461151-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime - Change notice
Supplies
2. Procedure
Procedure
TitleFurnizarea de mixturi asfaltice, betoane, agregate de balastieră și carieră, borduri, placi si pavaje din granit și borduri, dale si pavaje din beton necesare execuției lucrărilor de construcții civile și de infrastructură în cadrul unor obiective de investiții pentru care Trustul de Clădiri Metropolitane București S.A. deține calitatea de antreprenor general/ executant/ subcontractant
DescriptionAutoritatea contractantă intenționează să încheie un acord-cadru pe o perioadă de 48 de luni pentru furnizarea și transportul de materiale necesare lucrărilor de construcții civile și infrastructură urbană. Scopul este asigurarea unei capacități optime de aprovizionare care să permită desfășurarea neîntreruptă a activităților și finalizarea la termen a obiectivelor de investiții. Achiziția este împărțită în 2 loturi independente, după cum urmează: Lotul 1 – „Mixturi asfaltice, betoane și agregate cu transport inclus, utilizabile pentru lucrările de întreținere și reparații ale infrastructurii urbane, precum și pentru intervenții curente în cadrul activităților specifice autoritatii contractante”. Acest lot are ca obiect furnizarea de mixturi asfaltice pentru realizarea straturilor rutiere și a emulsiei bituminoase, furnizarea de betoane pe bază de ciment și balast stabilizat cu ciment, inclusiv servicii de pompare (după caz), precum și furnizarea de agregate naturale și concasate (balast, nisip, pietriș, piatră spartă, anrocamente), cu asigurarea transportului (inclusiv descarcare daca este cazul) până la locul de utilizare indicat de autoritatea contractantă. Lotul 2 – „Produse din piatră naturală și prefabricate din beton cu transport inclus) – borduri, pavele/pavaje și dale (din piatră naturală și/sau beton), necesare pentru amenajări urbane (trotuare, alei, zone pietonale), lucrări de reabilitare și intervenții punctuale în cadrul activităților specifice Autorității contractante". Acest lot are ca obiect furnizarea de produse din piatră naturală, respectiv borduri din granit, piatră cubică (andezit), plăci/dale din granit și alte elemente specifice, precum și furnizarea de prefabricate din beton, respectiv borduri din beton, pavaje din beton și dale din beton, cu asigurarea transportului (inclusiv descarcare daca este cazul) până la locul de utilizare indicat de autoritatea contractantă. Operatorii economici pot depune oferte pentru unul sau pentru ambele loturi, fiecare lot fiind tratat ca achiziție distinctă, cu evaluare și atribuire separată. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire. În măsura în care solicitările de clarificare sunt primite cu cel puțin 20 zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor acestor solicitări de clarificare în a 11-a zi înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Internal identifier37992692_2026_PAAPD1612012
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 44100000 Construction materials and associated items
5. Lot
LotLOT-0001
TitleLot 1 – „Mixturi asfaltice, betoane și agregate cu transport inclus, utilizabile pentru lucrările de întreținere și reparații ale infrastructurii urbane, precum și pentru intervenții curente în cadrul activităților specifice autoritatii contractante”
DescriptionAutoritatea contractantă intenționează să inițieze o procedură de achiziție publică în vederea încheierii unui acord-cadru, pe o perioadă de 4 ani (48 de luni), pentru furnizarea și transportul materialelor destinate activităților de construcții civile și de infrastructură. Obiectivul principal este asigurarea unei rezerve adecvate de materiale și a unui flux de aprovizionare continuu, astfel încât lucrările să poată fi executate la timp. Informatii referitoare la cantităţile minime şi maxime estimate pe durata întregului acord-cadru, cantităţile minime şi maxime care ar putea face obiectul celui mai mic, respectiv celui mai mare contract subsecvent aferente Lotului 1 se regăsesc în cuprinsul Anexei nr. 1 la Caietului de sarcini. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite (dacă se cunosc): 1. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: Autoritatea contractantă estimează că pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru va încheia în fiecare an unul sau mai multe contracte subsecvente, în funcție de necesitățile aferente produselor/prefabricatelor care fac obiectul fiecărui lot în parte. 2. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente În cadrul acestei proceduri, s-a stabilit împărțirea în două loturi distincte, în timp ce valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente pentru lotul 1 a fost estimată după cum urmează: - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 104.520.115 lei (fără TVA), corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru, aceasta putând fi suplimentată până la maxim 156.780.172,50 lei (fără TVA), conform prevederilor Amendamentului (3) lit. a) de la secțiunea II.2.11 – „Informații privind opțiunile”; - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 8.647.150 lei (fără TVA), corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 15.112.700 lei (fără TVA), corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 2.760.675 lei (fără TVA), corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent.
