See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Title: „DELEGAREA DE GESTIUNE A SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN MUNICIPIUL SIBIU ȘI STAȚIUNEA PĂLTINIȘ 2024-2028”
Description: Contract de prestări servicii având ca obiect: “DELEGAREA DE GESTIUNE A SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN MUNICIPIUL SIBIU SI STATIUNEA PALTINIS 2024-2028”, constând în: • întreținerea și menținerea în funcțiune a sistemului de iluminat public și garantarea permanenței în funcționare a iluminatului public; • reducerea cheltuielilor de întreținere și exploatare, a costurilor aferente sistemului de iluminat public; • modernizarea echipamentelor ce deservesc sistemul de iluminat public; • extinderea echipamentelor ce deservesc sistemul de iluminat public; • realizarea iluminatului arhitectural al clădirilor, monumentelor și obiectivelor naturale de interes turistic; • optimizarea și reducerea consumului de energie electrică a iluminatului public prin aplicarea programelor de dimare și programarea orelor de aprindere și stingere conform celor stabilite de către delegatar; • administrarea sistemului de telegestiune implementat și extinderea acestuia pentru toate aparatele de iluminat care se vor monta în continuare; • preluarea non-stop a sesizărilor cetățenilor și delegatarului (trimise telefonic, prin email, aplicația Sibiu CityApp, etc.) privind neconformitățile în funcționarea sistemului de iluminat public de către un dispecerat al Operatorului și trimiterea sesizărilor de către dispecerat spre unitățile operative de intervenție din teren în vederea reducerii timpului necesar remedierii disfuncționalităților sau avariilor din întregul sistem de iluminat public; • intervenția operativă și remedierea daunelor produse sistemului de iluminat public ca urmare a accidentelor rutiere sau a altor tipuri de incidente / evenimente; • controlul consumului de energie electrică necesară iluminatului public; • realizarea iluminatului ornamental - festiv; • programarea și finanțarea activităților de exploatare, întreținere, modernizare și extindere a iluminatului public și a instalațiilor aferente acestuia, precum și a iluminatului ornamental-festiv; Valoarea estimată totală este: 48.000.000,00 fără TVA, din care: - A - Valoarea estimată pentru Lucrări, servicii, produse pentru întreținere, mentenanță, modernizare și extindere sistemul de iluminat public este de 44.063.507,4 lei fara TVA - B - Valoarea estimată pentru Proiectare (SF, DTAC, PT, documentație pt. obținere avize, 1,5% din valoarea de la Total A) este de 660.952,6 lei fără TVA - C - Valoarea estimată pentru Lucrări, servicii, produse - pentru activități realizare iluminat festiv este de 3.275.540,0 lei fără TVA Durata totală a contractului de achiziție publică este de de 4 ani de la data semnării contractului de către ambele părți. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limita de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 20 Autoritatea contractantă va transmite răspunsul la clarificări în a-11 -a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 4270740_2023_PAAPD1435041
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 50232100 Street-lighting maintenance services
5. Lot
Lot: LOT-0000
Title: Default lot
Description: Contract de prestări servicii având ca obiect: “DELEGAREA DE GESTIUNE A SERVICIULUI DE ILUMINAT PUBLIC DIN MUNICIPIUL SIBIU ȘI STAȚIUNEA PĂLTINIȘ 2024-2028”, constând în: • întreținerea și menținerea în funcțiune a sistemului de iluminat public și garantarea permanenței în funcționare a iluminatului public; • reducerea cheltuielilor de întreținere și exploatare, a costurilor aferente sistemului de iluminat public; • modernizarea echipamentelor ce deservesc sistemul de iluminat public; • extinderea echipamentelor ce deservesc sistemul de iluminat public; • realizarea iluminatului arhitectural al clădirilor, monumentelor și obiectivelor naturale de interes turistic; • optimizarea și reducerea consumului de energie electrică a iluminatului public prin aplicarea programelor de dimare și programarea orelor de aprindere și stingere conform celor stabilite de către delegatar; • administrarea sistemului de telegestiune implementat și extinderea acestuia pentru toate aparatele de iluminat care se vor monta în continuare; • preluarea non-stop a sesizărilor cetățenilor și delegatarului (trimise telefonic, prin email, aplicația Sibiu CityApp, etc.) privind neconformitățile în funcționarea sistemului de iluminat public de către un dispecerat al Operatorului și trimiterea sesizărilor de către dispecerat spre unitățile operative de intervenție din teren în vederea reducerii timpului necesar remedierii disfuncționalităților sau avariilor din întregul sistem de iluminat public; • intervenția operativă și remedierea daunelor produse sistemului de iluminat public ca urmare a accidentelor rutiere sau a altor tipuri de incidente / evenimente; • controlul consumului de energie electrică necesară iluminatului public; • realizarea iluminatului ornamental - festiv; • programarea și finanțarea activităților de exploatare, întreținere, modernizare și extindere a iluminatului public și a instalațiilor aferente acestuia, precum și a iluminatului ornamental-festiv; Valoarea estimata totală este: 48.000.000,00 lei fără TVA, din care: - A - Valoarea estimata pentru Lucrări, servicii, produse pentru întreținere, mentenanță, modernizare și extindere sistemul de iluminat public este de 44.063.507,4 lei fără TVA - B - Valoarea estimata pentru Proiectare (SF, DTAC, PT, documentatie pt obtinere avize, 1,5% din valoarea de la Total A) este de 660.952,6 lei fără TVA - C - Valoarea estimata pentru Lucrări, servicii, produse - pentru activități realizare iluminat festiv este de 3.275.540,0 lei fără TVA Durata totală a contractului de achiziție publică este de de 4 ani de la data semnării contractului de ambele părți. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/ candidaturilor: 20 Autoritatea contractantă va transmite răspunsul la clarificări în a-11 -a zi înainte de data limita de depunere a ofertelor.
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 31520000 Lamps and light fittings, 31527260 Lighting systems, 34993000 Road lights