462104-2026 - Competition
Denmark – Construction work – Opgradering af WiFi-forbindelser på Region Sjællands sygehuse (Infrastruktur)
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
TitleOpgradering af WiFi-forbindelser på Region Sjællands sygehuse (Infrastruktur)
DescriptionFormålet med entreprisen er at etablere en ensartet, robust og fremtidssikret WiFi-infrastruktur på tværs af Region Sjællands sygehuse. Som led i denne indsats gennemfører bygherren en entreprise, der omfatter installation af WiFi-access points (AP), tilhørende kabeltræk fra enhederne til nærmeste krydsfelt samt etablering af køling i krydsfelterne. For yderligere information, se udbudsdokumenterne. Der er tale om en genudbud i forlængelse af det annullerede udbud med ID 836937-2025 i TED
Internal identifierPRJ-2024-00926
Type of procedureNegotiated with prior publication of a call for competition / competitive with negotiation
The procedure is acceleratedno
Main features of the procedureOrdregiver vil udvælge op til 4 egnede deltagere, som imødekommer udvælgelseskriterierne som angivet i udbudsbetingelserne. Ordregiver anvender udbud med forhandling med henvisning til Udbudslovens § 61, stk. 1, litra c, da entreprisen er langvarig, spænder over flere eksisterende fysiske lokationer, skal tage hensyn til bygherrens igangværende forretning samt stiller væsentlige krav til materialernes kvalitet og personalets certificering i den forbindelse. Endvidere har ordregiver annulleret et tidligere udbud, hvor det ikke førte til at indgå en kontrakt.
Purpose
Main nature of the contractWorks
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45311000 Electrical wiring and fitting work, 45314000 Installation of telecommunications equipment, 45314300 Installation of cable infrastructure, 45317000 Other electrical installation work, 45331200 Ventilation and air-conditioning installation work
5. Lot
LotLOT-0000