2. Procedure
Procedure
Title: Kontulan päiväkoti, korvaava uudisrakennus, kokonaisurakka
Description: Hankinnan kohteena on Kontulan päiväkodin korvaavan uudisrakennuksen rakentaminen kiinteähintaisena kokonaisurakkana, jossa työhön valittu urakoitsija toimii YSE 1998 -ehtojen ja lainsäädännön tarkoittamana pääurakoitsijan asemassa toimivana päätoteuttajana. Rakennettavan päiväkotirakennuksen suunniteltu laajuus on yhteensä noin 2747 bruttoneliömetriä. Urakkaan sisältyy myös rakennuspaikalla nykyisin olevan vanhan päiväkotirakennuksen purkaminen sekä uudisrakennuksen leikkipihan rakentaminen. Urakka on tarkemmin määritelty tarjouspyynnön liitteissä. Kaupunginvaltuusto on hyväksynyt hankesuunnitelman maaliskuussa 2025. Rakentamislupa on saatu huhtikuussa 2026 ja purkulupa on saatu syyskuussa 2024. Kohteen rakennuspaikka sijaitsee Helsingin Mellunkylän kaupunginosassa katuosoitteessa Naapurintie 14, 00940 Helsinki. Urakkasopimus on tavoitteena allekirjoittaa syyskuussa 2026, ja rakennustyön tavoitteellinen aloittamisaika on loka-marraskuussa 2026. Rakentamisen ennakoitu valmistumisaika on noin kaksikymmentä kuukautta, jonka kuluessa kaikkien töiden tulee olla valmiina ja hyväksytysti vastaanotettuna sekä viranomaisten vaatimat tarkastukset hyväksytysti pidettynä toukokuun 2028 loppuun mennessä. Hankinnan kohde on tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevissa asiakirjoissa, jotka ovat julkaistuna Tarjouspalvelu.fi -sivustolla kohdassa ”Liitteet ja linkit” mainitussa verkkotallennuspaikassa. Tarjouspyyntöön kuuluu liitteinä kaupalliset, tekniset asiakirjat ja tietomallit. Tarjouspyyntöaineistoa voidaan tarkentaa ja täydentää lisäkirjeillä tarpeen mukaan. SALASSAPITOSITOUMUS OSALLE TARJOUSPYYNNÖN TEKNISTÄ LIITEAINEISTOA Tarjouspyynnön teknisistä liitteistä yhdeksäntoista 19 kappaletta sisältää kohteen turvallisuuteen liittyvää teknistä tietoa, joka voidaan luovuttaa ainoastaan salassapitositoumusta vastaan, eikä ne siten ole ladattavissa tämän tarjouspyynnön mukana toimitettavan linkin takaa. Tämän tarjouspyynnön liitteenä Tarjouspalvelu.fi -sivustolla kohdassa "Julkaisun asiakirjat" on salassapitositoumuslomake, joka tulee täyttää ja lähettää tilaajalle lomakkeessa olevan ohjeistuksen mukaisesti. Tämän jälkeen tilaaja lähettää erillisen linkin, jonka kautta tiedostot voi ladata.
Internal identifier: HEL 2026-010551
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Main features of the procedure: Hankintaa ei jaeta osiin, sillä jakamattomalla urakkatoteutuksella pyritään parempaan kosteuden, pölyn, melun ja materiaalivirtojen sekä työturvallisuuden hallintaan. Tarjouksen jättämistä koskevat ohjeet on esitetty jäljempänä kohdassa "Tarjouksen/hakemuksen lähettäminen". Urakoitsijaksi valitaan kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen antanut tarjoaja. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on rakennuttajan asettamien tarjoajan soveltuvuutta koskevien vaatimusten täyttävistä tarjouksista hinnaltaan halvin.
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000