2. Procedure
Procedure
Title: Extern remiss inför upphandling av Datortomografer
Description: Preliminär kravspecifikation sänds på extern granskning dels för att hämta in marknadens synpunkter samt för att förbereda marknaden på kommande upphandlingen som när den annonseras, troligtvis under hösten, kommer att få ca 30 dagars annonseringstid. Kravspecifikationen som medföljer denna externa remiss kan komma att omarbetas innan annonsen för upphandlingen.
Internal identifier: HSN 2026/637
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 33100000 Medical equipments
Additional classification (cpv): 33110000 Imaging equipment for medical, dental and veterinary use, 33111000 X-ray devices, 33115100 CT scanners
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: HSN 2026/637
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33100000 Medicinsk utrustning
Ytterligare klassificering (cpv): 33110000 Utrustning för medicinsk, odontologisk och veterinärmedicinsk bildbehandling, 33111000 Röntgenapparatur, 33115100 Datortomografer ("CT scanner")