2. Procedure
Procedure
Title: Nordic Camouflage Framework Agreement
Description: Restricted Procedure – Stage 1: Establishment of a Nordic Framework Agreement for Military Camouflage Products, System Development Support Services, and Testing and Adaptation Services
Internal identifier: 26FMVU853
Type of procedure: Negotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 35000000 Security, fire-fighting, police and defence equipment
5. Lot
Lot: LOT-0001
Description: Ramavtal Passivt signaturmaterial – kamouflage och vilseledning. Det föreligger ett omfattande och gemensamt behov bland de nordiska länderna av att nyanskaffa och säkerställa utveckling och försörjning av passivt signaturmaterial. Försvarsmaktens fordon/plattformar/personal har som lägsta nivå en fysisk grundmaskering. Grundmaskering består typiskt av anpassade kläder, på utrustning påmålad specifik färg och på fordon sk. MCS-kit. Behovet av passivt signaturmaterial av olika konfiguration för olika tillämpningar för personal, platser, utrustning är betydande utöver den förmåga som erhålls i grundmaskeringen. Signaturanpassning är av högsta vikt för ett förbands förmåga avseende skydd och i förlängningen sin förmåga att verka såväl defensivt som offensivt. Förband med en uppgraderad och ensad signatur som deltar i en operation kommer ha större möjligheter att undvika bekämpning. Anskaffning, utveckling och samordning av signaturanpassningssystem har under större delen av det gånga 2000-talet legat i något utav en träda. Vid utlandsmission var syftet att synas snarare än signaturanpassa sig till omgivande terräng. Reviderad hotbild, Nato inträde och en snabb utveckling av sensorer har eskalerat behovet av utveckling av och behovet av anskaffning av passivt signaturmaterial. Av detta följer att försörjningstryggheten avseende att säkra leveranser i freds, krig och/eller kris är av stor vikt utifrån att tillverkning/uppsömnad/reparation av maskeringsmaterial och utveckling av dessa materielsystem för att skydda mot nya sensorer är ett omfattande åtagande och förutsätter en leverantör som besitter mycket stor erfarenhet och kunskap om materialen såväl som den verksamhet och miljöer materialet ska användas. FMV anser att upphandlingen har en direkt koppling till Sveriges försvar, gränsskydd, territoriella integritet och självständighet. I upphandlingen avses ökad interoperabilitet erhållas mellan Fin, No, Dk med gemensamma material, samordnad utveckling av nya material med stöd av att teckna ett gemensamt ramavtal. Av detta följer behov av att leverantören med vilket ett avtal tecknas med skall inneha kompetens och nödvändig produktionskapacitet i eller inom nordens närområde. FMV avser åt Försvarsmakten upphandla ett ramavtal i samarbete med Norge, Finland, Danmark som omfattar: i) avrop av maskeringsmateriel utgående från samordnade nordiska krav ii) avrop av tjänster för att tillgängliggöra samverkan med leverantören för utveckling av materielsystemet iii) avrop av maskeringsmaterial som ramavtalet omfattar vilka utvecklas under avtalets gällande enligt punkt (ii iii) avrop av tjänster för utprovning och anpassning av maskeringsmaterial
Internal identifier: Nordic Camouflage Framework Agreement