2. Procedure
Procedure
Title: Zakup aparatu ultrasonograficznego (USG) dla Izby Przyjęć w ramach zadania „Budowa, przebudowa, rozbudowa, modernizacja oraz zakupy inwestycyjne w pozostałych jednostkach leczniczych, z wyłączeniem Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych”
Description: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa aparatu ultrasonograficznego (USG) wraz z jego montażem, instalacją, kalibracją, integracją z istniejącą infrastrukturą Zamawiającego, uruchomieniem oraz przeprowadzeniem szkolenia personelu w zakresie obsługi urządzenia. Realizacja następuje w ramach postępowania pn. „Zakup aparatu ultrasonograficznego (USG) dla izby przyjęć”, prowadzonego w ramach zadania pn.: „Budowa, przebudowa, rozbudowa, modernizacja oraz zakupy inwestycyjne w pozostałych jednostkach leczniczych, z wyłączeniem Wojewódzkich Podmiotów Leczniczych”. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, obejmujący minimalne wymagania, parametry techniczne, funkcjonalne i użytkowe aparatu USG, zawarty jest w Załączniku nr 1 do SWZ. Opis ten należy interpretować łącznie z ewentualnymi zmianami SWZ wynikającymi z udzielonych wyjaśnień. 3. W ramach realizacji zamówienia Wykonawca zobowiązany jest w szczególności do: − dostawy fabrycznie nowego aparatu USG wraz z kompletnym wyposażeniem do siedziby Zamawiającego, na własny koszt i ryzyko, − wniesienia, montażu, instalacji oraz konfiguracji urządzenia w pomieszczeniu wskazanym przez Zamawiającego, − podłączenia aparatu do niezbędnych instalacji i systemów zapewniających jego prawidłowe funkcjonowanie, − uruchomienia urządzenia oraz wykonania wymaganych testów funkcjonalnych, kontroli i kalibracji zgodnie z wymaganiami producenta, − integracji aparatu z systemami informatycznymi Zamawiającego, − przeprowadzenia szkolenia personelu medycznego i technicznego w zakresie obsługi, eksploatacji oraz podstawowej konserwacji urządzenia, − przekazania instrukcji obsługi i dokumentacji w języku polskim, w tym dokumentacji technicznej, kart gwarancyjnych oraz wszelkich wymaganych przepisami prawa dokumentów (w szczególności deklaracji zgodności, certyfikatów oraz dokumentów dopuszczających wyrób medyczny do obrotu i używania), − przekazania urządzenia w stanie gotowym do użytkowania oraz potwierdzenia jego prawidłowego działania protokołem odbioru. 4. Dostarczony aparat USG wraz z wyposażeniem musi być fabrycznie nowy, nieużywany oraz dopuszczony do obrotu i używania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. 5. Urządzenie musi spełniać wymagania określone w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745 (MDR) oraz ustawie z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych, w szczególności posiadać oznakowanie CE oraz deklarację zgodności. 6. Sprzęt musi spełniać wymagania środowiskowe wynikające z obowiązujących przepisów prawa, w szczególności dyrektywy RoHS oraz rozporządzenia REACH, w zakresie mającym zastosowanie do urządzeń tego typu. 7. Wykonawca zobowiązany jest dostarczyć wszelkie wymagane dokumenty potwierdzające dopuszczenie urządzenia do obrotu i używania, w tym aktualne deklaracje zgodności, certyfikaty oraz dokumenty wymagane przepisami prawa. 8. Na każde żądanie Zamawiającego Wykonawca zobowiązany jest przedstawić wymagane dokumenty. Wszystkie urządzenia, materiały i wyposażenie muszą spełniać wymagania dla obiektów ochrony zdrowia. 9. Zamawiający wymaga, aby oferowane urządzenie nie posiadało blokad serwisowych, które po upływie okresu gwarancji ograniczałyby możliwość wykonywania przeglądów, napraw lub modernizacji przez personel techniczny Zamawiającego lub niezależne podmioty serwisowe. 10. Dostawa aparatu USG nastąpi do siedziby Zamawiającego, tj. Szpitala Miejskiego w Rabce – Zdroju Sp. z o.o. zlokalizowanego przy ul. Słonecznej 3, 34 – 700 Rabka – Zdrój w miejscu i terminie przez niego wskazanym, na koszt i ryzyko Wykonawcy, w godzinach uzgodnionych z Zamawiającym. 11. Urządzenie zostanie przekazane protokołem odbioru po potwierdzeniu jego prawidłowego działania i kompletności dostawy. 12. Wykonawca zobowiązuje się do realizacji zamówienia zgodnie z SWZ, obowiązującymi przepisami prawa, normami technicznymi oraz aktualnym stanem wiedzy technicznej, z zachowaniem należytej staranności. 13. Warunki realizacji zamówienia, w tym gwarancja, serwis oraz wynagrodzenie Wykonawcy, określone są w projektowanych postanowieniach umownych stanowiących Załącznik nr 7 do SWZ. 14. Wykonawca zobowiązany jest do uzyskania wszelkich niezbędnych decyzji, opinii, certyfikatów i innych dokumentów wymaganych do prawidłowego użytkowania przedmiotu zamówienia. 15. Wymagany minimalny okres gwarancji na aparat ultrasonograficzny wynosi 36 miesięcy. W przypadku gdy producent udziela dłuższego okresu gwarancji na przedmiot zamówienia, obowiązuje okres gwarancji określony przez producenta. Okres gwarancji liczony jest od dnia podpisania protokołu odbioru bez zastrzeżeń.
