizările de detaliu ale Proiectului Tehnic): SOLUȚIA CONSTRUCTIVĂ: În urma elaborării documentației tehnico-economice, soluția de intervenție adoptată vizează realizarea unei infrastructuri medicale moderne, eficiente energetic și funcționale, în conformitate cu cerințele standardului nZEB. Construcția existentă C7 este alcătuită din trei corpuri de clădire, respectiv: • un corp cu regim de înălțime Parter; • un corp cu regim de înălțime Demisol + Parter + 2 Etaje; • un corp cu regim de înălțime Parter + 1 Etaj. Prin proiect se propune extinderea corpului C7 prin realizarea a 5 corpuri de clădire noi, distincte, separate între ele prin rosturi seismice, cu regimuri de înălțime diferite, respectiv S + D + P pentru corpurile A și B și D + P pentru corpurile C, D și E. Soluția tehnică propusă cuprinde, în principal, următoarele: • reabilitarea termică și modernizarea corpului existent; • extinderea unității spitalicești prin realizarea unui corp nou de clădire; • realizarea infrastructurii și suprastructurii aferente corpurilor nou propuse, cu structură din cadre de beton armat; • realizarea compartimentărilor interioare și a închiderilor exterioare; • realizarea lucrărilor de arhitectură, finisaje, termoizolații, hidroizolații și tâmplărie; • realizarea și modernizarea instalațiilor electrice, sanitare, termice, de ventilare, climatizare și utilizare GPL; • realizarea instalațiilor de curenți slabi, respectiv voce-date, TV, CCTV, control acces, apelare personal și BMS; • realizarea instalațiilor de detecție, semnalizare și avertizare incendiu; • realizarea lucrărilor exterioare, acceselor, trotuarelor, aleilor, platformelor și lucrărilor de sistematizare verticală; • implementarea măsurilor de eficiență energetică și utilizarea de soluții conforme standardului nZEB. Această soluție contribuie la creșterea eficienței energetice, reducerea consumurilor din surse convenționale, diminuarea emisiilor de gaze cu efect de seră, îmbunătățirea condițiilor de funcționare a spitalului și asigurarea unor spații medicale moderne, accesibile și conforme cerințelor actuale aplicabile unităților sanitare. LUCRĂRI DE ARHITECTURĂ: Lucrările de arhitectură vizează atât corpul existent, cât și corpurile nou propuse și cuprind, în principal: REABILITAREA TERMICĂ ȘI MODERNIZAREA CORPULUI EXISTENT: Această categorie de lucrări cuprinde, în principal, următoarele activități: • demontarea tâmplăriilor exterioare existente și înlocuirea acestora cu tâmplării performante energetic; • refacerea spaleților la ferestre și uși; • refacerea finisajelor interioare afectate de intervenții; • îndepărtarea elementelor parazitare de pe fațadă; • termoizolarea pereților exteriori cu vată minerală bazaltică; • termoizolarea soclului și a zonelor de contact cu terenul; • termoizolarea spaleților ferestrelor și ușilor exterioare; • realizarea masei de șpaclu armate, aplicarea amorsei și a tencuielii decorative; • refacerea hidroizolațiilor și a elementelor de tinichigerie; • refacerea balustradelor, trotuarelor de gardă și a elementelor exterioare afectate. ÎNLOCUIREA TÂMPLĂRIEI EXTERIOARE: Se propune înlocuirea tâmplăriei exterioare existente cu tâmplărie performantă energetic, conform detaliilor din proiectul tehnic. Ferestrele vor fi prevăzute cu geam termoizolant și vor respecta cerințele de eficiență energetică, siguranță în exploatare și protecție aplicabile spațiilor medicale. LUCRĂRI INTERIOARE ȘI COMPARTIMENTĂRI: Lucrările interioare cuprind: • executarea pereților de compartimentare din BCA; • amenajarea unor spații funcționale noi; • transformarea zonei fostei piscine în spații cu destinație de săli de gimnastică; • desfacerea finisajelor existente și refacerea pardoselilor, pereților și tavanelor; • realizarea finisajelor interioare specifice spațiilor medicale; • utilizarea de materiale adecvate pentru igienizare, durabilitate și exploatare în condiții de siguranță; • adaptarea spațiilor pentru accesul persoanelor cu dizabilități. LUCRĂRI LA