2. Procedure
Procedure
Title: Björkö linfärjelinje 2027
Description: Anbudsgivaren ska bedriva färjetrafik mellan Killingskär/Lappo i Brändö kommun och Korsö/Björkö i Kumlinge kommun på Åland (Se karta i dokument 05). Anbudsgivaren ska under avtalstiden trafikera enligt de av Beställaren fastställda villkoren. Entreprenaden utgör en driftentreprenad, där Beställaren tillhandahåller en färja (se dokument 04) och Anbudsgivaren ansvarar för bemanningen, det löpande underhållet ombord och driftskostnaderna (förutom bränslekostnader) (se dokument 09 och 10)
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60610000 Ferry transport services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:134210:Lot:1
Additional classification (cpv): 60600000 Water transport services