Internal identifier: 26.1.13.2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: 1. Postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego na podstawie art. 132 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. 2026 poz. 793, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą Pzp, oraz zgodnie z wymogami określonymi w niniejszej Specyfikacji Warunków Zamówienia, zwanej dalej „SWZ”. 2. Do czynności podejmowanych przez Zamawiającego i Wykonawców w postępowaniu o udzielenie zamówienia stosuje się przepisy powołanej ustawy Pzp oraz aktów wykonawczych wydanych na jej podstawie, a w sprawach nieuregulowanych przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2025 poz. 1071, z późn. zm.). 3. W niniejszym postępowaniu zostanie zastosowana procedura, o której umowa w art. 139 ustawy Pzp. Zamawiający na podstawie art. 139 ust. 1 ustawy Pzp, najpierw dokona badania i oceny ofert, a następnie dokona kwalifikacji podmiotowej wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełnienia warunków udziału w postępowaniu. 4. Informacje o środkach komunikacji elektronicznej, przy użyciu których Zamawiający będzie komunikował się z Wykonawcami oraz informacje o wymaganiach technicznych i organizacyjnych sporządzania, wysyłania i odbierania korespondencji elektronicznej, wskazano w rozdziale 3 SWZ. 5. Zasada oceny rozwiązań równoważnych została określona w rozdziale 5 SWZ. Wszelkie wskazania w dokumentacji postępowania, w tym w SWZ, załącznikach do SWZ, opisie przedmiotu zamówienia, odnoszące się w szczególności do znaków towarowych, nazw producentów, typów, modeli, patentów, pochodzenia, źródła, szczególnych procesów technologicznych, norm, europejskich ocen technicznych, aprobat, specyfikacji technicznych lub systemów referencji technicznych etc. – mają charakter wyłącznie przykładowy i służą określeniu minimalnych wymagań jakościowych, funkcjonalnych i technicznych. Każde takie wskazanie należy interpretować jako opatrzone sformułowaniem „lub równoważne”, nawet jeżeli wyrażenie to nie zostało użyte wprost. Brak literalnego dopisku „lub równoważne” przy danym wskazaniu nie oznacza ograniczenia konkurencji ani preferowania konkretnego producenta lub dostawcy i nie może być interpretowany jako zawężenie opisu przedmiotu zamówienia. 6. Podstawy wykluczenia zostały szczegółowe opisane w rozdziale 11 SWZ. 1) O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy nie podlegają wykluczeniu z udziału w postępowaniu w zakresie określonym w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 110 ust. 2 ustawy Pzp. 2) Stosownie do treści art. 109 ust. 1 ustawy Pzp, z zastrzeżeniem art. 110 ust. 2 ustawy Pzp, Zamawiający wykluczy z postępowania Wykonawcę w stosunku do którego otwarto likwidację, ogłoszono upadłość, którego aktywami zarządza likwidator lub sąd, zawarł układ z wierzycielami, którego działalność gospodarcza jest zawieszona albo znajduje się on w innej tego rodzaju sytuacji wynikającej z podobnej procedury przewidzianej w przepisach miejsca wszczęcia tej procedury (art. 109 ust. 1 pkt. 4 ustawy Pzp); 3. Zamawiający wykluczy wykonawcę w przypadku zaistnienia okoliczności przewidzianych postanowieniami: 1) art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 13 kwietnia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego (t.j. Dz.U. 2025 poz. 514, z późn. zm.) – zwanej dalej „Ustawą sankcyjną”; 2) art. 5k rozporządzenia Rady (UE) nr 833/2014 z dnia 31 lipca 2014 r. dotyczącego środków ograniczających w związku z działaniami Rosji destabilizującymi sytuację na Ukrainie (Dz. Urz. UE nr L 229 z 31 lipca 2014 r., str. 1), w brzmieniu nadanym rozporządzeniami zmieniającymi – zwanego dalej „Rozporządzeniem sankcyjnym”; 3) w przypadku, gdy na podwykonawcę, dostawcę lub podmiot, na którego zdolności polega się w rozumieniu dyrektyw w sprawie zamówień publicznych przypada ponad 10% wartości zamówienia, zamawiający dokonuje obligatoryjnej weryfikacji tego podmiotu w zakresie braku podstaw do wykluczenia na podstawie art. 5k rozporządzenia, cytowanego powyżej. 