CORPUL EXISTENT: Pentru corpul existent sunt prevăzute, în principal: • executarea de pereți de compartimentare; • desfacerea unor elemente din beton aferente parapetului fostei piscine; • închiderea planșeului existent; • zidirea unor ferestre existente; • executarea de goluri noi pentru montarea ferestrelor; • desfacerea parapetului unor ferestre existente și montarea unei uși rezistente la foc; • desfacerea și refacerea trotuarelor de gardă în zonele de intervenție. LUCRĂRI LA CORPUL NOU PROPUS: Pentru corpul nou propus se vor executa lucrări de arhitectură aferente spațiilor medicale, spațiilor de spitalizare continuă, blocului alimentar, circulațiilor, grupurilor sanitare, spațiilor tehnice și administrative, cu respectarea cerințelor funcționale și sanitare specifice unei unități medicale. LUCRĂRI DE REZISTENȚĂ: Pentru corpurile nou propuse se vor realiza structuri din cadre de beton armat. Lucrările de rezistență cuprind, în principal: • fundații izolate sub stâlpii de cadru; • fundații continue; • grinzi de fundare; • pereți din beton armat la nivelul subsolului și demisolului; • stâlpi din beton armat; • grinzi din beton armat monolit; • planșee din beton armat monolit; • case de scară și lifturi realizate din beton armat; • acoperiș tip terasă necirculabilă.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 45210000 Building construction work, 45262800 Building extension work, 45310000 Electrical installation work, 45330000 Plumbing and sanitary works, 45331000 Heating, ventilation and air-conditioning installation work
2. Nós imeachta
Nós imeachta
Aitheantóir inmheánach: 3861927_2026_PAAPD1614765_03
An cineál nóis imeachta: Oscailte
Tá an nós imeachta á bhrostú: níl
Cuspóir
Cineál an chonartha: Oibreacha
Príomhaicmiú (cpv): 45215140 Hospital facilities construction work
5. Luchtóg
Luchtóg: LOT-0000
Teideal: Default lot
Aitheantóir inmheánach: 1
Aicmiú breise (cpv): 45210000 Building construction work, 45262800 Building extension work, 45310000 Electrical installation work, 45330000 Plumbing and sanitary works, 45331000 Heating, ventilation and air-conditioning installation work
460685-2026 - Mededinging
Aankondiging van een opdracht of concessie – standaardregeling - Bericht van wijziging van een aankondiging
Werken
Interne identificatiecode3861927_2026_PAAPD1614765_03
Type procedureOpenbaar
De procedure wordt versneldneen
Doel
Aard van het contractWerken
Belangrijkste classificatie (cpv): 45215140 Bouwen van ziekenhuisfaciliteiten
5. Perceel
PerceelLOT-0000
TitelDefault lot
Interne identificatiecode1
Aanvullende classificatie (cpv): 45210000 Bouwen van gebouwen, 45262800 Uitbreidingswerkzaamheden aan gebouwen, 45310000 Aanleg van elektriciteit, 45330000 Loodgieterswerk, 45331000 Installeren van verwarming, ventilatie en airconditioning
2. Procedura
Procedura
Wewnętrzny identyfikator: 3861927_2026_PAAPD1614765_03
Rodzaj procedury: Otwarta
Procedura jest przyspieszona: nie
Przeznaczenie
Charakter zamówienia: Roboty budowlane
Główna klasyfikacja (cpv): 45215140 Roboty budowlane w zakresie obiektów szpitalnych
5. Część zamówienia
Część zamówienia: LOT-0000
Tytuł: Default lot
Wewnętrzny identyfikator: 1
Dodatkowa klasyfikacja (cpv): 45210000 Roboty budowlane w zakresie budynków, 45262800 Rozbudowa budynków, 45310000 Roboty instalacyjne elektryczne, 45330000 Roboty instalacyjne wodno-kanalizacyjne i sanitarne, 45331000 Instalowanie urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
2. Postopek
Postopek
Vrsta postopka: Odprti postopek
Postopek je pospešen: ne
Namen
Vrsta javnega naročila: Gradnje
Glavna klasifikacijska oznaka (cpv): 45215140 Gradbena dela na bolnišničnih objektih
5. Sklop
Sklop: LOT-0000
Naslov: Default lot
Notranji identifikator: 1
Dodatna klasifikacija (cpv): 45210000 Gradbena dela na stavbah, 45262800 Dozidava stavb, 45310000 Elektroinštalacijska dela, 45330000 Vodovodna, plinska in sanitarna inštalacijska dela, 45331000 Inštalacija ogrevalnih, prezračevalnih in klimatskih naprav