Internal identifier1
Additional classification (cpv): 14210000 Gravel, sand, crushed stone and aggregates, 44113600 Bitumen and asphalt, 44114000 Concrete, 60100000 Road transport services
Options
Description of the optionsAmendamente. Opțiuni. (1) Pe durata perioadei de valabilitate a acordului-cadru și/sau a contractelor subsecvente încheiate în baza acestuia, părțile au dreptul de a conveni modificarea și/sau completarea clauzelor contractuale, fără organizarea unei noi proceduri de atribuire, în condițiile prevăzute de art. 221–222 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, precum și ale dispozițiilor legale emise în aplicarea acestora. (2) În aplicarea prevederilor art. 221 alin. (1) lit. a) din Legea nr. 98/2016, autoritatea contractantă își rezervă opțiunea de a revizui valoarea acordului-cadru și/sau prețul contractelor subsecvente încheiate în baza acestuia ca urmare a operării unor modificări survenite pe durata de execuție a acestora asupra structurii valorice și cantitative a listelor de cantități, constând în reducerea și/sau suplimentarea cantităților aferente reperelor de preț care fac obiectul acordului-cadru, precum și, după caz, privind introducerea unor repere de preț similare. (3) Opțiunea prevăzută la alin. (2) se exercită prin aplicarea directă și nemijlocită a prezentei clauze de revizuire și se implementează, după caz, în structura valorică și cantitativă a acordului-cadru și/sau a contractului subsecvent, prin mecanismul notelor de renunțare („NR”) și/sau al notelor de comandă suplimentară („NCS”) și, după caz, încheierea unui act adițional, cu respectarea următoarelor condiții: a) Valoarea revizuită a acordului-cadru/prețul revizuit al contractului subsecvent nu poate depăși 50% din valoarea de referință determinată la momentul modificării ca sumă dintre: - Valoarea produselor livrate și acceptate până la data modificării, determinată potrivit clauzelor de actualizare/indexare aplicabile, și - Valoarea produselor/prefabricatelor rămase de livrat, determinată pe baza prețurilor unitare din propunerea financiară (neajustate); b) Modificările realizate în temeiul prezentei clauze se tratează și se calculează distinct față de orice alte modificări permise de art. 221 alin. (1) lit. b)–f) din Legea nr. 98/2016; c) Valoarea modificării nete se determină ca diferență dintre valoarea cantităților suplimentate prin NCS și valoarea cantităților la care se renunță prin NR (dacă este cazul) calculată la prețurile unitare din propunerea financiară, ajustate/modificate prin efectul clauzelor contractuale; d) Verificarea încadrării în plafonul prevăzut la lit. a) se realizează prin raportare la valoarea cumulată netă a tuturor modificărilor succesive efectuate în temeiul prezentei clauze până la data realizării modificării, fără a se include modificările care nu conduc la majorarea valorii acordului-cadru/prețului contractului subsecvent, după caz; e) Opțiunea de revizuire poate fi exercitată pe întreaga durată de valabilitate a acordului-cadru și, după caz, pe întreaga durată de executare a fiecărui contract subsecvent. (4) Situațiile care pot determina modificări ale acordului-cadru și/sau ale contractelor subsecvente în temeiul prezentei clauze de revizuire includ, fără a se limita la acestea, situații operaționale care pot interveni în cursul executării acordului-cadru/contractului subsecvent și care sunt acoperite prin mecanismul prezentei clauze, cum ar fi: a) Modificarea este determinată de adaptarea livrărilor la condițiile de execuție a lucrărilor întâlnite în teren, la interacțiunea cu elemente existente ori la corelarea soluțiilor tehnice, fără a implica schimbarea soluțiilor tehnice aprobate (de exemplu: adaptări determinate de diferențe între situația din teren și cea din proiect implicând schimbarea cotelor, pozițiilor și/sau dimensiunilor, condiții geotehnice diferite, interferențe cu rețele/utilități existente, necesitatea corelării între specialități); b) Modificarea implică implementarea de adaptări tehnice punctuale pentru respectarea cerințelor legale, normative sau tehnice aplicabile ori pentru atingerea parametrilor de performanță și/sau a indicatorilor de calitate stabiliți la nivelul contractelor de execuție a lucrărilor de construcții aferente obiectivelor de investiții (de exemplu: modificări legislative, actualizări de standarde, cerințe ale autorităților competente, optimizări tehnice și/sau economice, inclusiv în vederea atingerii parametrilor de performanță/indicatorilor tehnico-economici ca urmare