7. Informacja dla wykonawców wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia (np. Spółki cywilne/konsorcja) są zawarte w rozdziale 12 SWZ. 8. Przedmiotowe środki dowodowe składane wraz z ofertą zostały określone w rozdziale 14 SWZ. Wykaz podmiotowych środków dowodowych, jakie mają dostarczyć Wykonawcy w celu potwierdzenia spełnienia warunków udziału w postępowaniu oraz braku podstaw do wykluczenia określa rozdział 15 SWZ. 9. Informacje o sposobie komunikowania się Zamawiającego z Wykonawcami oraz przekazywania oświadczeń lub dokumentów a także wskazanie osób uprawnionych do porozumiewania się z Wykonawcami zawiera rozdział 16 SWZ. 10. Opis sposobu przygotowania i składania ofert został określony w rozdziale 20 SWZ. 11. Opis sposobu obliczenia ceny został wskazany w rozdziale 22 SWZ. 23. Opis kryteriów, którymi Zamawiający będzie się kierował przy wyborze oferty, wraz z podaniem wag tych kryteriów i sposobu oceny ofert wskazano w pkt. 23 SWZ. 24. Zgodnie z art. 257 ust. 1) ustawy Pzp Zamawiający przewiduje możliwość unieważnienia przedmiotowego postępowania, jeżeli środki, które Zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie całości lub części zamówienia, nie zostały mu przyznane. Szczegółowe informacje dotyczące zamówienia, w tym główne aspekty procedury znajdują się w Specyfikacji Warunków Zamówienia i załącznikach do niej, dostępnej pod adresem: https://bip.malopolska.pl/szpitalrabka,m,470363,ogloszenia.html
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33112200 Ultrasonic unit
Additional classification (cpv): 33100000 Medical equipments
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Zakup aparatu ultrasonograficznego (USG) dla Izby Przyjęć
Description: JEDNOSTKA GŁOWNA Aparat ze zintegrowaną stacją roboczą, systemem archiwizacji oraz videoprinterem B&W sterowanymi z klawiatury. Aparat fabrycznie nowy, rok produkcji min. 2026 dostarczony przez autoryzowanego dystrybutora producenta. Wymagana najnowsza dostępna na rynku platforma oprogramowania (software) dla aparatów ultrasonograficznych, zapewniająca aktualne wsparcie producenta, bieżące aktualizacje oraz pełną kompatybilność z oferowanym systemem USG. Cztery koła skrętne z możliwością blokowania min. 2 kół. Fabrycznie wbudowany monitor LED, kolorowy, bez przeplotu. Przekątna ≥ 21 cali Rozdzielczość monitora ≥1920x1080x24 bity Aparat wyposażony w panel dotykowy. TAK, min. 14 cali rozdzielczość ≥1920x1080 Aparat z możliwością aranżacji panelu dotykowego (personalizacji przez użytkownika) obejmująca co najmniej możliwość zmiany położenia przycisków funkcyjnych w dozwolonym obszarze ekranu dotykowego, dodanie / usunięcie poszczególnych przycisków funkcyjnych. System musi umożliwiać zapis utworzonej aranżacji / konfiguracji, a także jej eksport i import ustawień przycisków. TAK min. osobno dla trybów: 2D, 2D Freeze, Color, Color Freeze, PD, PD Freeze, PW, PW Freeze, Możliwość wykorzystania panelu dotykowego aparatu do obróbki uzyskanych danych 3D za pomocą gestów wykonanych palcami – tak jak w przypadku dotykowego telefonu komórkowego lub tabletu m.in. rotacja uzyskanej bryły (względem wszystkich osi), powiększenie / pomniejszenie, przesunięcie bryły, ustawienie położenia wirtualnego źródła światła itd. Wirtualna klawiatura numeryczna dostępna na ekranie dotykowym. Regulacja wysokości panelu sterowania. TAK Regulacja góra / dół Zakres min. 18 cm Panel sterowania z możliwością obrotu lewo / prawo. TAK Lewo / prawo ≥ +/- 30° Cyfrowa regulacja TGC dostępna na panelu dotykowym, z funkcją zapamiętywania kilku preferowanych ustawień. Cyfrowy układ formowania wiązki ultradźwiękowej min. 24 000 000 kanałów procesowych. Zakres pracy dostępnych głowic obrazowych min. 1-22 MHz. Ilość aktywnych, równoważnych gniazd do podłączenia