462193-2022 - ResultRomania-Tulcea: Construction work for buildings relating to air transport
Contract award notice – utilities
Works
Legal Basis:
Directive 2014/25/EU
II.1.
Scope of the procurement
II.1.1.
Title
Proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari la obiectivul „Modernizare si extindere terminal pasageri; Modernizarea platformei de îmbarcare-debarcare si a caii de rulare Alfa (construite in 1973); Construire platforma dedicata activităților de degivrare/ antigivrare aeronave (RELUAT)
Reference number: 2647128_2022_PAAPD1334553
II.1.2.
Main CPV code
45213330 Construction work for buildings relating to air transport
II.1.4.
Short description
Proiectare, asistenta tehnică si executie lucrari la obiectivul „Modernizare si extindere terminal pasageri; Modernizarea platformei de îmbarcare-debarcare si a caii de rulare Alfa (construite in 1973); Construire platforma dedicata activităților de degivrare/ antigivrare aeronave”, pentru un număr de de 7 obiecte investiționale conform Studiului de Fezabilitate, respectiv 7 Sectoare (de lucrări), in conformitate cu cerintele din Caietul de sarcini precum si ale conditiilor de contract (Anexa 2 la HG 1/2018).
În baza dispozitiilor art. 172, 173, alin. 1 din Legea 99/2016 se stabilesc urmatoarele termene cu privire la solicitarile de clarificari:
a) Termenul limita de primire al solicitarilor de clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor - termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie sectorială are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este cu 21 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
b) În masura în care solicitarile de clarificari sau informatii suplimentare au fost adresate în termenul prevazut în anuntul de participare, entitatea contractanta va raspunde in mod clar si concret la toate solicitarile de clarificari în a 11-a inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
II.1.6.
Information about lots
This contract is divided into lots: no
II.2.
Description
II.2.2.
Additional CPV code(s)
09331200 Solar photovoltaic modules, 32323500 Video-surveillance system, 45111000 Demolition, site preparation and clearance work, 45111230 Ground-stabilisation work, 45111291 Site-development work, 45223300 Parking lot construction work, 45232130 Storm-water piping construction work, 45235300 Construction work for aircraft-manoeuvring surfaces, 45235320 Construction work for aircraft aprons, 45310000 Electrical installation work, 45311200 Electrical fitting work, 51314000 Installation services of video equipment, 71322500 Engineering-design services for traffic installations, 71356200 Technical assistance services
II.2.4.
Description of the procurement
Proiectare, asistenta tehnică si executie lucrari la obiectivul „Modernizare si extindere terminal pasageri; Modernizarea platformei de îmbarcare-debarcare si a caii de rulare Alfa (construite in 1973); Construire platforma dedicata activităților de degivrare/ antigivrare aeronave”, pentru un număr de de 7 obiecte investiționale conform Studiului de Fezabilitate, respectiv 7 Sectoare (de lucrări):
SECTOR/OBIECTIV 1 – Terminal de pasageri:
Suprafața construită = 4.176 mp;
Suprafața desfășurată = 8 .630 mp;
Capacitate procesare: 190 pasageri/ora de vârf.
SECTOR/OBIECTIV 2 – Drumuri de acces: 2.695 mp;
SECTOR/OBIECTIV 3 – Parcări auto: 3.938 mp., 101 locuri de parcare;
SECTOR/OBIECTIV 4 – Extindere platforma de îmbarcare - debarcare APRON 1: 8.691 mp;
SECTOR/OBIECTIV 5 – Cale de rulare Charlie (TWY C) cu poziție izolată: 4.060 mp;
SECTOR/OBIECTIV 6 – Amenajarea suprafeței nivelate a benzii căii de rulare: 2.101 mp;
SECTOR/OBIECTIV 7 – Suprafață deservire echipamente handling: 1.262 mp.,
și cu o durată contractuală estimată de 78 de luni din care:
1) Perioada de proiectare – 2 luni de la emiterea Ordinului Administrativ de Începere, constând în elaborare documentatii tehnice pentru obtinere avize/acorduri/autorizatii D.T.A.C., P.A.D., P.O.S., documentatie aviz - Scenariu la Incendiu și Securitate, Proiect Tehnic de execuție (PT), Detalii de executie (DDE), Caiete de sarcini, aviz Autoritatea Aeronautică Civilă Română (A.A.C.R.) faza P.T.;
2) Perioada asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției lucrărilor cât și pentru participarea proiectantului la fazele incluse în programul de control al lucrărilor de execuţie, avizat de către Inspectoratul de Stat în Construcţii – 16 luni, care incepe de la momentului finalizarii perioadei de proiectare si obținerii Autorizației de Construire,
3) Perioada de executie a lucrărilor– 16 luni, care începe de la momentului finalizarii perioadei de proiectare si obținerii Autorizatiei de Construire,
4) Garanția lucrărilor – minim 60 de luni.