a revizuirii/actualizării acestora); c) Modificarea se realizează în cadrul mecanismului de ajustare a cantităților prevăzut de prezenta clauză, în corelare cu resursele financiare/bugetare care pot fi identificate/disponibilizate în vederea ducerii la îndeplinire a contractelor subsecvente aflate în curs de derulare și/sau în vederea încheierii unor contracte subsecvente noi; d) Modificarea survine ca urmare a particularităților inerente livrării produselor/prefabricatelor în corelare cu execuția lucrărilor și/sau cu condițiile specifice de realizare a acestora, care nu sunt reflectate complet în documentația de atribuire și se manifestă în cursul executării acordului-cadru/contractului subsecvent (de exemplu: particularități ale amplasamentelor, condiții de execuție specifice, inclusiv interacțiuni cu elemente/obiective existente); e) Modificarea constă în variații ale cantităților de produse/prefabricate care fac obiectul decontărilor între părți în baza prețurilor unitare prevăzute la nivelul acordului-cadru, ajustate după caz (de ex.: remăsurători, suplimentări/reduceri de cantități) ori în introducerea unor repere de preț similare celor prevăzute inițial, care se încadrează în obiectul acordului-cadru și/sau al contractului subsecvent, care sunt determinabile din punct de vedere tehnic (de ex.: lucrări similare devenite necesare în vederea finalizării obiectivului); * Inf. suplim. cu privire la DESCRIEREA OPTIUNILOR se regăsesc în cadrul secțiunii "VI.3 Informații suplimentare" din cadrul fișei de date, motivat de împrejurarea că SEAP impune restricții în ceea ce privește nr. de caractere ce pot fi completate electronic.
LotLOT-0002
TitleLot 2 – „Produse din piatră naturală și prefabricate din beton cu transport inclus – borduri, pavele/pavaje și dale (din piatră naturală și/sau beton), necesare pentru amenajări urbane (trotuare, alei, zone pietonale), lucrări de reabilitare și intervenții punctuale în cadrul activităților specifice
DescriptionAutoritatea contractantă intenționează să inițieze o procedură de achiziție publică în vederea încheierii unui acord-cadru, pe o perioadă de 4 ani (48 de luni), pentru furnizarea și transportul materialelor destinate activităților de construcții civile și de infrastructură. Obiectivul principal este asigurarea unei rezerve adecvate de materiale și a unui flux de aprovizionare continuu, astfel încât lucrările să poată fi executate la timp. Informatii referitoare la cantităţile minime şi maxime estimate pe durata întregului acord-cadru, cantităţile minime şi maxime care ar putea face obiectul celui mai mic, respectiv celui mai mare contract subsecvent aferente Lotului 2 se regăsesc în cuprinsul Anexei nr. 2 la Caietului de sarcini. Frecventa si valoarea contractelor ce vor fi atribuite (dacă se cunosc): 1. Calendarul estimativ de atribuire a contractelor subsecvente: Autoritatea contractantă estimează că pe parcursul perioadei de derulare a acordului-cadru va încheia în fiecare an unul sau mai multe contracte subsecvente, în funcție de necesitățile aferente produselor/prefabricatelor care fac obiectul fiecărui lot în parte. 2. Estimări privind valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente În cadrul acestei proceduri, s-a stabilit împărțirea în două loturi distincte, după cum s-a detaliat in secțiunile de mai sus, în timp ce valoarea minimă și maximă a acordului – cadru și a contractelor subsecvente pentru lotul 2 a fost estimată după cum urmează: - Valoarea estimată maximă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 10.865.184 lei (fără TVA), corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru, aceasta putând fi suplimentată până la maxim 16.297.776 lei (fără TVA), conform prevederilor Amendamentului (3) lit. a) de la secțiunea II.2.11 – „Informații privind opțiunile”; - Valoarea estimată minimă a acordului – cadru ce urmează a fi încheiat este de 2.947.280 lei (fără TVA), corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord – cadru; - Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent este de 2.024.744 lei (fără TVA), corespunzând cantităților maxime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent; - Valoarea estimată a celui mai mic contract subsecvent este de 309.698 lei (fără TVA), corespunzând cantităților minime de produse care ar putea fi solicitate pe durata de derulare a unui contract subsecvent.
Internal identifier2
Additional classification (cpv): 44114200 Concrete products, 44912000 Miscellaneous building stone, 60100000 Road transport services