głowic obrazowych. ≥ 3 aktywne Archiwizacja sekwencji filmowych na dysku twardym w czasie badania (równoległe nagrywanie) i po zamrożeniu (pętli CINE). Dysk twardy SSD. min. 512 GB Aktywne gniazdo USB 3.0 do archiwizacji obrazów statycznych oraz ruchomych na przenośnej pamięci USB (Flash, Pendrive). Możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników min. export obrazów, usuwanie badań. Fabrycznie zainstalowany system ochrony antywirusowej. Możliwość exportu obrazów i pętli obrazowych na dyski CD, DVD, pamięci Pen-Drive w formatach min. BMP, JPG, TIFF, DICOM, AVI. TAK Waga aparatu. min. 75 kg, max. 100 kg TRYBY OBRAZOWANIA Tryb B Głębokość penetracji. ≥ 2-50 cm Wyświetlany zakres pola obrazowego. ≥ 0-50 cm Maksymalna prędkość obrazowania (frame rate). ≥ 5000 fps Obrazowanie trapezowe na głowicach liniowych. Zoom dla obrazów „na żywo” i zatrzymanych. Możliwość rotacji obrazu o 360° w skoku co 90°. Zmiana wzmocnienia obrazu zamrożonego. Obrazowanie harmoniczne. Obrazowanie harmoniczne kodowane z odwróconym impulsem. Funkcja automatycznej optymalizacji obrazu B przy pomocy jednego przycisku. Tryb M. Tryb M z Dopplerem Kolorowym. Anatomiczny tryb M. Tryb Doppler Kolorowy. Zakres PRF dla Dopplera kolorowego. min. od 0,05KHz do 25 KHz Funkcja automatycznej optymalizacji dla trybu Dopplera kolorowego min. automatyczne ustawienie pozycji względem naczynia i pochylenie bramki ROI realizowane po przyciśnięciu dedykowanego przycisku. Obrazowanie złożeniowe (B+B/CD) w czasie rzeczywistym. Tryb Power Doppler. Tryb Power Doppler z detekcją kierunku. Spektralny Doppler Pulsacyjny. Zakres PRF dla Dopplera pulsacyjnego. min. od 1.5KHz do 35KHz Regulacja wielkości bramki w Dopplerze Pulsacyjnym. ≥ 0,5-25 mm Tryb Triplex (B+CD/PD+PWD). Funkcja automatycznej optymalizacji parametrów przepływu dla trybu spektralnego Dopplera pulsacyjnego min. dopasowanie skali i poziomu linii bazowej, po przyciśnięciu dedykowanego przycisku. Jednoprzyciskowa funkcja automatycznie umieszczająca bramkę SV w trybie PWD wewnątrz naczynia wraz z automatycznym ustawieniem kąta korekcji. INNE FUNKCJE Oprogramowanie służące do szczegółowego obrazowania drobnych obiektów (w niewielkim stopniu różniących się echogenicznością od otaczających tkanek), umożliwiające dokładną wizualizację struktur anatomicznych, znacznie poprawiające rozdzielczość uzyskanych obrazów. Technologia inna niż filtry do redukcji szumów specklowych oraz niewykorzystująca technologii obrazowania składanego: przestrzennego (obrazowanie krzyżowe) i częstotliwościowego. Obrazowanie krzyżowe na głowicach liniowych i convex. TAK min. 4 kroki Funkcja powiększenia obrazu diagnostycznego – zoom. Zaawansowany filtr do redukcji szumów specklowych polepszający obrazowanie w trybie 2D z jednoczesnym uwydatnieniem granic tkanek o różnej echogeniczności Oprogramowanie służące do poprawy wizualizacji struktur wewnątrzczaszkowych płodu, likwidujące szumy i cienie akustyczne powstałe na skutek przejścia wiązki ultradźwiękowej przez czaszkę płodu. Oprogramowanie wykorzystujące 2 naprzemiennie nadawane i odbierane częstotliwości z dolnego oraz górnego pasma pracy głowicy. Oprogramowanie pomiarowe do badań min: • położniczych • echo płodu (w tym Z-score) • ginekologicznych • brzusznych • mięśniowo-szkieletowych • pediatrycznych • małych narządów • transkranialnych • urologicznych • tętnice szyjne • żyły kończyn górnych • tętnice kończyn górnych • żyły kończyn dolnych • tętnice kończyn dolnych Pomiary podstawowe na obrazie: • pomiar odległości, • obwodu, • pola powierzchni, • objętości Funkcja automatycznego rozpoczynania kolejnego pomiaru po wykonaniu uprzedniego. Automatyczne pomiary biometryczne min. HC, BPD, AC, FL, HL ,CRL,NT, AFI. Z uwagi na ograniczenie liczby znaków szczegółowy opis przedmiotu zamówienia został zawarty w Załączniku nr 1 do SWZ, dostępnym na stronie prowadzonego postępowania.
Quantity: 1 piece