See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: SERVICII DE PROIECTARE, ASISTENȚĂ TEHNICĂ DIN PARTEA PROIECTANTULUI ȘI EXECUȚIE LUCRĂRI ÎN VEDEREA REALIZĂRII OBIECTIVULUI DE INVESTIȚIE ”EDUCAȚIE ȘI ECOLOGIE ÎN ARMONIE - SCOALĂ VERDE ÎN COMUNA SÂNPETRU, JUD. BRAȘOV”, COD 20-PNRR - COMPONENTA 15”
Description: Prin acest proiect se dorește crearea a 34 de spații educaționale moderne și sustenabile și a 6 laboratoare. Acestă clădire va fi concepută în conformitate cu principiile protejării mediului și va oferi un cadru propice pentru dezvoltarea armonioasă a elevilor. Ea va fi mai mult decât o simplă clădire școlară - va deveni un loc inspirațional, unde tinerii vor învăța nu doar matematică, literatură și alte materii clasice, ci și importanța conservării resurselor naturale și a mediului înconjurător. Noua clădire va fi construită din materiale de construcție ecologice, cum ar fi vopselele din materiale naturale reciclabile ,urmărindu-se o mai bună ventilație și reducerea costurilor de funcționare, a emisiilor de dioxid de carbon și a consumului de apă. Obiectivul vizat spre construire va respecta cerințele și normele de securitate la incendiu în vigoare Suprafața de teren = 14.290 mp Suprafața construită propusă = 1.555 mp Suprafața desfășurată construită propusă= 4.665 mp Regim de înălțime – Parter + 2 etaje
Internal identifier: PAAP1088158
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45214200 Construction work for school buildings
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Obiectul achiziției publice constă în atribuirea unui contract ce are în componența sa servicii de proiectare, verificare tehnică de calitate a proiectelor, asistență tehnică din partea proiectantului pe durata execuției și execuție lucrări, în vederea realizării obiectivului: ”EDUCAȚIE ȘI ECOLOGIE ÎN ARMONIE - SCOALĂ VERDE ÎN COMUNA SÂNPETRU, JUD. BRAȘOV”, COD 20-PNRR - COMPONENTA 15”. Comuna Sânpetru propune înfiinţarea unei şcoli verzi de învăţământ primar şi gimnazial pe un teren liber de construcţii, aflat într-o zonă strategică, în proximitatea altor unităţi cu funcţii educaţionale sau culturale. Obiectivul principal pentru care se dorește finanțarea acestei investiții, îl reprezintă îmbunătățirea infrastructurii în clădirile destinate învățământului, care să asigure creșterea ocupabilității, adaptabilității şi mobilității forței de muncă şi care, să răspundă nevoilor de forță de muncă calificată, să conducă la un consum redus de energie și limitarea emisiilor de gaze cu efect de seră. Şcoala nou propusă va avea o înaltă performanță energetică, fiind construite pentru a avea mai multă lumină naturală, o mai bună ventilație și cu materiale de construcție verzi. Costurile de funcționare pentru energie și apă într-o școală verde pot fi reduse cu 20% până la 40%. Prin tipul de construcție și prin instalațiile existente, școlile verzi reduc semnificativ emisiile de dioxid de carbon și consumul de apă cu până la 32%. Valoarea estimată a serviciilor de proiectare și execuție lucrări este de 39.752.447,84 lei fara TVA, calculată conform devizului general și luându-se în calcul următoarele linii bugetare, după cum urmează: Cap. 1.2 – Amenajarea terenului = 440.000 lei fără TVA Cap. 1.3 – Amenajări pentru protecția mediului și aducerea la starea inițială = 34.000 lei fără TVA Cap. 2.1 – Cheltuieli pentru asigurarea utilităților = 450.000 lei fără TVA Cap. 3.4 – Certificarea performanței energetice și auditul energetic al clădirilor = 4.000 lei fără TVA Cap. 3.5.5 – Verificarea tehnică de calitate a proiectului tehnic și a detaliilor de execuție = 12.000 lei fără TVA Cap. 3.5.6 – Proiect tehnic și Detalii de Execuție = 103.000 lei fără TVA Cap. 3.8.1 – Asistență tehnică din partea proiectantului = 16.000 lei fără TVA Cap. 4.1 – Construcții și Instalații = 30.440.740,24 lei fără TVA Cap. 4.3 – Utilaje, echipamente tehnologiceși funcționale care necesită montaj = 8.176.707,60 lei fără TVA Cap. 5.1.1 – Lucrări de construcții și instalații aferente organizării de șantier = 25.000 lei fără TVA
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45300000 Building installation work, 71322000 Engineering design services for the construction of civil engineering works, 71328000 Verification of load-bearing structure design services